شناخت دستگاه حکاکی پرتابل اصولی

مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

در واقع دستگاه حکاکی پرتابل به معنای قابل حمل بودن است پس کلیدی ترین عامل حمل و نقل و اپراتوری آسان آن می باشد. پرتابل های روز دنیا همه از ساختار دسته تفنگی استفاده می کنند که باعث کاربری و اپراتوری و فیکس راحت تر می شود . دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی در ایران تنها توسط شرکت شایا حک طراحی و اجرا شده است. 

استراکچر دستگاه حکاکی پرتابل

structure

دستگاه حکاکی پرتابل ضربه ای که هد آن مکانیزم مشابهی با دستگاه ثابت دارد و تفاوت آشکار دراستراکچرآنها می باشد. که پرتابل یک هد قابل حمل و فاقد ستون و کفی چدنی می باشد .

عموما دستگاه حکاکی پرتابل باید به نحوی طراحی شود که قابلیت جابه جایی آن به راحتترین شکل ممکن انجام پذیرد و اپراتور به راحتی بتواند در حالت های افقی و عمودی دستگاه را نگه دارد . استفاده دو دسته در ساختار دستگاه ( یکی از رو و دیگری پشت دستگاه ( دسته تفنگی) کاملا این راحتی حمل و نقل و نگهداری دستگاه را به اپراتور القا میکند. 

اما نکات مهم دیگری که در کیفیت و کاربری ساده و در نهایت در قیمت آن تاثیر گزار است  شامل وزن دستگاه حکاکی پرتابل و محور Z آن می باشد.

دستگاه حکاکی پرتابل

وزن دستگاه حکاکی پرتابل

Weight

با توجه به ابعاد حکاکی نکته مهم دردستگاه پرتابل وزن آن می باشد اما متاسفانه نکته مهم تر که طول حک بوده فراموش میشود بطور مثال دستگاه به وزن 4Kg  برای پرتابل عدد اغواکننده ای است اما سوال اینجاست با وزن 4Kg چه محدوده حکی را می تواند اجرا کند؟ توانایی حک چه عمقی را دارد ؟

معمولا محدوده حکاکی این دستگاه ها بسیار کم بوده و در موارد بسیار خاص مورد استفاده قرار میگیرد و از غالب عمومی با طول حک استاندارد خارج میشود.

پس باید وزن را متناسب با محدوده حک و میزان عمق سنجید . یک دستگاه سبک با طول حک کم و عمق پایین عملا کارایی نخواهد داشت . 

دستگاه حکاکی روی کپسول
نمونه حکاکی شده روی کپسول توسط دستگاه حکاکی پرتابل

محور Z دستگاه حکاکی پرتابل

Z axis

شاید این عبارت برای دستگاه حکاکی پرتابل بی معنی به نظر برسد اما از نکات کلیدی در راستای سهولت کاربری می باشد. معمولا دستگاه پرتابل چیزی به نام محور Z که قلم را تنظیم کند ندارد معمولا همه از پایه متصل به قلم را تنظیم میکنند که با توجه به نوع پایه ها کاری دقیق نخواهد بود و حدودی انجام میشود. و نکته دیگر که تنظیم محور Z به این شیوه کار بسیار سختی بوده و این که در لحظه حک قابل اجرا نیست . 

شایا حک تنها تولیدکننده دستگاه پرتابل با محور Z دقیق می باشدو روی کلمه دقیق تاکید میکنیم چون نمونه دیگری همه دیده شده اما دارای محور Z بدوی و بدون دقت است . در حدی که وقتی محور از بالا و پایین میکنیم قلم از جای خود منحرف میشود اما دستگاه پرتابل دسته تفنگی با محور Z دقیق شایا حک قلم را دقیقا در همان نقطه تنظیم میکند بدون خطا .و نکته جالب این است که به جز محور Z ازپایه هم قابل تنظیم است .

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

6 پاسخ

  1. طراحیتون بسیار حرفه ای انجام شده دقت کردم در تمام دستگاهاتون از ذوق خاصی جهت طراحی صنعتی استفاده شده که بسیار قابل توجه و احترامه. وزن دستگاه رو کمی کمتر کنید بسیار عالی میشه.

    1. سلام و وقت بخیر . ممنون از توجه شما به طراحی که نشان از دقت نظرتان به جزئیات است در رابطه با وزن دستگاه هم با توجه به نوع کارکرد دستگاه ، ابعاد حکاکی بزرگتر و نیاز بازار ( درخواست خریدار ) در مقایسه با نمونه خارجی همین مدل وزن دستگاه مشابه است. سپاس فراوان

    1. سلام وقت بخیر .
      بله تمامی دستگاه ها برای مشاهده و نمونه زنی در شرکت موجود میباشد اما قبل از تشریف فرمایی حتما با شرکت هماهنگ بفرمایید که کارشناسان فروش زمان بازدید رو هماهنگ کنند خدمتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *