حکاکی عمیق لیزری

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

حکاکی عمیق لیزری معمولا در مواقع استفاده از حکاکی لیزری در قالب سازی و حکاکی قبل از رنگ روی فلزات استفاده میشود. عموما برای حکاکی عمیق در ابتدا بسته به نوع کاری که نیاز به خرید دستگاه حکاکی دارد دو مدل دستگاه حکاکی به شیوه ضربه ای (مدل عمیق زن I-2010-D) و دستگاه حکاکی لیزری پیشنهاد میشود. 

  • دستگاه حکاکی ضربه ای عمیق زن مدل I-2010-D : جهت استفاده در سوله سازی ها و گریتینگ کاری ( حکاکی روی فلزات سخت مانند ST37 , ST52  ) و مواقعی که نیاز به عمق بالا روی فلزاتی میباشد که بعد از انجام عملیات حکاکی ، قطعه رنگ میشود. 
  • دستگاه حکاکی لیزری (فایبر مارکینگ 30 وات و 50 وات ) : جهت استفاده در قالب سازی و مهر سازی و مواقعی که بعد از حکاکی روی قطعه عملیات رنگ زنی انجام میشود. 

موارد استفاده حکاکی عمیق لیزری

در برخی موارد تکنولوژیک مانند قالب سازی،حکاکی تفنگ، جواهرات مانند طلا، نقره، فلزاتی مانند مس و آلومینیوم در صنعت هوافضا و همچنین مواد جدید مانند کاربید سیلیکون، آلیاژهای نیکل کروم. و پوشش های سد حرارتی، لازم است لایه بیرونی عمیقاً کنده شود تا به نتیجه بصری واضح تری (مانند نقاط، خطوط، بریدگی ها و غیره) داشته باشیم  و در فرآیندهای بعدی (مانند صفحه سازی، رنگ آمیزی، جوشکاری) تسهیل شود.

علاوه بر این، به دلیل اینکه جسم حکاکی شده باید در یک محیط خشن قرار گیرد، امکان ایجاد چسبندگی در طولانی مدت  بسیار زیاد است و عملیات حکاکی باید عمیقاً ایجاد شود تا از این امر جلوگیری شود که در صورت قرار گیری در معرض آب و فضای باز، رطوبت، نیروی خارجی و غیره کنده نشود. 

دستگاه حکاکی لیزر فایبر می تواند دقت میکرونی داشته باشد، یک منبع نور لیزر خوب که می تواند تأثیر خوش خیمی بر روی مواد داشته باشد. 

به طور کلی، عمق حکاکی لیزری روی مواد به طور مستقیم با عوامل زیر مرتبط است :

جنس قطعه (انتخاب جنس قطعه در دریافت عمق تاثیر به سزایی دارد ) سختی و نرمی قطعه میتواند در انجام حکاکی و برش در توان های 30 وات و 50 وات زمان بیشتری نیاز داشته باشند. مثلا اگر برای حکاکی روی آلومینیوم با عمق 0.5  میلیمتر در توان 50 وات ظرف مدت 2 دقیقه حکاکی انجام میشود در جنس استیل همین عمق نزدیک به 3 دقیقه زمان خواهد برد.( دریافت این میزان از عمق به ابعاد حکاکی ، نوع حکاکی منظور لوگو پیچیده یا ساده ، و تکرار عملیات حکاکی مرتبط میباشد. )

انتخاب قدرت لیزر :قطعا لیزر فایبر 50 وات در دریافت حکاکی عمیق با صرف زمان کمتر و در نتیجه سرعت حکاکی بالاتری نسبت به 30وات ارائه میدهد. در کل هر چه توان دستگاه حکاکی لیزری بالاتر باشد عمق حکاکی بیشتر در  مدت زمان کمتر بدست می آید.

محدوده اسکن محتوای حکاکی لیزری که توسط اپتیک لیزری فوکوس تعیین می شود. به طور کلی، هر چه محدوده بزرگتر باشد، حکاکی آن دشوارتر است.

پس نکته مهم در این قسمت بسته به ابعاد حکاکی مناسب ترین لنز برای دریافت عمق حکاکی بالاتر 110*110 میلیمتر میباشد .

علل محبوبیت حکاکی لیزری در صنعت

دستگاه حکاکی لیزری توسط اشعه کلاس IV (چهار) سطح کار را میسوزاند. در چندسال اخیر یکی از پرطرفدارترین روش های حکاکی در ایران محسوب شده است که باری این امر دلایل مهم زیادی وجود دارد از جمله:

  • ایجاد تفاوت رنگ متفاوت با سطح قطعه بسته به جنس قطعه از رنگ سفید تا مشکی متغیر میباشد. 
  • عدم نیاز به فیکسچر سازی
  • سرعت بالا درحکاکی
  • دقت بالا که در مواقع انجام حکاکی های ریز و طراحی چهره بسیار کارآمد میباشد. 
  • توانایی برش فلزات با ضخامت کم

اما عموما برای دریافت حک عمیق لیزری باید از یکی توان های 30 وات و یا 50 وات استفاده کرد که در صورت نیاز به دریافت حک عمیق مانند فیلمی که در ابتدای مقاله مشاهده کردید کل عملیات حکاکی روی تکرار قرار می گیرد تا به عمق دلخواه برسیم. 

حکاکی عمیق لیزری
حکاکی عمیق لیزری روی آلومینیوم