دستگاه حکاکی دستی

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

در صنعت حکاکی به دستگاهی که قابل حمل و سبک باشد دستگاه حکاکی دستی میگویند. این دستگاه ها با نام های دیگری مانند دستگاه حکاکی پرتابل و یا دستگاه حکاکی سبک نیز میشناسیم. اگر بخواهیم دستگاه حکاکی سبک مناسبی داشته باشیم که در انجام امور حکاکی تمامی مسائل دستی بودن را رعایت کند باید یک سری از قواعد خاص را مد نظر بگیریم . برای مثال دستگاهی که برای حکاکی نیاز به اتصال به کامپیوتر داشته باشد اصولا قاعده اصلی پرتابل بودن را رعایت نمیکند و دیگر قابل حمل نخواهد بود. 

درواقع دستگاه حکاکی پرتابل از ویژگی هایی برخوردار است که در ادامه به تمام آنها می پردازیم.

ویژگی های دستگاه حکاکی دستی

صرفا به هر دستگاهی که قابلیت جابه جایی داشته باشد نمیتوان ویژگی حکاکی دستی و پرتابل را به آن اختصاص داد. 

برای مثال دستگاه حکاکی اسکرایب یا خراشی در دو حالت ثابت و پرتابل ارائه میشود اما حالت پرتابل این دستگاه با وزن 20 کیلو صرفا به معنای واقعی ویژگی قابل حمل بودن را رعایت نمیکند به این صورت که هد دستگاه در خودرو سازی ها به کمک ابزار جابه جا شده و حکاکی روی شاسی و اتاق خودرو ها انجام میشود . 

برخی از این ویژگی ها عبارتند از :

 • دارای وزن سبک و قابل حمل بودن دستگاه حکاکی
 • انجام کلیه عملیات های حکاکی بدون نیاز به کامپیوتر
 • حمل و نقل آسان 
 • ساختار فیزیکی مناسب و استاندارد جهت انجام حکاکی روی قطعات

دستگاه های حکاکی روی فلزات در حالت پرتابل به چندین شیوه از حکاکی مختصر میشوند. برای مثال در شیوه حکاکی پلاک برجسته یا امبوسر ، دستگاه حکاکی رول مارکینگ ، دستگاه حکاکی دروازه ای نمیتوانیم دستگاه دستی داشته باشیم. شیوه هایی که دارای دستگاه حکاکی دستی هستند به شرح ذیل میباشند :

 • دستگاه حکاکی ضربه ای (سوزنی یا کوبشی) از پرفروش ترین دستگاه های حکاکی دستی
 • دستگاه حکاکی اسکرایب یا خراشی که این شیوه از حکاکی به علت داشتن استراکچر بسیار قوی و ساختار متفاوت از وزن بالایی برخوردار است اما در حالت پرتابل نیز استفاده میشود. 
 • دستگاه حکاکی لیزری که مانند دستگاه حک اسکرایب به حالت پرتابل تبدیل میشود اما یکی از اصول دستی بودن دستگاه را رعایت نمیکند که آن هم متصل بودن به کامپیوتر در زمان حکاکی میباشد ولی باز هم در حالت پرتابل استفاده میشود. 

دستگاه حکاکی دستی ضربه ای

اصولا اگر بخواهیم یک دستگاه حکاکی دستی داشته باشیم باید به وزن دستگاه توجه کنیم. شرکت شایا حک دو مدل دستگاه حکاکی دستی ضربه ای تولید میکند که هر دو از نوع دسته تفنگی میباشد و وزن و ابعاد حکاکی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. 

دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی تولیدشایا حک در دو وزن 8 کیلویی و 3 کیلو و 900 گرم تولید میشود. 

دستگاه حکاکی دستی 8 کیلویی مدل I-1310-P دارای ابعاد حکاکی 10*13 سانتی متر میباشد که از پرفروش ترین دستگاه های پرتابل محسوب میشود 

دستگاه حکاکی دستی 3 کیلو و 900 گرمی با پایه مدل I-1203-P نیز دارای ابعاد حکاکی 3*12 سانتی می باشد که سبک ترین دستگاه حکاکی پرتابل دنیاست. 

دستگاه حکاکی دستی
دو دستگاه حکاکی دستی تولید شایا حک

در واقع این مساله مهم را باید در نظر داشته باشیم که هر چه دستگاه حکاکی دستی وزن پایین تری داشته باشد ابعاد حکاکی کوچکتری نیز دارد. 

تفاوت دستگاه حکاکی پرتابل شایا حک با دیگر دستگاه های پرتابل موجود در سطح بازار به شرح ذیل میباشد:

 1. مهمترین و شاخص ترین تفاوت دسته تفنگی بودن آنهاست که برای آشنایی بیشتر با این تفاوت مهم میتوانیدبه مقاله دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی مراجعه کنید.
 2. انجام تمامی عملیات های حکاکی بدون نیاز به کامپیوتر
 3. دارای پایه لوله گیر در مدل I-1310-P تا قطر 4 اینچ
 4. دارای محور Z بسیار دقیق که عملیات حکاکی را بسیار ساده میکند. 
 5. حفظ استاندارد بین المللی و تناسب بین وزن و ابعاد حکاکی در دو دستگاه 
 6. قابلیت جدا شدن پایه و دسته تفنگی دستگاه در هر دو مدل 
 7. فیکس ساده دستگاه روی قطعات در هر دو مدل به دلیل داشتن پایه اصولی و استاندارد 
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *