حکاکی روی فلز با لیزر

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

حکاکی روی فلز با لیزر یکی از جدیدیترین و بهترین شیوه های حک فلز محسوب میشود که امروزه در بین عموم طرفدار بسیار دارد.

در این مقاله سعی می کنیم به عواملی که باعث این محبوبیت شده است بپردازیم و چند نکته برای خرید دستگاه حکاکی لیزری مناسب بیان کنیم.

عوامل موثر در محبوبیت حکاکی روی فلز با لیزر

  • ایجاد رنگ متمایز با سطح قطعه :

دستگاه حکاکی لیزری ، حکاکی با رنگ متفاوت از سطح قطعه را ایجاد می کند اما این نکته را باید یادآور شویم در فلزی همچون آلومینیوم نوشته رو به سفیدی میرود و در فلزی همچون استیل قابلیت حکاکی به رنگ مشکی را دارا میباشد.

  • کم صدا بودن و عدم ایجاد آلودگی محیطی:

عموما حکاکی روی فلزات به شیوه های مختلف ایجاد آلودگی صوتی میکند که بیشتر مناسب محیط های صنعتی می باشد . البته روش های دیگری هستند که بی صدا عمل میکنند مانند حکاکی خراشی (اسکرایب) اما یکی از محاسن بزرگ فایبر لیزرها کم صدا بودن آن در کنار سرعت بالا می باشد که این قابلیت را به ما میدهد که در محیط های فروشگاهی(مغازه های بازار) و حتی منازل خانگی از آن استفاده کرد.

حکاکی لیزری روی باتری
حکاکی لیزری روی باتری
  • توانایی حکاکی با کیفیت کاراکترهای بسیار کوچک:

شیوه حکاکی لیزر با توجه به اینکه عملیات حکاکی از طریق اشعه انجام می شود و ابزاری مکانیکال بر روی قطعه کار نمیکند این حسن را ایجاد میکند که در ابعاد بسیار کوچک زیر (0.5*0.5) میلیمتر عملیات حکاکی بسیار با کیفیتی را انجام دهد.

  • سرعت حکاکی بالا:

دربین هفت روش حک فلز در ابتدا شیوه رول مارکینگ سریع ترین و بعد از آن لیزر سریع ترین روش حکاکی روی فلزات می باشد.

در فایبر لیزرها محورهای طولی و عرضی حرکت گسترده ندارند و اشعه توسط آینه ها هدایت میشود سرعت عملکرد کار بسیار بالاست و این یکی از بزرگترین مزیت های این شیوه حکاکی روی فلز با لیزر می باشد.

نکات مهم در مورد خرید دستگاه حکاکی لیزری مناسب

  1.  مساله اولی که باید به آن توجه کرد میزان عمر سورس دستگاه فایبر لیزر است ؛ نکته ای که معمولا توسط فروشندگان مبتدی از مشتری پنهان میشود و یا حتی در مواردی دیده می شود که این عدد به دروغ اعلام می شود بهترین گزینه خرید دستگاهی با عمر سورس بالاست که پیشنهاد ما سورسی با عمر 100000 ساعتی می باشد.
  2. گارانتی و اعمال شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش در خصوص دستگاه هایی که سورس آنها وارداتی میباشد یکی ازمهمترین مسائل خرید محسوب میشود. اینکه خرابی دستگاه های لیزری آمار پایینی دارد بر هیچ کس پوشیده نیست اما باید توجه داشت که در صورت خرابی سورس جایگزین را از فروشنده دریافت کنیم تا خطوط تولید تا زمان ارسال سورس خراب و تعمیر در کشور صادر کننده مختل نشود. 
  3. درجه یک بودن تمام متریال استفاده شده در تولید دستگاه مانند سورس ، گالوانومتر ، لنز و مین برد دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

و در نهایت باید خاطر نشان کرد دستگاه حکاکی فایبر لیزرها برای حکاکی نیاز به یک کامپیوتر و میز کار دارند بهترین گزینه خرید دستگاهی با کامپیوتر استاندارد خود شرکت سازنده و میز کار اپراتوری استاندارد خود دستگاه می باشد.