مقایسه انواع دستگاه حکاکی لیزری روی فلز

دستگاه حکاکی لیزری روی فلزات روشی نوین و پرکاربرد برای حکاکی ، تزئین و برش فلزات محسوب میشود. این روش مزایای متعددی مانند دقت بالا، سرعت و کیفیت عالی، عدم تماس با سطح فلز و تنوع طرح را به همراه دارد.

انتخاب دستگاه مناسب برای حکاکی لیزری روی فلزات به عوامل مختلفی مانند نوع فلز، ضخامت آن، طرح مورد نظر، میزان تولید و بودجه شما بستگی دارد. در این مقاله به بررسی و مقایسه انواع دستگاه های حکاکی لیزری روی فلزات می پردازیم تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

از آنجایی که مقایسه انواع دستگاه حکاکی در چندین مورد مهم قابل بحث است می توانیم به مهمترین آنها اشاره و توضیحات تکمیلی را ارائه دهیم.

 • مقایسه دستگاه حکاکی لیزری براساس استراکچر دستگاه
 • مقایسه دستگاه های حکاکی لیزری بر اساس توان

انواع دستگاه حکاکی لیزری براساس استراکچر دستگاه

استراکچر دستگاه بر اساس نوع قطعه نیازمند به حکاکی ، انتخاب می شود و در مدل های مختلف ساخته و ارائه میشود.

شرکت شایا حک تولیدکننده انواع دستگاه حکاکی روی فلزات در شیوه های مختلف با استراکچرهای متفاوت است که در شیوه حکاکی لیزری دارای تکمیل ترین سبد محصول می باشد.

 • دستگاه حکاکی لیزری کابین دار
 • دستگاه حکاکی لیزری میزدار
 • دستگاه حکاکی لیزری رومیزی
 • دستگاه حکاکی لیزری پرتابل
 • دستگاه حکاکی لیزری پرتابل لمسی

در ابتدا به این مساله مهم اشاره کنیم که تفاوت تمام 5 مدل فوق فقط در استراکچر کاربری دستگاه ها میباشد و اجزای اصلی تشکیل شده تمام دستگاه ها مانند سورس ، لنز ، مین برد و گالوامنومتر یکی بوده و تغییری نخواهد داشت .

دستگاه حکاکی لیزری روی فلزات
نمونه حکاکی توسط دستگاه حکاکی لیزری پرتابل

دستگاه حکاکی لیزری کابین دار به گونه ای تولید میشود که تمام سیستم کامل دستگاه حک لیزر به همراه کامپیوتر داخل کابین مخصوص قرار بگیرد و اپراتور فقط با دیدن مانیتور بتواند عملیات حکاکی را انجام دهد. این امر با طراحی اختصاصی شرکت شایا حک صورت گرفته که اپراتور کمترین تماس را با دستگاه و اشعه خواهد داشت ، بیشترین مورد استفاده این دستگاه برای قطعاتیست که آلودگی محیطی ( دود ) ایجاد میکنند و یا شرکت هایی مانند قالب سازی که نیازمند حکاکی طولانی مدت روی یک قطعه هستند تا عمق بالا دریافت کنند در این حالت اپراتور در ایمن ترین حالت ممکن با این دستگاه درتماس خواهد بود.

تفاوت دستگاه حکاکی لیزری میزدار با رومیزی

از تمام استراکچرهای تولیدی فوق دستگاه حکاکی لیزری میزدار و دستگاه حکاکی لیزری رومیزی به ترتیب جز پرفروش ترین ها می باشند. این مساله به نوع استراکچر آنها که دارای انعطاف بالا با بیشتر قطعات ، ایمنی و نحوه سیم کشی دستگاه ، محیط مورد نیاز جهت انجام امور حکاکی و … می باشد.

تفاوت اصلی این دو نوع دستگاه پر طرفدار همانطور که از نامش پیداست فقط در میزدار و رومیزی بودن آنهاست ، در نوع میزدار که اصطلاحا صنعتی تر بوده به دلیل نوع سیم کشی داخل میز و فضای مناسب جهت جاگزاری قطعات داخل آن میزان خرابی دستگاه و اپراتوری کار راحت تر خواهد بود.

شرکت شایا حک مدلFLT  (دستگاه حکاکی لیزری میزدار ) را به همراه دستگاه حکاکی ، میز صنعتی ، سیستم کامل کامپیوتر ، مانیتور 19 اینچ LED و پایه مانیتور، ست آچار آلن و عینک محافظ در برابر اشعه را ارائه میدهد.

دستگاه حکاکی لیزری رومیزی شامل یک کیس صنعتی و صفحه میز آلومینیومی می باشد که تمام قطعات دستگاه مانند سورس ، منابع تغذیه و مین برد درون کیس تعبیه میشود. این نوع از دستگاه مخصوص مکان هایست که محدودیت مکانی داشته و امکان استفاده از میز دستگاه وجود ندارد در این حالت از استراکچر رومیزی استفاده می شود که فضای کمتری اشغال میشود و همچنین بدون سیستم کامپیوتری بوده و توسط لپ تاپ و یا سیستم خود مجموعه عملیات حکاکی اجرا می شود. این مساله موجب کاهش هزینه در هنگام خرید هم خواهد شد.

تفاوت انواع دستگاه حکاکی لیزری پرتابل

دستگاه حکاکی پرتابل در تمام شیوه های حکاکی در دو شرایط اصلی مورد استفاده قرار میگیرد.

 • وزن یا حجم قطعات نیازمند به حکاکی بالا بوده و امکان جابه جایی قطعات توسط اپراتور و قرارگیری قطعه زیر دستگاه وجود ندارد.
 • قطعات نیازمند به حکاکی در مکان های مختلف بوده و نیاز به جابه دستگاه در مکان های مختلف می باشد.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل مدل FLP از وزن بالاتری نسبت به لیزری پرتابل سبک لمسی مدل  FLHبرخوردار است. در حالت لمسی بالاترین توان آن 30 وات بوده و  نرم افزار مخصوص حکاکی آن نیز متفاوت با مدل های دیگر می باشد.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل مانند مدل رومیزی از یک کیس صنعتی تشکیل شده و دارای گان حکاکی می باشد که قابلیت جابه جایی داشته و عملیات حکاکی را انجام می دهد. قطعات داخلی این دستگاه با دستگاه حکاکی لیزری کابین دار ، میزدار و رومیزی تفاوتی ندارد.

حالا که متوجه شدیم هر کدام از استراکچرها برای چه قطعه و کجا مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به مقایسه توان بپردازیم .

مقایسه انواع دستگاه حکاکی لیزری روی فلز

مقایسه دستگاه های حکاکی لیزری بر اساس توان

پرفروش ترین توان ها در ایران 30 وات و 50 وات هستند اما این بدان معنا نیست که توان های دیگر وجود ندارند برای سورس برند معتبر ریکاس میتوان توان های 70وات و 100 وات نیز سفارش داد اما این توان ها به صورت روتین در بازار نخواهند بود و نیازمند سفارش گذاری خواهد شد.

 • مهمترین مورد حائز اهمیت در انتخاب توان دریافت مشاوره دقیق تخصصی حک می باشد که بر اساس نوع قطعه بتوان توان کمتر یا بیشتر را انتخاب کرد.

برای مثال برای حکاکی و برش طلا بهترین توان مورد نیاز قطعا 50 وات ( درجه یک)  خواهد بود . این بدان معنا نیست که نمیتوان از 30 وات استفاده کرد بدان معناست که 50 وات توانایی بالاتری در حکاکی و مهمتر از آن برش طلا و نقره خواهد داشت که این دو فلز گرانبها با سرعت و توان بالا تر برش خورده و تلفات کمتری ایجاد کنند.

 • انتخاب توان لیزر و سایز لنز ( مشخص کننده محدوده حکاکی ) میتواند کمی سلیقه ای باشد اما پیشنهاد ما به شما این است که حتما در خصوص این دو مورد مهم به مشاوران تخصصی حکاکی شایا حک  اعتماد کنید و از تجربه آنها در خصوص کار با شرکت های متعدد ، شناخت قطعات و حکاکی آنها استفاده کنید.
 • اما اصلی ترین مساله که در طولانی مدت نشان دهنده خرید درست و بدون ضرر خواهد بود دو مورد مهم درجه یک بودن قطعات دستگاه مخصوصا سورس آن و به روز بودن سال ساخت سورس و مین برد و گالوانومتر خواهد بود. این دو مورد را حتما در زمنا خرید با دریافت مدارک قابل استعلام از فروشنده درخواست کنید.

این نکته مهم را در نظر بگیرید که اگر سال ساخت قطعات مربوط به سالهای گذشته باشد هم گارانتی آنها از جانب شرکت سازنده مانند raycus به اتمام رسیده و هم تکنولوژی پایین تری نسبت به تولید جدید و به روز خواهد داشت.