خرید دستگاه لیزر برش فلزات

دستگاه لیزر برش فایبر دستگاهی هست که خیلی سریع مبلغ خرید را پوشش داده و موجب سودآوری می شود. در ادامه روند صحیح خرید دستگاه برش لیزری را به تفضیل توضیح خواهیم داد. 

نحوه عملکرد دستگاه لیزر برش فلزات

در دستگاه ‌های برش لیزر فایبر ، اشعه لیزر به کمک دایود تولید می‌شود. این اشعه توسط فیبر نوری شدت یافته تا بتوان به‌آسانی برش انواع فلزات را اجرا کرد.

فضایی که لیزر در آن تولید می‌شود یک محیط جامد است که در واقع وارد شدن انرژی الکتریکی به این محیط سبب تحریک اتم‌ها به همراه تولید نور و سرانجام تولید اشعه لیزر می‌شود.

اما اشعه لیزر تولید شده جهت برش متریال فلزی با سختی و ضخامت متفاوت، نیازمند توان و قدرت بسیار زیادی است. به‌همین دلیل جهت تأمین قدرت و توان بالای اشعه در این‌گونه دستگاه ‌ها از فیبر نوری استفاده می‌شود. 

فیبرنوری موجب تشدید و تقویت اشعه‌ لیزر شده و پس از قدرت و توانی که به کمک فیبر نوری به دست می آید به لنز دستگاه منتقل می‌شود، پس از آن لنز دستگاه با متمرکز کردن اشعه دریافتی در نقطه ‌ای بسیار کوچک توان و قدرت بسیار بالا در حد برش و ذوب کردن انواع متریال‌های فلزی در کمتر از چند میکروثانیه را به دست می‌آورد.

شاخص های مهم در خرید دستگاه لیزر برش

1- شاسی و استراکچر قوی

  • استراکچر و شاسی دستگاه از نکات مهم در هنگام خرید محسوب میشود . این نکته مهم از این جهت حائز اهمیت است که شاسی دستگاه لیزر برش در طولانی مدت دچار اعوجاج و دفرمگی نشود. به همین منظور در ساخت شاسی دستگاه برش لیزر شایا حک از پروفیل های 180  ، 200 ویا 250 با گوشت  8  میلی متر استفاده می گردد.
  • جهت حفظ پایداری در دستگاه لیزر برش شاسی از مقاطع مناسب تولید شده و در مرحله دوم عملیات تنش زدایی ( حرارتی ) انجام می گیرد . این فرآیند نش زدایی باعث میشود که پس از گذشت مدتی از زمان کار دستگاه ( بسته به محل و شرایط قرارگیری) بهم ریختی دستگاه و پایین آمدن دقت را در پی نخواهیم داشت.
خرید دستگاه لیزر برش فلزات

2-دقت و کیفیت برش

  • این بدان معناست که اگر دستگاه برش لیزری خریداری کردیم، دستگاه در ابتدا یک دقت مشخصی خواهد داشت ، پس از گذشت چندین سال از خرید هم میزان دقت  مانند روز اول باشد. نهایتاً باید بعد از یک مدت زمان مشخصی بتوانیم با اجرای یک سری تنظیمات به همان دقت و کیفیت برسیم .

اما منظور ما از داشتن کیفیت بالای برش این است که زمانی که ما یک ورق 10 میلی متر را برشکاری میکنیم ، کنار های ورق کرنجه نباشدو کاملاً صاف و آیینه ای برش انجام شود.

3-سیستم حرکتی دستگاه (ریل های دستگاه برش لیزر و رک سیستم )

  • ریل هایی که در ساخت دستگاه برش لیزر شایا حک استفاده می شود در محور طولی یا y ریل های 35 میلی متری است. ریل های 35mm توان تحمل نیروهای عرضی و برشی بیشتری دارند.

رک هائی که ما در دستگاه برش لیزر استفاده می کنیم، رک های استاندارداز برند ROUST آلمان می باشد.

به این امر مهم باید توجه داشت که اگر با دستگاه برش لیزری ، یک مقطع خاص را با دقت صدم میلیمتر برشکاری انجام نمی دهد قطعا این مشکل به استراکچر و مکانیک دستگاه ( شامل شاسی ، رک و ریل، پینیون ،گیربکس ) برمیگردد

4- توان و سورس دستگاه

  • سورس دستگاه از اهمیت بالایی در ایجاد کیفیت و دقت دستگاه برخوردار است . شرکت شایا حک از سورس لیزر برش برند RAYCUS و IPG استفاده میکند و توان دستگاه برش از 1.5 کیلو وات تا 12 کیلو وات قابل سفارش است. همچنین می توان جهت افزایش ایمنی اپراتور ، (کابین) و جهت افزایش راندمان تولید، (میز تعویض) به سیستم لیزر برش اضافه نمود.

کاربرد دستگاه برش لیزری

از دستگاه‌های برش لیزر فایبر جهت  حکاکی و برش انواع فلزات مانند : آلومینیوم ، آهن، برنج ، مس، قلع، طلا و نقره ، برنز، کرم، و بسیاری از فلزات دیگر از جمله ورق های رنگی و آجدار ، ورق‌های اسید شویی و سیاه،ورق های استیل ، ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های روغنی با هر نوع ضخامت با کیفیت بسیار بالا به کار برده می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم دستگاه ‌های لیزر فایبر علاوه ‌بر برش انواع متریال‌ های فلزی در صنعت حکاکی نیز از عملکرد بسیار بالایی برخوردارند. رشد دستگاه های لیزر فایبر در صنایع حکاکی به گونه ای بوده که رفته رفته جز پرطرفدار ترین شیوه های حکاکی در صنایع مختلف شده است. شرکت شایا حک از تولید کنندگان تخصصی در صنعت حکاکی ،  سبد محصولات بسیار تکمیلی در خصوص انواع دستگاه حکاکی را دارا می باشد. جهت مشاهده دستگاه های حکاکی لیزر فایبر شایا حک به لینک زیر مراجعه فرمایید.

نحوه بازرسی به موقع دستگاه برش لیزری

بازرسی به موقع بدین معناست که شما لنز های پروتکتور ، محافظ  و شیشه محافظ پروتکت بالا و پروتکت پایین رو چه زمانی چک کنید.

  • به طور مداوم باید اپراتور دستگاه برش لیزر موارد فوق را چک کند که به محض اینکه کیفیت کار برش مقداری تغییر کرد باید مشکل بررسی شود. ممکن است لنز های دستگاه دچار مشکل شده باشد یا احتمال دارد  خلوص گاز تغییر کرده باشد و …
  • برای مثال دوره استفاده از یک لنز  محافظ حدوداً دو ماه بوده ولی زمانیکه اپراتور به گاز توجهی نداشته باشد و گاز ورودی یک دستگاه قطع شود ، به محض این اتفاق سریعاً پروتکتور خواهد سوخت.
  • شایا حک به عنوان تولید کننده انواع دستگاه لیزر برش در جهت حمایت از مشتری و دارا بودن  طراحی به روز ، پرشر سوئیچ در راه مسیر گاز تعبیه کرده و اگر به هر دلیلی گاز  قطع شود دستگاه stop می کند.
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *