ساخت دستگاه حکاکی روی فلز

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ساده ترین روش حکاکی آشنا کنیم و آموزش ساخت دستگاه حکاکی روی فلز به شیوه الکتروشیمایی را در اختیارتان بگذاریم تا شاید بتوانید در خانه یک دستگاه حکاکی ساده تولیدکنید و از آن استفاده کنید. 

در ابتدا توضیحاتی در مورد شیوه حکاکی الکتروشیمیایی میدهیم تا با نوع کارکرد این دستگاه ، معایب و محاسن آن آشنا شوید و در ادامه نیز روشی ساده جهت ساخت این دستگاه آموزش میدهیم.

آشنایی با دستگاه حکاکی روی فلز الکتروشیمیایی

دستگاه حکاکی الکتروشیمایی جهت حکاکی روی انواع فلزات مورد استفاده قرار میگیرد. این شیوه از حکاکی از ارزان ترین روش های حکاکی محسوب میشود. روش کار و آموزش ساخت آن بسیار راحت بوده و نیاز به تعمیرات و نگهداری خاصی ندارد. این دستگاه به وسیله شابلون عملیات حکاکی را انجام میدهد و برای حکاکی طرح و نقش مورد نظر حتما باید شابلون آن را تهیه کنیم. 

عمق حکاکی این شیوه از حکاکی کمتر از 0.1 میلیمتر است و برای فلزاتی کاراست که رسانا باشند .به این معنا که توانایی حکاکی روی پلاک های رنگ شده را ندارد. 

محاسن:

 • قیمت پایین دستگاه میان تمام روش های حکاکی روی فلزات
 • سبک و پرتابل
 • حکاکی سریع

معایب:

 • نیازمند کلیشه های مختلف جهت حکاکی های مختلف
 • ایجاد عمق حکاکی کم
 • عدم توانایی حکاکی شماره سریال
 • عدم توانایی روی فلزات رنگ شده
ساخت دستگاه حکاکی روی فلزات
یک نمونه از دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

لازم به ذکر است که این شیوه از حکاکی نه  لیزری و نه حکاکی سوزنی است . اخیرا برخی از سودجویان این شیوه از حکاکی را به نام های حکاکی سوزنی و یا حکاکی لیزری معرفی میکنند. و با معرفی و فروش این دستگاه به نام دستگاه حکاکی سوزنی باعث بدنام شدن صنف تولیدکنندگان دستگاه حکاکی در ایران میشود. 

برای جلوگیری از این کلاهبرداری حتما قبل از خرید دستگاه تحقیقات لازم را انجام دهید. 

نحوه کارکرد حکاکی الکتروشیمیایی

حکاکی الکتروشیمیایی یک جریان الکتریکی با ولتاژ پایین 12 یا حداکثر 24 ولت ایجاد می کند .

میزان شدت جریان و ولتاژ توسط اپراتور جهت تنظیم قدرت حکاکی ، قابل تنظیم است.

دستگاه دارای دو الکترود است که الکترود مثبت را به قلمی وصل میکنیم که سر آن پد مخصوص داریم و الکترود منفی را به بدنه قطعه وصل میکنیم .

دستگاه الکتروشیمیایی با استفاده از شابلون و مواد شیمیایی حکاکی روی فلز مد نظر را انجام میدهد یعنی یک کلیشه (مانند لوگو شرکت تا حروف و اعدادو… ) روی قطعه مد نظر قرار می دهیم و با استفاده از محلول شیمیایی و کشیدن پد دستگاه روی قطعه ، یک لایه نازک اکسیداسیون روی قطعه ایجاد می کنیم. این عمق بسته به سختی فلز از 5 میکرون تا 150 میکرون ایجاد میشود.

حکاکی الکتروشیمیایی در تهران
حکاکی الکتروشیمیایی روی فلزات

ساخت دستگاه حکاکی روی فلز به شیوه الکتروشیمیایی

وسایل مورد نیاز جهت ساخت دستگاه حکاکی روی فلز به شیوه الکتروشیمیایی :

 • یک عدد باتری 9 ولتی
 • یک عدد سوئیچ برق
 • کانکتور باتری 9 ولتی 
 • گیره فلزی کتاب
 • سرکه
 • نمک دریایی
 • سیم مسی
 • بطری شیشه ای

مرحله اول ساخت دستگاه حکاکی سیم کشی سه شاخه به کانکتور باتری

کانکتور باتری یک سیم منفی و یک سیم مثبت دارد و ما باید سیم منفی را به منفی و سیم مثبت را به مثبت لحیم کنیم. معمولا شاخه باریک مثبت و شاخه عریض منفی و شاخه گرد هم خنثی است ما به اتصال به زمین نیازی نداریم بنابراین روی شاخه گرد را با چسب برق میپوشانیم . 

برای اتصال به سه شاخه اصلی سیم مثبت را دور شاخه مثبت و سیم منفی را به دور شاخه منفی لحیم میکنیم .

کابل سه شاخه به این شرح است: سیم سبز: خنثی / سیم سفید: مثبت / سیم سیاه : منفی 

سیم مثبت را به گیره فلزی وصل میکنیم. در اینجا باید دقت کنیم که سیم منفی را به گیره اتصال ندهیم. 

مرحله دوم ساخت محلول دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

سرکه را داخل بطری شیشه ای ریخته و نمک را به آن اضافه میکنیم و خوب تکان میدهیم تا نمک کاملا حل شود. هرچه محلول قوی تر باشد حکاکی بهتر انجام میشود. 

مرحله آخر انجام حکاکی روی فلز

 1. باتری را به کانکتور وصل میکنیم.
 2. سوئیچ را روشن میکنیم 
 3. گیره را به نوک فلزی که میخواهیم حکاکی کنیم وصل میکنیم.
 4. یک یا دوقطره از محلول سرکه را روی نقطه مدنظر حکاکی میریزیم.
 5. سیم منفی را به محلول زده ( این کار را به گونه ای انجام میدهیم که سیم با سطح فلز تماس نداشته باشد چون تماس منفی با فلز ایجاد جرقه میکند. 
 6. در نهایت صبر میکنیم تا محلول و جریان برق حکاکی را انجام دهد. 
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر. برای من هم فیلم کارکرد نمونه این دستگاه به عنوان حکاکی سوزنی ارسال شد. در صورتی که تاکید کردم حتما دستگاه سوزنی میخوام و چون با این شیوه آشنایی داشتم نپذیرفتم اما متاسفانه دستگاه قیمتش پایینه مردم باور میکنن و خرید میکنن.
  ممنون از اطلاع رسانیتون.

  1. سلام و عرض ادب بله متاسفانه بسیاری از مشتریان در زمان خرید اطلاع دادن که این اتفاق افتاده و در بعضی موارد متاسفانه خرید هم شده و در نهایت متوجه شدن که کلا دستگاه اشتباهی تهیه کردن و این مساله به صنف حکاکی ضربه میزنه و باعث بدنام شدن ما میشه چرا که همیشه سعی ما این بوده که دستگاه مناسب کار و درخواست خریدار پیشنهاد بدیم و قیمت همیشه ملاک نیست.
   این امر که این شیوه ای از حکاکی( الکتروشیمیایی ) را به نام شیوه سوزنی و یا لیزری با تفاوت قیمت زیاد به خریدار ارائه بدیم بسیار کار ناپسندی هستش و عملا کلاهبرداری هستش. و واقعا باید آگاهی سازی بشه در این زمینه که قبل از خرید تحقیقات لازم انجام بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *