قیمت دستگاه حکاکی فلزات

مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

برای تعیین قیمت دستگاه حکاکی فلزات پارامترهای مهم زیادی وجود دارند در ابتدای این مقاله مسیر خود را مشخص میکنیم که لزوما قیمت تعیین کننده اصلی انتخاب صحیح در خرید دستگاه حکاکی نمی باشد. 

با توجه به گستردگی روش های حکاکی قیمت دستگاه تعیین کننده کیفیت و یا کارایی برای نوع کارو قطعات و  صنف ما نیست . قیمت دستگاه حکاکی با توجه به شیوه حک آن دستگاه، تعداد محور و آپشن های نرم افزاری و مکانیکی و .. تعریف میشود. در این مقاله سعی بر آن است که با تحلیل موارد فوق شرایط و قیمت انواع دستگاه حکاکی را شرح دهیم .

در ابتدا به قسمت نرم افزار که بخش اصلی راه اندازی دستگاه حکاکی فلزات می باشد می پردازیم :

قیمت دستگاه حکاکی فلزاتبا شناخت یونیت کنترل و نرم افزار

روش های قدیم دستگاه های حکاکی جهت انجام عملیات حکاکی نیاز به یک سیستم عامل کامپیوتری و نرم افزار مخصوص خود بوده است این مورد از دو منظر قابل بررسی می باشد: 

 1.  کارایی
 2. قیمت

در مبحث کارایی مسائلی چون مشکلات فنی اعم از قطعی ارتباط کامپیوتر با دستگاه ، سختی کار اپراتور ( مسلط بودن  به PC) ، اعمال error های ویندروز بر روی دستگاه و … حائز اهمیت می باشد. 

امروزه با توجه به پیشرفت میکروچیپ ها دیگر نیازی به سیستم کامپیوتری و نرم افزار نخواهد بود . کنترل های صنعتی همان کارایی را با همان کیفیت و بسیار ساده تر و امن تر برای ما انجام می دهند.

داشتن یک اپراتور مخصوص دستگاه حک یعنی اضافه شدن چند میلیون تومان هزینه تحمیلی به دستگاه که با توجه به موراد ذکر شده چه از لحاظ فنی و چه قیمتی استفاده از سیستم کامپیوتری در دستگاه حکاکی منسوخ گشته همانطور که در سیستم های روز دنیا هم به همین منوال عمل میکنند. 

تمام سیستم های شرکت شایا حک بدون نیاز به کامپیوتر تمامی عملیات حکاکی را انجام می دهد و در عین حال قابلیت اتصال به کامپیوتر هم درون آن گنجانده شده است و این اختیار برای مشتری وجود دارد از هر روشی که میخواهد عملیات حکاکی را انجام دهد. 

با توجه به عملکرد یونیت کنترل های شرکت  شایا حک بیش از 95% مشتریان از حالت بدون کامپیوتر دستگاه استفاده میکنند.

اهمیت مکانیک جهت تعیین قیمت دستگاه حکاکی فلزات

قیمت دستگاه حکاکی بر اساس :

 1. محدوده حک
 2. قدرت موتور
 3. نوع مکانیزم حرکتی 
 4. کیفیت متریال استفاده شده 
 5. کیفیت ماشین کاری و مونتاژ 
 6. میزان گارانتی تعیین می شود 

یکی از مهم ترین عوامل در قیمت گزاری یک ماشین ، نوع طراحی آن دستگاه است . دستگاهی که با هندسه و مهندسی و فکر بر تمامی موارد ساخته شده است مسلما” دارای کیفیت بهتر وعمر طولانی تری می باشد.

وقتی طراحی مهندسی پشت دستگاه باشد یعنی علم و تجربه ، یعنی بر اساس تجربه به تمام اتفاقاتی که برای دستگاه در حمل و نقل تا نصب و کاربری و چگونگی سهولت در تعمیر و نگهداری ، دوام دستگاه و راحتی اپراتور و به روز بودن فکر شده است و این متفاوت ازسرهم بندی چند موتور و بدنه و … است .

این مورد اولین و مهمترین عامل در خرید و ایضا”تعیین قیمت دستگاه حکاکی می باشد.

 

در دستگاه حکاکی به شیوه ایندنت مارکینگ ( کوبشی ، سوزنی ، ضربه ای ) معمولا 4 نوع مکانزیم حرکتی استفاده می شود :

 1. اسکرو به همراه لینیر (بال اسکرو یا لید اسکرو )
 2.  لینیر به همراه تسمه تایم
 3. بوش به همراه دنده تایم
 4. بوش محور

به ترتیب از بالا به پایین دارای قیمت بیشتر تا کمتر بوده و یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در قیمت دستگاه حکاکی ضربه ای می باشد.

تاثیر طراحی مکانیک در قیمت دستگاه حکاکی فلزات

درهر دو روش اول دارای کیفیت و دوام و تکرار پذیری فوق العاده بالا بوده  و از جمله استانداردترین روش ها در دنیا می باشند، اما تفاوت در رزولیشن حکاکی آنهاست.

در لینیر به همراه اسکرو دارای شاهد روزلیشن ( کیفیت ) و دوام بیشتری نسبت به لینیر به همراه تسمه هستیم. 

به طبع با توجه به قیمت اسکرو و ادوات جانبی و ماشین کاری بیشتر و … قیمت بالاتری نسبت به تسمه دارد. اما ماکزیمم تسمه به همراه لینیر هم جز دقیق ترین ها و بهترین روش ها می باشد البته با قیمت مناسب تر.

دو مکانیزم دیگر هم از روش های قدیمی تر و دارای کیفیت و اصطحلاک بیشتر است . به ویژه روش بوش محور که بعد از یک مدت دچار لقی می شود که دیگر در اکثر ماشین آلات به روز حکاکی از آن استفاده نمی شود .

عوامل تاثیر گذار بعدی در قیمت دستگاه حکاکی میز دستگاه ، محدوده حک و کارگیر دستگاه می باشد. 

اغلب دستگاه های صنعتی دارای میز چدنی بوده اما جزئیات طراحی میزدستگاه از عوامل تاثیرگزار در قیمت آنهاست . اگر میز ( کفی ) را به عنوان پایه و مرکز ثقل یک دستگاه بدانیم ، نوع طراحی و وزن و استحکام آن از موارد مهم قابل تامل می باشد .

حکاکی روی فلزات در عسلویه

برای مثال مقایسه کنید کفی را با وزن 30 کیلوگرم با کفی با وزن 50 کیلوگرم :

در کفی اول با توجه به اولویت که که کاهش وزن و کاهش قیمت بوده لایه چدنی نازک تری ( پوسته ) که احتمال پیچش در صفحه و غیره را دارد و بدون هیچ هندسه و آنالیز برای تحمل فشار است که در نهایت فقط قیمت را کاهش میدهد. و پایه و اساس یک دستگاه را سست می کند .( مگر اینکه بقیه دستگاه همانطور ضعیف ساخته شود که تناسب داشته باشد وگرنه ضعف اصلی تبدیل می شود. )

اما در کفی دوم اولویت استحکام و کارایی و هندسه می باشد . 

پس ضخامت بیشتر ریخته گری شده و با توجه به وزن بیشتر برای ماهیچه و نقاط تقویتی بوده و در نتیجه کیفیت استحکام و لود وزن بالا تر می باشد. 

در ایده آل ترین شرایط باید کفی بعد از ماشین کاری عملیات سنگ زنی هم انجام شود که از دقت بالا هم برخوردار شویم . که در ایران برای دستگاه حک فلز تنها شرکت شایا حک این مورد را دارا می باشد. 

محدوده حکاکی دستگاه حکاکی

عامل تاثیرگزار بعدی در قیمت دستگاه حکاکی محدوده حک آن می باشد که در محور X و Y تعریف می شود . 

هر چه سایز محدوده حکاکی بیشتر باشد در افزایش قیمت تاثیر بیشتر خواهد داشت . 

ارتفاع کارگیر دستگاه حکاکی فلزات

از عوامل مهم در راستای جنرال بودن دستگاه ( توانایی و انعطاف )جهت حکاکی انواع قطعات در انواع سایز ها ، ارتفاع محور Z یا همان کارگیر ارتفاع دستگاه می باشد.  که با توجه به نوع طراحی کفی و خود ستونی تعریف می شود. 

معمولا در دستگاه های حکاکی کوبشی ارتفاع ستون 80 سانتی متر و کارگیر 50 سانتی متر مناسب است که در تولیدات شرکت شایا حک امکان افزایش بسیار بالای همان دستگاه با همان ستونی و کفی با توجه به آپشن خاص مکانیکی وجود دارد. بدون هیچگونه  تغییر در دستگاه.

 

نوع موتور در تعیین قیمت دستگاه حکاکی فلزات

بدنه ، کیفیت و استاندارد موتور و همچنین گشتاور آن از عوامل تعیین کننده در نوع موتور بوده که خود یکی از مهمترین عوامل در کیفیت و قیمت دستگاه حکاکی فلزات می باشد. 

استپر موتورهای ژاپنی از جمله بهترین های جهان در این صنعت می باشد که قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر موارد دارد اما در عین حال  دارای کیفیت و دوام بیشتر هم می باشد نکته حائز اهمیت در موتورها قدرت آن است که بسته به نوع استراکچر دستگاه و کارایی آن انتخاب می شود. 

معمولا در تولیدات داخلی دستگاه های تک ستون ایندنت از گشتاور 3K  برای هر استپ موتور استفاده می شود و در دستگاه های پرتابل حتی کمتر که در حداقل قدرت لازم است. اما در تولیدات شایا حک با توجه به طراحی مهندسی بسته به نوع دستگاه از کوچکترین دستگاه از حداقل 7K برای هر محور تا 32K استفاده می شود یعنی تقریبا 2 برابر قدرت بیشتر.

گارانتی دستگاه حکاکی فلزات

مدت زمان گارانتی از عوامل و موارد تحت پوشش تعیین کننده قیمت و ارزش گارانتی می باشد که در نهایت تاثیرگزار در تعیین قیمت دستگاه حکاکی می باشد. بالاترین هزینه مربوط به گارانتی ها مربوط به تعویض همه قطعات بی قید و شرط می باشد. شایا حک تمامی بخش های دستگاه از جمله موتور و بخش برق دستگاه را بی قید وشرط در کوتاه ترین زمان (48 ساعت ) تعویض و تعمیر می کند.

تاثیر کیفیت متریال استفاده شده در قیمت دستگاه حکاکی فلزات

در واقع در خرید ماشین آلات به ویژه دستگاه حکاکی جزئیات حرف اصلی را میزند. 

به طور مثال پراید و مرسدس هر دو خودرو هستند و در نهایت هر دو سرنشین خود را به مقصد می رساند ( البته در مورد پراید مطمئن نیستم ) اما یکی از وجوه تمایز این دو نوع متریال مورد استفاده شده در آن ماشین است . هر دو فرمان دارند اما یکی از چرم و دیگری از پلاستیک خشک و الی آخر. 

در دستگاه حکاکی هم این قاعده صادق است شاید همه کفی ها چدن باشد اما نوع آن چدن در آنالیزدستگاه  و کیفیت تاثیر دارد. شاید اکثر دستگاه ها میز داشته باشند اما ازچه برندی سوال اصلی ست؟

استفاده از متریال با کیفیت به دوام و کیفیت محصول نهایی می انجامد. ما دستگاهی میخواهیم که 20سال برای ما کارکند و کیفیت روز اول وسال دهم آن یکی باشد. صد البته به نگهداری جهت حفظ کیفیت نیاز دارد و عواملی که این دوام کیفیت را به ما می دهد استفاده از بهترین متریال ها می باشد. کتریال با کیفیت مسلما” دارای قیمت بیشتری از متریال فیک و بی دوام است و در قیمت دستگاه حکاکی فلزات هم تاثیر بسزایی دارد. شرکت شایا حک مفتخر است که برخی از قطعات را خود را به صورت مستقیم وارد میکند ( مخصوصا قطعات حساس الکترونیکی ) و مابقی را از بهترین برندها و معتبرترین تامین کننده ها و البته با مناسب ترین قیمت تامین میکند. 

موتور و کانکتورهای نظامی ژاپنی ، لینیر و اسکرو هایوین ، تسمه ایتالیایی ، سوزن کارباید روس از مهمترین متریال های دستگاه حکاکی می باشد. 

کیفیت ماشین کاری و مونتاژ

ما از طراحی خوب و متریال درجه یک صحبت میکنیم . 

اما اگر تمام اینها باشد و اجرای کار ( ماشین کاری و مونتاژ ) به درستی صورت نپذیرد مسلما تمام نقشه ها و طراحی و متریال از بین می رود . دقت و تلرانس ماشین کاری و مونتاژ هم از عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه حکاکی می باشد. مسلما” قیمت تراش دستی با CNC یکی نیست و در نتیجه کیفیت هم یکسان نمی باشد. دانش مونتاژ هم که از مهمترین اصول در کنترل زمان ساخت و کیفیت ساخت می باشد. در قیمت دستگاه حکاکی بسیار تاثیر گزار است .نتیجه داشتن این دو مورد دستگاهی است با دقت که در جزئی ترین مسائل آن قابل لمس است .شایا حک با بهره گیری از بهترین و بروزترین ماشین آلات و بهره بردن از دانش ماشین کاری و مونتاژ با کیفیت ترین دستگاه حکاکی را در داخل کشورطراحی و تولید میکند. 

در واقع دستگاه حکاکی روتاری تشکیل شده از یک دستگاه حکاکی ثابت به همراه فیکسچر روتاری ست. در نتیجه تمامی موارد ذکر شده در رابطه با دستگاه حکاکی ثابت برای آن صادق است . اما خود فیکسچر هم در تعیین قیمت بسیار تاثیرگزار می باشد. 

چند مورد هم قیمت روتاری را مشخص می کند  اعم از :

 1.  نوع سه نظام یا چهارنظام آن در پنوماتیک 
 2. سایز سه نظام 
 3. کارگیر فیکسچر روتاری ( قطر کارگیر و ساده یا مرغک دار بودن آن ) 
 4. قدرت لود وزن آن

روتاری از کوچکترین قطعه با کمترین وزن تا بالاترین قطر و سنگین ترین وزن قابل طراحی و اجراست.

دستگاه پرتابل ضربه ای که هد آن مکانیزم مشابهی با دستگاه ثابت دارد  و تفاوت آشکار دراستراکچرآنها می باشد. که پرتابل یک هد قابل حمل و فاقد ستون و کفی چدنی می باشد . در نتیجه از عوامل تعیین کننده قیمت در دستگاه  پرتابل تمامی موارد که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد صادق است( به جز مواردی که به کفی و ارتفاع کارگیر مربوط می شود.) اما نکات مهم دیگری که در کیفیت و کاربری ساده و در نهایت در قیمت آن تاثیر گزار است  شامل وزن دستگاه حکاکی پرتابل و محور Z آن می باشد. 

در مقاله ای جداگانه در خصوص دستگاه حکاکی پرتابل به صورت مفصل توضیح داده شده است .

دستگاه حکاکی عمیق زن دو ستون انحصاری شرکت شایا حک بوده و هیچ گونه مشابهی از این دستگاه ساخته نشده است . 

یادآور میشویم تمامی موارد ذکر شده در رابطه با قیمت دستگاه حکاکی در مورد دستگاه عمیق زن نیز صادق است با این تفاوت که ساختار خاص جهت امور خاص جهت فلزات سخت با عمق حکاکی بالا طراحی و اجرا شده است . 

چهار وجه تمایز این مدل که بر قیمت تاثیرگزار است به شرح ذیل است :

 1. دو ستونه بودن دستگاه که در نوع و کارایی خود منحصر به فرد است .
 2. ریل و واگن دوبل دستگاه
 3. گشتاور موتور بالا جهت تامین قدرت بالا
 4. سایز و قدرت قلم 

که در واقع هر آنچه در مورد قدرت حکاکی توضیح داده شده برای این مدل چند برابر میشود.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

7 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب دستگاه های لیزر فایبر 30 وات حدودا از 110 میلیون شروع میشه و با افزایش قیمت دلار (به دلیل وارداتی بودن محصول) افزایش قیمت خواهد داشت.
   برای مشاهده مشخصات کامل دستگاه لیزری فایبر میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
   دستگاه حکاکی لیزری فایبر

  1. سلام و عرض ادب بله معمولا به مشتریان اطلاع رسانی میشه و یا داخل سایت اعلام میکنیم . همچنین داخل نمایشگاه ها هم همیشه تخفیف نمایشگاهی لحاظ میشه که جدیدا نمایشگاه هایی که در پیش داریم نمایشگاه بین المللی صنعت تهران مهر ماه1400 و نمایشگاه بین المللی صنعت شهر آفتاب در آبان ماه هستن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *