دستگاه حکاکی عمیق زن چیست ؟

این دستگاه یک ساختار خاص جهت امور خاص طراحی و اجرا شده است . زمانی که کلمه عمیق زن به انتهای دستگاه حکاکی اضافه می شود منظورعمق بیشتر از حد معمول دستگاه های حکاکی ثابت و پرتابل می باشد که برای مواقعی که جنس قطعه بسیار سخت بوده و نیاز به قدرت بیشتر جهت ایجاد عمق ویا بعد از حکاکی عملیات رنگ زنی روی قطعه انجام میشود که توقع محو نشدن حکاکی قطعه ایجاد میشود. 

این موارد فوق در صنوف خاص مانند سوله سازی و جنس هایی مانند ST-37 و ST-52 مورد استفاده قرار میگیرد که سختی قطعه بسیار بالا بوده و بعد از حکاکی ، عمق حک قطعه بسیار حائز اهمیت است. 

شرکت شایا حک برای این امر دستگاهی را برای اولین بار طراحی و اجرا نموده که در نوع خود منحصر به فرد است و این مدل انحصاری شرکت شایا بوده و هیچ نمونه مشابهی از این دستگاه ساخته نشده است. 

ایجاد عمق بالا با تعبیه دو ستون

وجه تمایز دستگاه حکاکی عمیق زن شایا حک دو ستون بودن آن است. معمولا دستگاه حکاکی دارای یک ستون بوده اما با توجه به استراکچر و قدرتی بودن این مدل برای آن دو ستون مجزا با ساختاری بهم پیوسته طراحی گردیده است که قدرت و استحکام را دوبرابر میکند . 

نکته دوم اسلاید بزرگتر و ابعاد حک بیشتر است که دارای طراحی خاص و قدرت و فشارو تحمل بیشتر میباشد. 

حکاکی با عمق بسیار بالا
حکاکی با عمق بسیار بالا

ریل و واگن دوبل 

با توجه به نوع ستون و اسلاید از دو ریل و واگن در محور اصلی استفاده شده که معمولا در دستگاه حکاکی یک ریل برای هر محور تعبیه میشود. 

گشتاور موتور

معمولا در دستگاه های حکاکی ازگشتاور 3kg استفاده میکنند و در دستگاه های معمولی شایا حک 7kg استفاده میشود اما در این مدل از گشتاور 32kg استفاده شده است. 

سایز و قدرت قلم 

سایز قلم و قدرت حکاکی قلم دستگاه حکاکی دو برابر دستگاه های معمولی تعبیه شده است که در تصور تفاوت به وضوح قابل مشاهده میباشد. 

و اما در اخر عمقی که از دستگاه حکاکی ثابت بدست می آید 0.1 تا 1.5 میلیمتر می باشد و عمقی که از دستگاه حکاکی عمیق زن بدست می آید 0.5 تا 2.5 میلیمتر می باشد که در نوع خود عمق بسیار بالایی است.

قلم حکاکی
تفاوت دستگاه حکاکی عمیق زن و ثابت

نویسنده : نیما غفاری