دستگاه حکاکی روی فلزات و ماشین مخصوص

انواع روشهای حکاکی روی فلزات به ترتیب ذیل میباشد .

  1. حکاکی کوبشی ( حکاکی ضربه ای یا سوزنی)
  2. حکاکی اسکرایب ( خراشی)
  3. حکاکی رول مارکینگ (نورد غلطکی) 
  4. حکاکی لیزری
  5. حکاکی دروازه ای و براده بردار
  6. حکاکی برجسته (پرسی)
  7. حکاکی الکتروشیمیایی

دستگاه حکاکی کوبشی (ضربه ای،سوزنی)

مکانیزم قلم دستگاه ها در روش حکاکی کوبشی به دو شیوه میباشد.

  • دستگاه حکاکی پنوماتیک
  • دستگاه حکاکی مگنتیک

حکاکی ضربه ای یا کوبشی به شیوه پنوماتیک

در روش پنوماتیک نیرو محرک کوبش قلم توسط باد فراهم میشود که در مدل های مختلف جهت حکاکی قطعات مختلف عرضه میشود که در این قسمت به شناخت کامل انواع دستگاه حکاکی کوبشی پنوماتیک و مشخصات فنی دستگاه ها میپردازیم

Pneumatic engraving machine

حکاکی سوزنی یا کوبشی به شیوه مگنتیک

در روش مگنتیک نیروی دستگاه  توسط بوبین های قلم تامین شده و تحت فرمان مدار های الکترونیکی اضافه تر نسبت به پنوماتیک می باشد. تعداد نقاط در قلم مگنت تحت فرمان و قابل تنظیم است سیستم مگنتیک دارای عمق کمتر و آلودگی صوتی به مراتب کمتر نسبت به پنوماتیک را دارا می باشد.

Magnetic engraving machine

حکاکی به شیوه اسکرایب یا خراشی 

یکی از جدیدترین روش های حکاکی در دنیا می باشد. در این روش سوزن دستگاه که معمولا از جنس تنگستن کارباید می باشد در سطح قطعه یا ورق مورد نظر نفوذ کرده و سپس عملیات حکاکی را انجام می دهد.شیوه ای بسیار مدرن جهت حکاکی با کیفیت بسیار بالا و بدون هیچ آلودگی صوتی(بی صدا) در مواردی که محدودیت هایی در رابطه با آلودگی صوتی وجود دارد بهترین گزینه موجود می باشد.

Scribe marking

حکاکی به شیوه رول مارکینگ

در این روش از فشار و چرخش جهت حکاکی استفاده می شود و به این شکل که سمبه ها حرف چینی شده قطعه درون دستگاه قرار میگیرد و در اثر فشار درون رولیک می چرخد و حروف بر روی قطعه حک می شود موارد مورد استفاده در صنعت فلنج سازی و اتصالات ، کپسول ها و غیره است .سرعت حکاکی بسیار بالا از محاسن این روش محسوب میشود. 

شایا حک پیشرو در تولید اولین دستگاه های رول مارکینگ در ایران میباشد. 

Roll Marking

حکاکی به شیوه براده برداری

در روش براده برداری ساختار دستگاه به صورت Geteway ((دروازه ای )) بوده مناسب جهت حک پلاک و ورق ها در سایزهای  بسیار کوچک ((توانایی حک همزمان چند پلاک)) و سایزهای بسیار بزرگ را با کیفیت بسیار بالا را دارا میباشد.

GETEWAY

حکاکی به شیوه برجسته سازی پلاک یا پرسی

حک پرسی از روش های قدیمی و غیر هوشمند حکاکی بوده و بزرگترین مشکل آن ثابت بودن طرح حکاکی و عدم یکنواختی حک بر روی محصول و ایجاد فشار و احتمال خرابی قطعه را دارد و حسن آن سرعت انجام کار است.

Embossed license plate engraving machine

حکاکی به شیوه لیزری

در روش لیزری اشعه از طریق تحریک مواد مولد لیزر توسط تخلیه الکتریکی یا تابش یک لامپ در یک محفظه تولید می شود و پرتو با استفاده از آینه منعکس می شود تا انرژی لازم انرژی لازم برای تبدیل شدن به یک جریان نور را بدست اورد . آینه معمولا برای هدایت نور به لنز مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق انز نور به شی می تاند و حکاکی صورت می گیرد.

Laser engraving machine

حکاکی به شیوه الکتروشیمیایی

در این روش با استفاده از شابلون و مواد شیمیایی حکاکی انجام می شود . یعنی یک کلیشه مثلا لوگو شرکت ساخته شده روی محصول قرار میگیرد و با استفاده از مواد شیمیایی و در نهایت پد دستگاه یک اکسیداسیون نازک بر روی سطح قطعه صورت می گیرد در نتیجه برای سریال زدن و … نمی توان از این سیستم استفادع کرد فقط طرح ثابت که کلیشه آن از قبل ساخته شده است.

electrochemical