بهترین دستگاه حکاکی چیست؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

معیار های انتخاب بهترین دستگاه حکاکی برای هر شرکت یا هر فرد میتواند کاملا متفاوت باشد. برای مثال در یک شرکت مهم ترین گزینه خرید دستگاه حکاکی ، سبک و قابل حمل بودن آن است و برای فرد دیگری سرعت حکاکی بسیار مهم تر می باشد.

اما در این مقاله قصد ما مقایسه انواع دستگاه حکاکی با یکدیگر و در نهایت بر اساس اولویت ها انتخاب بهترین دستگاه حکاکی میباشد. 

در همین ابتدای مقاله به این موضوع اشاره داشته باشیم که در دو مقاله جداگانه به انواع دستگاه حکاکی و همچنین انتخاب دستگاه حکاکی مناسب بر اساس نوع قطعه به طور کاملا به این دو مبحث مهم پرداخت ایم که میتوانید به صورت جداگانه مطالعه کنید.  

خصوصیات اصلی بهترین دستگاه حکاکی

یک دستگاه حکاکی میتواند از چند ویژگی اصلی برخوردار باشد که جز بهترین خرید دستگاه حکاکی  محسوب شود ؛ این خصوصیات باید به صورت کلی باشد که در تمام حالات دستگاه های ثابت (رومیزی) و یا پرتابل (قابل حمل) صادق باشد. برخی از این مشخصات به شرح ذیل میباشد:

  • حکاکی ماندگار که بر اثر زمان و عوامل محیطی از بین نرود
  • ایجاد عمق حکاکی مناسب
  • انجام حکاکی بدون نیاز به کامپیوتر
  • کاربری و اپراتوری آسان 
  • تعمیر و نگهداری کم هزینه
  • ایجاد رنگ حکاکی متفاوت از سطح قطعه 
  • سرعت حکاکی بالا
  • تیراژی بودن دستگاه حکاکی
  • گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر
حکاکی لیزر فایبر

خرید بهترین دستگاه حکاکی بر اساس نیاز

خصوصیاتی که به آن اشاره کردیم از مهمترین مسائل یک خرید مناسب محسوب میشود. اما قبل از اینکه بخواهیم انتخابمان را نهایی کنیم باید به چند نکته مهم توجه کنیم :

  1. ابعاد و وزن قطعه مورد نظر چقدر است ؟

ابعاد قطعه مورد از آن جهت مورد اهمیت میباشد که ما در صنعت حکاکی به صورت روتین از دو نوع دستگاه حکاکی پرتابل و دستگاه حکاکی ثابت استفاده میکنیم.  دستگاه حکاکی ثابت مخصوص قطعات کوچک و قابل حمل بوده و دستگاه حکاکی پرتابل مخصوص قطعات بزرگ و غیر قابل حمل میباشد که ما در این شرایط دستگاه را به روی قطعه قرار داده و حکاکی را انجام میدهیم . 

اما شرکت شایا حک یک مدل دستگاه حکاکی I-Multi-3 تولید میکند که از پرطرفدارترین دستگاه های حکاکی میباشد. این دستگاه در دو حالت ثابت و پرتابل قابلیت حکاکی دارد که بدون نیاز به جعبه ابزار وتنها با باز و بسته کردن یک پیچ از حالت ثابت به پرتابل و برعکس تبدیل میشود.

     2. آیا شیوه خاصی از حکاکی برای نوع قطعه مرسوم میباشد؟

بگذارید این مساله را با یک مثال ساده توضیح دهیم : اگر قطعه شما بلبرینگ باشد شیوه حکاکی مناسب قطعه شما فقط حکاکی لیزری میباشد این بدین معنا نیست که بلبرینگ با شیوه های دیگر حکاکی نمیشود بدین معناست که اگر با هر شیوه دیگری به غیر لیزری حکاکی شود در سطح بازار مورد تایید نیست .

یا برای مثال برای حکاکی روی سیلندر و شاسی فقط از دو شیوه حکاکی سوزنی و حکاکی اسکرایب استفاده میشود و اگر از هر شیوه دیگری استفاده شود مورد تایید راهور نیست. 

بهترین دستگاه حکاکی
انواع دستگاه حکاکی فلزات

    3. نوع متریال چیست و عمق مد نظر چقدر است ؟

برخی از متریال از سختی بالایی برخرودار هستند و علاوه بر آن نیاز به حکاکی با عمق بالاست که حتی پس از سند بلاست و رنگ زدن قطعه حکاکی از بین نرود این نوع از حکاکی که مخصوص سوله سازی و گریتینگ میباشد تنها میتوانند از دستگاه حکاکی عمیق زن استفاده کنند که تمامی موارد گفته شده را به راحتی اجرا میکند. 

شرکت شایا حک تنها تولیدکننده دستگاه حکاکی عمیق زن دو ستون در ایران میباشد که از سه جهت باز بوده و حکاکی را بدون نیاز به کامپیوتر با بالاترین عمق میسر میکند. 

      4. بودجه تخصیص داده شده به تامین خرید دستگاه حکاکی چقدر است ؟

در این مورد خاص باید به این نکته توجه داشت که بیشتر قطعات فلزی را میتوان با 7 روش حکاکی موجود در دنیا حکاکی کرد ( به استثناء شیوه های مرسوم مربوط به نوع قطعه ) .

در این صورت بر اساس بودجه تعیین شده میتوان دستگاه مورد نظر را انتخاب و تهیه کرد. 

برای مثال حکاکی روی تگ کابل به دو شیوه حکاکی سوزنی و حکاکی لیزری انجام میشود که هر دو شیوه ها کاربردی بوده و سرعت و دقت و کیفیت بالایی دارند اما دستگاه حکاکی لیزری به علت وارداتی بودن قیمت بالایی دارد و اگر قیمت مساله مهمی باشد قطعا میتوانید از شیوه حکاکی سوزنی استفاده کنید. 

میبینیم که قبل از خرید بهترین دستگاه حکاکی باید به موارد زیادی توجه کنیم که خرید مناسبی داشته باشیم. و در اصل بهترین دستگاه حکاکی روی فلزات دستگاهیست که بتواند در ابتدا مناسب خواسته ها از نوع حکاکی مدنظرتان باشد و در نهایت مشاوران متخصص شایا حک  میتوانند برای انتخاب مناسب ترین و بهترین دستگاه حکاکی در زمان خرید به شما مشاوره داده تا از یک خرید درست و مناسب لذت ببرید. 

برای ارتباط با کارشناسان شایاحک میتوانید با ما تماس بگیرید.