برتری‌های دستگاه حکاکی ضربه‌ای نسبت به دستگاه حکاکی لیزر در صنایع مختلف

دستگاه‌های حکاکی به عنوان ابزاری حیاتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیرباز تاکنون، دو نوع اصلی دستگاه حکاکی، یعنی حکاکی ضربه‌ای و حکاکی لیزری، مورد توجه بوده‌اند. اما در مقابله با هم، هر دو دستگاه نسبت به یکدیگر برتری هایی دارند که در این مقاله به برتری های دستگاه حکاکی ضربه ای نسبت به شیوه لیزری می پردازیم و در مقالات بعدی به برتری های دستگاه حکاکی لیزری خواهیم پرداخت.

برخی از برتری های دستگاه حکاکی ضربه ای

از جمله برتری های دستگاه حکاکی ضربه ای میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی حکاکی در تمام فلزات:

دستگاه حکاکی ضربه‌ای قابلیت کار با مواد مختلف از جمله  تمام فلزات و برخی غیر فلزات مانند پلاستیک فشرده را داراست. این ویژگی آن را یک ابزار مناسب برای استفاده در صنایع مختلف می‌سازد و امکان تنوع بالایی در استفاده از آن را فراهم می‌کند. اما این مزیت را دستگاه حکاکی لیزری هم دارا میباشد تفاوت در اینجاست که حکاکی روی مس توسط لیزر اعث آسیب به قطعات داخلی دستگاه خواهد شد ولی حکاکی ضربه ای بدون هیچ مشکلی روی فلز مس حکاکی میکند. این امر در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است . 

  • توانایی حکاکی بدون نیاز به کامپیوتر

دستگاه حکاکی ضربه ای شایاحک بدون نیاز به کامپیوتر تمامی عملیات های حکاکی اعم از : اعداد و حروف ، فارسی و انگلیسی ، آرم و لوگو ، مشخصات فنی ، تاریخ و شماره سریال و… را انجام می دهند. 

این امر در حکاکی به شیوه لیزری امکان پذیر نیست و تمامی دستگاه های لیزری به وسیله کامپیوتر یا لپ تاپ حکاکی را انجام می دهند.

برتری دستگاه حکاکی ضربه ای روی مس
  • قابلیت حکاکی عمیق:

دستگاه حکاکی ضربه‌ای معمولاً قابلیت حکاکی عمیق‌تری را نسبت به دستگاه حکاکی لیزر دارد. این ویژگی امکان حکاکی بر روی سطوح سخت‌تر مانند فلزات را فراهم می‌کند و به کاربر امکان مهارت بیشتر در حکاکی را می‌دهد. میزان عمق حکاکی روی متریال های مختلف کاملا قابل تنظیم است و از ظریف ترین حک تا حکاکی عمیقی که حتی پس از رنگ پوشانده نشود را امکان پذیر میکند. 

این نکته مهم را باید در نظر گرفت که حکاکی ضربه ای عمق حکاکی بالا را در یکبار حک و با زمان بسیار کمتری  ایجاد میکند. و در صورت نیاز به حکاکی با عمق بالا توسط دستگاه لیزری باید زمان زیادی صرف کنیم . 

  • هزینه کمتر:

دستگاه حکاکی ضربه‌ای معمولاً هزینه‌ای کمتر در خرید و نگهداری دارد نسبت به دستگاه حکاکی لیزر. این مزیت امکان دسترسی به تکنولوژی حکاکی را برای بسیاری از کسب و کارها و کارآفرینان فراهم می‌کند و امکان رقابت در بازار را افزایش می‌دهد.

تنوع استراکچر های دستگاه حکاکی ضربه ای

دستگاه حکاکی ضربه ای در صنعت از تنوع بالایی در طراحی استراکچر برخوردارند این در صورتیست که در مدل های لیزری کمی محدود تر است.

تولیدات شایاحک در خصوص صنعت حکاکی به ویژه در شیوه حکاکی ضربه ای به یکی از کامل ترین سبد محصولات تبدیل شده که با طراحی جدید و مطابق تکنولوژی روز دنیا همراه شده است. 

برخی از این محصولات برای اولین بار در ایران توسط شایاحک تولید شده است که میتوان به دستگاه حکاکی پرتابل سبک مدل I-1203-P اشاره کرد که توانایی حکاکی سطوح غیر هم سطح را دارا می باشد. این مساله تا قبل از این در شیوه حکاکی ضربه ای امکان پذیر نبوده. 

این مدل ها را میتوانید در قسمت محصولات دستگاه حکاکی ضربه ای به صورت کامل مشاهده کنید. اما در اینجا به صورت مختصر شرح خواهیم داد.

انواع دستگاه حکاکی ضربه ای شایا حک

انواع دستگاه حکاکی شایاحک به شرح زیر می باشد:

  1. دستگاه حکاکی ثابت یا رومیزی :  جز جنرال ترین مدل های حکاکی ضربه ای محسوب می شود. 
  2. دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی : مخصوص قطعات غیر قابل و سنگین می باشد. 
  3. دستگاه حکاکی پرتابل سبک دسته تفنگی : قابلیت حکاکی روی سطوح ناهموار را دارا می باشد. 
  4. دستگاه حکاکی چندمنظوره : دستگاه حکاکی منحصر به فردی که هم حکاکی رومیزی و هم حکاکی پرتابل را با یک دستگاه اجرا میکند و تبدیل دستگاه حکاکی پرتابل به ثابت و برعکس  فقط بدون نیاز به ابزار امکان پذیر است. و در نهایت به اضافه کردن سیستم روتاری امکان حکاکی قطعات دوار را هم ایجاد میکند. 
  5. دستگاه حکاکی ضربه ای روتاری: مخصوص قطعات دوار میباشدکه قابلیت حکاکی قطعات صاف را همچنان خواهد داشت.
  6. دستگاه حکاکی منحصر به فرد عمیق زن : دستگاهی با طراحی به روز مخصوص سوله سازی و دریافت عمق بسیار بالا که حتی بعد از رنگ و سند بلاست نیز حکاکی پوشانده نخواهد شد. 

درنهایت نمیتوان گفت دستگاه حکاکی ضربه ای برتری های بیشتری نسبت به لیزری دارد و یا برعکس هر شیوه از حکاکی نسبت به عملکرد خود در جایگاه و محل مصرف به نوبه خود منحصر به فرد بوده و در برخی مواقع دستگاه حکاکی لیزری بهتر از حکاکی ضربه ای عمل میکند که حتما در مقالات بعدی به شرح کامل مزیت های آن خواهیم پرداخت.