گسترش حکاکی لیزری روی فلزات در صنعت

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

در این مقاله به نحوه گسترش حکاکی لیزری روی فلزات در صنعت طی 50 سال گذشته میپردازیم .  

همچنین به ادامه سرعت ساخت و رفع ایرادات حکاکی لیزری ابتدایی و گسترش این تکنولوژی توسط بیل لاوسون تا رسیدن به دستگاه های حکاکی لیزری در صنعت جهانی میپردازیم. 

خالی از لطف نیست که  قبل از مطالعه این مقاله ، مقاله پیدایش دستگاه حکاکی لیزری در دنیا را مطالعه کنید که با اختراع لیزر و استفاده این تکنولوژی  توسط بیل لاوسون در صنعت حکاکی آشنا تر شوید. 

استفاده از کامپیوتر در دنیای حکاکی لیزری روی فلزات

هنگامی که بیل لاوسون و کارکنانش مشغول ساخت و ارسال لیزرهای LMI در ویسکانسین بودند، یک مهندس برق به نام استیو گارنیر در حال انجام کارهای کنترل حرکت برای شرکتی به نام Melco،( تولید کنندگان تجهیزات گلدوزی در کلرادو) بود. یکی از دوستان او، جان دوران، یک دانشمند موشکی بود که برای لاکهید-مارتین که یک لیزر در زیرزمین او ساخته بود کار می کرد.

این دو می خواستند استعدادهای خود را با هم ترکیب کنند و یک لیزر متحرک ابداع کردند که می توانست تصاویر گرافیکی ایجاد کند.

اولین دستگاه حکاکی لیزری روی فلزات استوانه ای
لیزر استوانه‌ای با استفاده از گرور لیزری LMI شامل این ضمیمه 5000 دلاری بود که از سه درام اثر هنری قابل تعویض، یک نگهدارنده گرد با خلاء و یک محور محرک مکانیکی برای چرخاندن دو مورد گرد به صورت هماهنگ استفاده می‌کرد. عکس 1985.

این دو مرد می‌دانستند که دستگاه‌های حکاکی لیزری از قبل وجود داشته‌اند، اما همچنین می‌دانستند که دستگاه‌های موجود، ماشین‌های صنعتی بسیار بزرگ، غیر رایانه‌ای و گران‌قیمت هستند. در این مرحله (اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90)، رایانه‌ها قابل دوام‌تر شده بودند، و این جفت فکر می‌کردند که می‌توانند با استفاده از رایانه‌ها در معادله، ماشین‌های لیزری موجود در آنجا را بهبود بخشند.

همانطور که مایک دین، که در سال 1991 به Epilog پیوست، توضیح می‌دهد، «استیو و جان یک لیزر در اندازه دسکتاپ ایجاد کردند که مستقیماً از رایانه اجرا می‌شد. این کسری از هزینه تجهیزات لیزری موجود در آن زمان بود و از اهمیت یکسانی برخوردار بود، نیاز به مجموعه‌ای از افزودنی‌های گران قیمت مانند حروف‌چین و دوربین‌ها را از بین برد.

گارنیر و دوران حقوق ماشین خود را به Melco فروختند و این شرکت طراحی آنها را در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 تولید و فروخت. این دستگاه که با نام Melco LE1 شناخته می‌شود، از همان نرم‌افزار اولیه استفاده می‌کرد که در تجهیزات گلدوزی Melco استفاده می‌شد. به جای اسکن هنری، لیزر از یک برنامه کامپیوتری مانند CorelDRAW برای ارسال الکتریکی تصویر به لیزر استفاده کرد. مایک دیویس می‌گوید: سپس لیزر مانند یک چاپگر کامپیوتری عمل کرد، اما به جای گذاشتن نقاطی از تونر، به چوب، پلاستیک، اکریلیک و غیره تبدیل شد.

کاهش هزینه خرید دستگاه حکاکی لیزری توسط Melco

شاید این روزها خیلی چیز مهمی به نظر نرسد، اما در آن زمان روش کار این لیزر انقلابی بود در حالی که ماشین های LMI همچنان بسیار گران بودند، این ماشین های جدید در محدوده 20000 تا 25000 دلار بودند.

ناگهان، افرادی که رویای داشتن یک لیزر را در سر می‌پرورانند، دریافتند که واقعاً می‌توانند لیزر را بخرند، زیرا در محدوده قیمتی مشابه ماشین‌های حکاکی کامپیوتری به فروش می‌رسند.

 Melco LE1 به هیچ وجه کامل نبود. این یک لیزر 10 واتی داشت، بنابراین تقریباً قدرتی که دستگاه های LMI داشتند را نداشت. همچنین، اگرچه استفاده از نرم‌افزار یکسان برای دستگاه‌های گلدوزی و لیزر از دیدگاه مشتریان ملکو قابل درک بود، اما وقتی به کیفیت قطعه تمام‌شده نگاه می‌کردیم، این تصمیم ضعیف بود..

اولین دستگاه حکاکی لیزری روی فلزات متصل به کامپیوتر
Melco LE1، حدوداً در سال 1991، از همان نرم افزار اولیه به عنوان تجهیزات گلدوزی خود استفاده می کرد.

روی برویر، مالک فروش برویر و در حال حاضر نماینده فروش دستگاه های لیزر Epilog و Xenetech، مشکل را توضیح می دهد. «آن نرم افزار برای گلدوزی مناسب بود، اما آنها اصرار داشتند که همان نرم افزار را با لیزر اجرا کنند تا مردم مجبور نباشند چیز جدیدی یاد بگیرند. نرم‌افزار هر خط را به‌گونه‌ای ساخت که یک دوخت در گلدوزی باشد، که برای صنعت ما بسیار غیرعملی بود. از نظر تئوری خوب بود، اما خطوط ناهموار بودند و در نهایت درست نشد.»

در سال 1991، گارنیر و دوران بر روی نسل دوم لیزر خود در زیرزمین گارنیر کار می کردند که Melco توسط یک شرکت بزرگ نساجی سوئیسی خریداری شد. این امر پویایی در Melco را تغییر داد و منجر به جدایی گارنیر و تشکیل اپیلوگ بعدی او در همان سال شد.

اولین لیزر Epilog که به بازار عرضه شد، لیزر نسل دومی بود که دو مرد در زیرزمین روی آن کار می کردند، به نام Eclipse که قادر به حکاکی شطرنجی بود، با افزایش وات لیزر اول را بهبود بخشیدند . Eclipse حاوی یک لیزر 25 واتی بود – و قیمت را به حدود 18000 دلار کاهش داد. در حالی که در آن زمان این پول برای اکثر صاحبان مغازه‌ها بسیار زیاد بود، Eclipse جدید یک قدم به تبدیل شدن به یک وسیله قابل دسترس در فروشگاه‌های مادر و پاپ در سراسر کشور نزدیک‌تر بود.

کارکنان Epilog در سال 1991 به توسعه Eclipse و شرکت در نمایشگاه‌های تجاری ادامه دادند. دین می‌گوید: «در حالی که متقاعد کردن مردم مبنی بر خارق‌العاده بودن ظاهر قطعات حکاکی شده با لیزر کار سختی نبود، متقاعد کردن آن‌ها مبنی بر اینکه Eclipse ابزار آسانی است که می‌توانستند در تجارت خود کار کنند، یک مانع بزرگ بود.» “آموزش مردم در مورد اینکه لیزر چگونه گرافیک های خیره کننده ای را بر روی مواد مختلف ایجاد می کند، بسیار فراتر از تصور اکثر مردم بود که حتی زمانی که درست در مقابل آن ایستاده بودند، درک کار لیزر برای آنها دشوار بود. مردم به سختی باور داشتند که می توانند این نوع محصول را در مغازه خود تولید کنند و از چیزی بیشتر از یک اسکنر و یک کامپیوتر استفاده کنند.

اگر برای انتخاب دستگاه حکاکی مناسب با قطعاتتان نیاز به مشاوره تخصصی حک دارید حتما با ما تماس بگیرید:

مشاوره رایگان تخصصی حکاکی توسط تیم فروش شایا حک 

ورود دستگاه حکاکی لیزری به بازار جهانی

در همان زمان که ذهن‌های پشت اپی‌لاگ برای توسعه اکلیپس کار می‌کردند، شرکت نوپای دیگری در حال ریشه‌یابی بود – شرکتی که ثابت می‌کرد سخت‌ترین رقیب اپیلوگ است. در سال 1988، یک مهاجر روسی به نام یفیم سوخمان، فناوری لیزر کاربردی را با هدف تولید، بازاریابی و فروش سیستم های علامت گذاری و برش لیزری تأسیس کرد.

 ALT 2010، یک حکاکی لیزری فقط بردار، در محدوده 32000 تا 36000 دلار فروخته می شود. این دستگاه دارای یک میدان حکاکی بزرگ با ابعاد 11.5 اینچ در 17 اینچ بود، اگرچه یادگیری نرم افزار آن تا حدودی دشوار بود.

بلافاصله پس از اینکه ALT اولین لیزر خود را در سال 1989 معرفی کرد، این شرکت با Meistergram، سازنده ماشین های گلدوزی، قراردادی منعقد کرد تا توزیع کننده انحصاری تمام دستگاه های کم وات ALT باشد. Meistergram به دنبال تنوع بخشیدن بود و تجارت حکاکی مانند زمین حاصلخیز به نظر می رسید. Meistergram همچنین یک قرارداد فروش انحصاری با H-Square برای فروش خط ماشین های حکاکی مکانیکی کامپیوتری H-Square تنظیم کرد.

