دستگاه حکاکی روی فلزات

مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

آشنایی با ساختار کلی دستگاه حکاکی روی فلزات (دستگاه های ضربه ای ،سوزنی ،کوبشی)

ساختار دستگاه های حکاکی فلزات با توجه به نوع روش حکاکی متفاوت هستند . در مقاله های قبلی که در همین بخش سایت انتشار یافته است سعی بر معرفی انواع روشهای حکاکی فلزات (حک ماندگار و مرسوم در دنیا ) و همچنین محاسن و معایب آنها داشته ایم که با مراجعه به آنها میتوانید با انواع روشها آشنا بشوید.

این روشها عبارت اند از :

 1. حکاکی ضربه ای ، کوبشی ، سوزنی ( Indent Marking )
 2. حکاکی اسکرایب (خراشی )
 3. حکاکی رول مارکینگ ( نورد غلطکی )
 4. حکاکی لیزری
 5. حکاکی براده برداری
 6. حکاکی پرسی
 7. حکاکی الکتروشیمیایی
حکاکی روی فلزات در عسلویه
دستگاه حکاکی روی فلزات شایا حک

در این سلسله نوشته به ترتیب بیشتر به معرفی ساختار و اجزای اصلی خود دستگاه ها ( بسته به نوع ماشین حکاکی) میپردازیم .

دستگاه حکاکی ضربه ای ، کوبشی ، سوزنی ( Indent Marking )
این مدل از دستگاه ها در انواع مدل های گوناگون بسته به نوع عملکرد طراحی و ساخته می شوند . اما میتوان آن را به دو دسته کلی تقسیم میشود:

که در ادامه هر دو را بطور مجزا مورد بررسی قرار میدهیم.

دستگاه حکاکی فلزات رومیزی (ثابت)

استراکچر مکانیکی دستگاه حکاکی ضربه ای (کوبشی، سوزنی) در حالت ثابت دارای یک کفی (قالبا چدنی) و یک ستونی میباشدکه اسلاید دستگاه بر روی آن سوار میشود .
اندازه کفی بسته به سایز دستگاه حکاکی فلزات و محدوده کار کرد آن میباشد. و وزن آن بسته به کارگیر ستون و کاربری دستگاه طراحی میگردد. با توجه به نوع سلیقه طراح، کفی دارای شیارهای T خورده جهت بستن انواع فیکسچر و قید و قطعات میباشد.

بر روی کفی دستگاه یک ستون از جنس ( آهن ، آلومینیوم ) قرار میگیرد که ارتفاع کارگیر دستگاه را مشخص میکند . خود ستونی بر چند قسم طراحی می گردد. که پرکاربردترین آنها:

 1. پایه دریلی
 2. لوله با دنده شانه ایی 
 3. شفت پارالل
 4. ستونی با ساختار لینیر گاید( ریل و کابین )

ستون دستگاه حکاکی از ارکان مهم آن به حساب می آیید و استحکام و دقت آن بسیار مهم می باشد .

حک پلاک استیل
نمونه حکاکی روی استیل توسط دستگاه حکاکی رومیزی

روشهایی که بالا اشاره کردیم هر کدام دارای محاسن و معایبی است اما زمانی که در مقام مقایسه همه جانبه قرار گیریم .مسلما ستونی با ساختار لینیر گاید ( ریل و کابین ) شاید یک مقدار هزینه بر باشد اما کیفیت و دقتی بی مانند به دستگاه می بخشد.

جنس ستون را آهن با ضخامت 8mm انتخاب کرده شیار ها(محل حرکت اسلاید) و سوراخ کاری را توسط لیزر ( به واسطه دقت و کیفیت ) برش میدهیم وبعد توسط خم سی ان سی ، آن را خم کرده و قطعه سر و ته را جوش میدهیم و با ترکیب با لینیر و پیچ و ورنیه مجموعه ستون یکپارچه و دقیق کامل شده و آماده نصب بر کفی میباشد .

بعد از ستون و کفی به سراغ جزء بعدی میرویم .

که همین امر باعث می شود که بهترین نوع آن باشد . این ساختار را با یک پیچ کبریتی ( گام پایین ) ترکیب میکنیم و بالای ستون یک ورنیه دستی و یا موتور برقی جهت بالا و پایین بردن اسلاید قرار میدهیم.

قطعه (اچ) دستگاه حکاکی فلزات رومیزی:

در واقع اچ رابط بین ستون و اسلاید میباشد . و نقش بسیار حیاتی را در این ترکیب بازی میکند که با توجه به این امر در انتخاب جنس و کیفیت ساخت آن باید حساسیت بخرج داد.

اچ از یک طرف به پیچ کبریتی داخل ستون وصل شده و از طرف دیگر به اسلاید و تکه پشتی قاب متصل میشود . معمولا جنس اچ ازآلومینیوم و شیوه ساخت آن ریخته گیری میباشد. بعد از ریخته گری ، عملیات ماشین کاری ، سوراخ کاری و قلاویز صورت میگیرد و اچ اماده نصب میگردد.

بعد از اچ به اسلاید می رسیم که اصلی ترین بخش یک دستگاه حکاکی میباشد.

قاب دستگاه حکاکی فلزات :

قاب دستگاه ظاهر و ویترین کار است که بسته به سلیقه و شرایط تیراژ تولید از متریال های مختف از جمله آهن، آلومنیوم،استیل ، فایبرگلاس و … و به روشهای ورق کاری، قالب، وکیوم فرمینگ و… ساخته میشود .
جهت تسهیل در امور تعمیرات قاب دستگاه را بصورت 2 تکه با پشت جدا شونده بهترین گزینه میباشد .
ابتدا ورق پشتی را به اچ وصل می کنیم و بعد اسلاید را به اچ مونتاژمی کنیم.

