نکات ایمنی کار با دستگاه حکاکی لیزری

مدت زمان مطالعه: 3دقیقه

هدف اصلی این مقاله آشنایی با نکات ایمنی کار با دستگاه حکاکی لیزری میباشد. لیزر به دلیل حساسیت بالای سورس و استفاده از اشعه نیازمند رعایت نکات ایمنی میباشد که در ادامه به مهمترین آنها میپردازیم :

در ابتدا به این نکته مهم اشاره کنیم که در لیزر فایبر از اشعه با کلاس IV ( کلاس چهار ) استفاده میشود و جز خطرناکترین کلاس ها محسوب میشود پس رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از بروز خطرات جانی برای اپراتور الزامی میباشد.

خطرات ناشی از پرتوهای لیزر فایبر

همان طور که میدانید پرتوهای نوری شامل فرابنفش UV، نور مرئی VS، و فروسرخ IR میباشند که طول موج لیزر فایبر و CO2 در پرتوی فروسرخ قرار دارد .

پرتوهای نوری اثر گرمایی دارند اما این اثر گرمایی توانایی آسیب رساندن به عمق بدن را ندارند که با عمق نفوذ کم ولی شدت تابش زیاد به پوست و چشم (قسمت سطحی) آسیب می رسانند . 

نکات ایمنی کار با دستگاه حکاکی لیزری شایاحک

نکات ایمنی کار با دستگاه حکاکی لیزری

 • لیزر فایبر پالسی Raycus به عنوان دستگاه لیزر پرقدرت کلاس IV (چهار)طبقه بندی می شود. قبل از استفاده برای تامین برق دستگاه، لطفا از ولتاژ صحیح 24 ولت اطمینان کامل حاصل کنید. (داشتن استابیلایزر و چاه ارت از نکات اصلی راه اندازی دستگاه حکاکی لیزری میباشد.)
 • راه اندازی دستگاه توسط کارشناسان متخصص انجام میشود وبدون هماهنگی با شرکت فروشنده اقدام به نصب و راه اندازی دستگاه نکنید. 
 • دستگاه نور نامرئی با طول موج 1060 ~ 1085 نانومتر با توان متوسط 50w /30w ساطع می کند. چشم یا پوست خود را در معرض تابش لیزر قرار ندهید.

 • دستگاه لیزر (سورس ) را جابه جا و یا باز نکنید، لوازم جانبی قابل تعویض برای آن موجود نیست هر گونه تعمیر و نگهداری فقط در شرکت Raycus قابل انجام است

 • مستقیماً به انتهای خروجی نور نگاه نکنید. هنگام کار با دستگاه از عینک ایمنی لیزری مناسب استفاده کنید.

 • فیبر خروجی لیزر جزء کلیدی اما بسیار حساس دستگاه حکاکی لیزر فایبر  است. در طول حمل و نقل و بهره برداری، شعاع خمش فیبر خروجی نباید از 15 سانتی متر تجاوز کند در غیر این صورت لیزر ممکن است آسیب ببیند. (عدم جابه جایی بعد از نصب و راه اندازی دستگاه از نکات مهم این امر است )

شایا حک می‌تواند برای انتخاب صحیح دستگاه حکاکی مناسب قطعه شما در کنار شما باشد. شما می توانید از راه حل های ما برای علامت گذاری، حکاکی و شخصی سازی قطعات خود استفاده کنید.

ما تجربه زیادی در زمینه حکاکی روی فلزات داریم و بسته به کاربرد شما می توانیم بهترین راه حل را ارائه دهیم:

مقررات ناحیه تحت کنترل لیزر فایبر کلاس IV

 1. برای جلوگیری از بروز هر گونه خطر برخورد اشعه، دستگاه لیزر حکاکی را در اتاقی جداگانه ( ترجیحا بدون شیشه) و بدور از افراد دیگر قرار دهید. 
 2. مسیر تردد به ناحیه تحت کنترل ( محل قرار دادن دستگاه حکاکی لیزر یگانه باشه تا کاملا کنترل شود. ( دارای تنها یک درب ورودی و خروجی ) ترجیحا در ورودی دارای قفل ایمنی باشد. 
 3. نصب علامت ناحیه تحت کنترل ( خطر پرتو اشعه ) بر روی درب ورود اتاق
 4. افراد جهت ورود به ناحیه از تجهیزات حفاظتی تعیین شده استفاده کنند . (برای حکاکی لیزر فایبر صنعتی عینک و برای لیزرهای پزشکی پوشش پوست )
 5. نور لیزر فایبر از شیشه عبور میکند . محیط بدون شیشه یا پوشاندن شیشه حتما انجام شود. 
 6. سطوح منعکس کننده در نزدیکی مسیر باریکه لیزر نباشد ( منع نصب آینه ، سطوح فلزی اضافه و یا کامپیوتر اضافه )
 7. حتما فقط افراد آموزش دیده با دستگاه لیزر کار کنند. 
 8. به هیچ عنوان اقدام به باز کردن سورس ، مسیر نوری و یا تعمیرات دستگاه نکنید.