دستگاه حکاکی لیزری
ساختار به روز دستگاه حکاکی لیزری روی فلزات

بلافاصله پس از اینکه ALT اولین لیزر خود را در سال 1989 معرفی کرد، این شرکت با Meistergram، سازنده ماشین های گلدوزی، قراردادی منعقد کرد تا توزیع کننده انحصاری تمام دستگاه های کم وات ALT باشد. Meistergram به دنبال تنوع بخشیدن بود و تجارت حکاکی مانند زمین حاصلخیز به نظر می رسید. Meistergram همچنین یک قرارداد فروش انحصاری با H-Square برای فروش خط ماشین های حکاکی مکانیکی کامپیوتری H-Square تنظیم کرد.

بلافاصله پس از اینکه ALT اولین لیزر خود را در سال 1989 معرفی کرد، این شرکت با Meistergram، سازنده ماشین های گلدوزی، قراردادی منعقد کرد تا توزیع کننده انحصاری تمام دستگاه های کم وات ALT باشد.

به گفته ناظران، ALT تا حدودی برای بهبود نرم افزار خود با Meistergram قرارداد بسته است. ALT کشف کرده بود که در حالی که نرم افزار معماری باز Epilog نسبتا کاربرپسند است، ALT پیچیده است و یادگیری و استفاده از آن برای مصرف کنندگان تا حدودی دشوار است. (ALT حقوق توزیع ماشین‌های با وات بالاتر را حفظ کرد.) در نهایت، سوخمن ALT را منحل کرد و سیستم‌های لیزر جهانی (ULS) را تشکیل داد که در این فرآیند تمام روابط خود را با Meistergram قطع کرد.

برای انتشار اطلاعات در مورد ULS و لیزرهای اندازه رومیزی آن، این شرکت بازاریابی را در نمایشگاه های تجاری، میزبانی سمینارهایی در مورد نحوه استفاده از دستگاه های حکاکی لیزری و تبلیغات در مجله Engravers آغاز کرد. رقابت بین Epilog و Universal Laser Systems برای کنترل بازار تازه شکل گرفته حکاکی لیزری در اندازه رومیزی در جریان بود.

شروع حکاکی لیزری به عنوان ابزار خانگی

    در حالی که مطمئناً رقابتی بین Epilog و ULS برای تسلط بر بازار وجود داشت، رقابت در ابتدا بسیار شدید نبود، زیرا بازار دستگاه های حکاکی لیزری هنوز نسبتاً کوچک بود. بسیاری از کاربردهای لیزر هنوز توسعه نیافته بود و دوران مواد حکاکی دوستدار لیزر هنوز فرا نرسیده بود.

با وجود هجوم های LMI، Epilog و ULS، بیشتر افراد در صنعت حکاکی هنوز نمی دانستند لیزرها در اوایل دهه 1990 چه کاری می توانند انجام دهند.

روی بروئر، نماینده فروش می گوید: اولین باری که لیزر اپیلوگ را دیدم، فکر می کنم در یک نمایشگاه در لانگ بیچ بودم. «استیو گارنیر تنها با یک دستگاه و بدون ادبیات آنجا بود، و واقعاً ترافیک بسیار کمی در غرفه آنها وجود داشت. هیچ کس نمی دانست آن ماشین چیست.»

به گفته ناشر EJ، مایک دیویس، “این دوره زمانی – که شامل نابودی LMI به عنوان سنگ بنای کسب و کار حکاکی لیزری می شود – نشان دهنده پایان اولین دوره لیزر است.” در طی یک دوره 12 ساله، LMI به معنای واقعی کلمه به تنهایی ابزاری را برای حکاکی لیزری (در داخل خانه) ایجاد کرد.

در آن زمان آنها تجهیزات عظیم و صنعتی خود را به تعداد زیادی از مغازه های لیزری و به درصد بالایی از مغازه های بزرگ در آمریکای شمالی فروختند. اگرچه دستگاه‌های LMI قطعاً برای توده‌های فروشندگان کوچک نبودند، اما باعث گسترش گسترده لیزر شدند، به طوری که «حکاکی لیزری» حتی در میان کاربران نهایی به یک کلمه خانگی تبدیل شد.

امروزه حکاکی لیزری یکی از پرطرفدارترین روش های حکاکی این صنعت محسوب میشود و تنوع در تولید این دستگاه در کشورهای پیشرفته بسیار زیاد است از دستگاه حکاکی حکاکی لیزر فایبر مخصوص حکاکی روی فلزات گرفته تا حکاکی CO2 مخصوص حکاکی غیر فلزات که از سرعت و دقت بسیار بالایی برخوردارند. 

دنیای حکاکی لیزری بسیار وسیع شده و شرکت شایا حک با  وارد کردن این محصول در کنار 6 روش حکاکی دیگر که تولید میکند سبد محصولات خود را تکمیل کرده است. 

منابع :engraversjournal

مجله The Engravers