در این مرحله تقریبا استراکچر اصلی مکانیکی شکل گرفته و اجزا اصلی و نحوه مونتاژ آن توضیح داده شده است.
بعد از نصب اتصالات پنوماتیکی و کانکتور های برقی و سیم کشی با بستن روی قاب ،دستگاه حکاکی فلزات ثابت با سیستم لینیر گاید و تسمه تایم به اتمام رسیده است .

اسلاید دستگاه حکاکی فلزات

بر روی اسلاید جای ریل ها ،موتورها، هرزگرد تسمه ودنده تایم ها شیر برقی و … توسط فرز سی ان سی ماشین کاری شده و بعد از ان قطعات بر روی اسلاید مونتاژمی شوند .
((دقت ماشین کاری به ویژه محل لینیر ها (ریل ها) از اهمیت بالایی برخوردار است ))

مونتاژ قطعات بر اسلاید : همانطور که در بالا توضیح داده شد قطعات در جای خود بر روی اسلاید سوار میشود. هر موتور دارای یک دنده تایم و دقیقا مقابل ان در انتهای اسلاید یک یک دنده هرزگرد قرار میگیرد. که تسمه که وظیفه انتقال نیرو را دارد بر روی آن قرار میگیرد و این امر برای هر دو محوریکسان است .

دستگاه حکاکی ثابت و پرتابل دسته تفنگی شایا حک

بعد از نصب موتورها ، ریلهای دستگاه را بر سر جای خود نصب می کنیم و کابین مخصوص آن را سوار می شود .حال محور X دستگاه تکمیل شده و دقیقا به همین ترتیب محور Y را بر روی ان سوار میکنیم و در نهایت اسلاید با بستن شیر برقی و میکرو سوییچ و … تکمیل میشود و این مجموعه قابلیت نصب بر روی مجموعه ستون کفی و اچ را دارا میباشد.

در واقع اسلاید اصلی ترین بخش یک ماشین حکاکی میباشد که تمامی قطعات داخل هد مکانیکی بر روی آن سوار میشود. دقت در تولید و مونتاژ قطعات بر روی آن منجر به دقت دستگاه میشود.

 

تمامی دستگاه های حکاکی روی فلزات تولید شرکت شایا حک کلیه عملیات های حکاکی اعم از فارسی و انگلیسی ، اعداد و حروف ، حکاکی لوگو وآرم ، حکاکی فایل اکسل و.. را بدون نیاز به کامپیوتر انجام میدهد. 

اسلاید می بایست مقاوم باشد و به دلیل ماشین کاری جای قطعات و مونتاژ  آنها باید ارگونومیک طراحی شود.
معمولا اسلاید را از جنس آلومینیوم و به شیوه ریخته گیری میسازند اما در نمونه های چینی و برند های متفرقه از تسمه آلومینیوم بسیار ضعیف جهت ساخت اسلاید استفاده میشود ، شاید این کار باعث کاهش هزینه اولیه گردد اما طول عمر و کیفیت کارکرد دستگاه را تحت تاثیر منفی قرار میدهد .

دستگاه حکاکی فلزات در حالت دستی

در رابطه با سیستم دستگاه حکاکی دستی هم اگر بخش ستون و کفی دستگاه ثابت را حذف کنیم و یک محور Z و پایه U شکل را به آن اضافه کنیم تمامی اصول کار بر همین اساس می باشد .

دسته تفنگی بودن دستگاه حکاکی پرتابل چندین سال است که در دنیا باب شده و این امر جهت سهولت کار اپراتور در حین انجام کار و حمل و نقل آسان دستگاه اجرا میشود. شایا حک تنها تولیدکننده دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی در ایران میباشد که این دستگاه دارای محور Z دقیق میباشد. 

شایا حک تولیدکننده دو دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی با وزن ها و ابعاد حکاکی متفاوت میباشد. 

 • دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی با وزن 8.5 کیلو و ابعاد حکاکی 100*130 میلیمتر و محور Z بسیار دقیق و پایه لوله گیر
 • سبک ترین دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی دنیا با وزن 3 کیلو و 900 گرم و ابعاد حکاکی 30*120 میلیمتر و محور Z بسیار دقیق 
دستگاه حکاکی پرتابل سبک
دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

4 پاسخ

 1. با سلام و عرض خدا قوت به سازنده این دستگاه بسیار زیبا و فوق العاده، دیدگاه بنده اینست، حال که مهندسین عزیز ایرانی این دستگاه را وارد چرخه صنعت نموده اند خواهشمندیم که تلاش کنند خدمات آن را نیز گسترده نمایند و بصورت انحصاری باقی نماند که مردم نسبت به آن بد بین شوند نقاط ضعف و قوت این دستگاه را در اختیار مردم قرار دهند و خدمات پس از فروش آنرا هم فراگیر کنند با تشکر

  1. با سلام ممنون از حسن انتخاب شما و نقطه نظرات خوبتون . تیم طراحی و تولید شرکت شایا حک پیشرو در طراحی و ساخت جدیدترین و به روز ترین ماشین آلات حکاکی مطابق نیاز و درخواست مشتریان عزیز هستند. و دستگاه های این شرکت 24 ماه گارانتی بی قید و شرط و 5 سال خدمات پس از فروش را دارا می باشند. جهت افزایش رضایت مشتری حتما نقاط قوت و ضعف رو جویا میشیم و در صدد بهبود هر چه بیشتر دستگاه ها تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت . با تشکر از دقت نظر و توجه شما

 2. سلام و عرض ادب
  این دستگاه حکتون روی همه فلزات حکاکی میکنه ؟ یا جنس قطعه براش مهمه ؟ ما میخوایم رو چدن حک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *