دستگاه لیزر چیست؟

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

در گذشته حکاکی و برش قطعات  به روش دستی و یا توسط دستگاه های ساده انجام میشد ؛ اما امروزه با گذشت زمان و ورود تکنولوژی برای حکاکی و برش متریال های مختلف  به راحتی میتوان از انواع دستگاه لیزر استفاده نمود  که ما در این مقاله به شرح کامل دستگاه لیزرمیپردازیم . 

در ابتدا باید شرح دهیم که اصولا دستگاه لیزر چیست و برای چه مواردی استفاده میشود؟

دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟

یک دستگاه لیزر میتواند هم عملیات برش انجام دهد و هم اجرای حکاکی متریال های مختلف را در اختیار ما قرار دهد.

اهمیت  دستگاه لیزری برش برای تولید و نمونه سازی بسیار زیاد است  و در صنعت برای برش دادن قطعات بزرگ میتوان از این دستگاه استفاده نمود.

در ابتدا بگوییم که دستگاه لیزر حکاکی و برش توسط کامپیوتر کنترل می شود. اپراتور طرح مورد نظر را در نرم افزار های گرافیکی طراحی میکند و به دستگاه لیزر ارسال میکند و دستگاه با زدن یک دکمه به صورت اتومات ، حکاکی و برش را انجام میدهد. دستگاه لیزر با استفاده از اشعه میتواند انواع متریال های مختلف مانند فلزات ، سنگ ، چوب ، پارچه ، لاستیک و کاشی و سرامیک ، چرم و شیشه و.. را حکاکی کند.

دستگاه لیزر چیست
حکاکی لیزری توسط دستگاه لیزر فایبر

انواع دستگاه لیزر حکاکی و برش

در ابتدا باید از خودمان بپرسیم که روی  چه متریالی میخواهیم  حکاکی و برش انجام دهیم  و بسته به نوع جنس چه لیزری برای حکاکی و برش مورد استفاده قرار میگیرد ؛  همچنین ممکن است به تجهیزات جانبی مثل پوششی برای برش آکریلیک و یا روتاری نیاز داشته باشم.

درگام  بعدی پس از انتخاب دستگاه بر اساس نوع جنس آماده کردن فایل گرافیکی میباشد که میتوانیم در تمامی برنامه های گرافیکی حاضر کنیم تنها نکته باقی مانده این است که خطوطی که برای برش آماده میکنیم باید همیشه وکتور باشند مابقی قسمت ها میتوانند به سلیقه ما طراحی شده و سپس جهت پردازش به دستگاه لیزر ارسال کنیم .

زمانی که  یک طرح به دستگاه ارسال می شود، دستگاه لیزر با استفاده از  پرتو محدود شده باریک روی قطعه مورد نظر که روی میز دستگاه گذاشته شده شروع به برش و یا حکاکی می کند

دستگاه حکاکی لیزر co2
حکاکی لیزری توسط دستگاه حکاکی لیزری CO2

عملکرد دستگاه لیزر حکاکی و برش

دستگاه برش لیزری به تولیدکننده این امکان را می‌دهد تا طرح‌های مختلف و متنوعی را بر روی انواع فلزات، پلکسی ، چوب و چرم ، پارچه و  کریستال، سنگ، سرامیک و … را با دقت و سرعت بالا ایجاد کنند از این رو دستگاه های لیزر کاربردهای زیادی دارند که می توانیم با کمی ایده و خلاقیت ، طرح های زیبا و کاربردی برای بهبود کسب و کار ایجاد کنیم.

دستگاه لیزر برای حکاکی تصویر مانند پرینتر عمل میکند هد دستگاه لیزر روی محور x  از چپ به راست حرکت کرده  و تصویر به صورت ردیفی حکاکی می شود. حرکت هد دستگاه لیزر حکاکی در محور x ها تند و در محور y ها کند می باشد.

نحوه کارکرد دستگاه لیزر CO2

در دستگاه  لیزرCO2 ؛ طول موج استفاده شده در محدوده امواج فروسرخ قرار دارد به همین جهت برای چشم انسان مرئی نیست و پرتو لیزر ایجاد شده قطری بسیار کم و حدود ¾ اینچ دارد که از پس از رد شدن از رزوناتور به آینه‌های مختلف تابیده می‌شوداین آینه ها نور را منعکس کرده و مثل عدسی نور را روی نقطه مورد نظر متمرکز میکند. این پرتو قدرت نفوذ بالایی دارد و مواد را با هر جنسی به راحتی  میتواند برش داده یا بر روی آن‌ها حکاکی کند.

دستگاه لیزر برای حکاکی تصویر مانند پرینتر عمل میکند هد دستگاه لیزر روی محور x  از چپ به راست حرکت کرده  و تصویر به صورت ردیفی حکاکی می شود. حرکت هد دستگاه لیزر حکاکی در محور x ها تند و در محور y ها کند می باشد.

تفاوت دستگاه لیزر حکاکی و دستگاه لیزر برش

در دستگاه لیزری در حالت حکاکی و برش  لنز لیزر کوتاه تر است که باعث ایجاد کیفیت حکاکی خوبی میشود و برش بهتر و دقیق تری بدست می آید. اما در دستگاه برش لیزری از لنز بلندتر استفاده میشود که برای ایجاد برش های عمیق تر اجناس و متریال های متفاوت و فلزات ضخیم تر کاربرد دارد .

جهت دریافت مشاوره رایگان تخصصی حک و خرید انواع دستگاه های لیزر و حکاکی فلزات می توانید با مشاوران ما در شرکت شایا حک تماس بگیرید.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر برای اینکه از لیزر فایبر برای برش هم استفاده کنیم ضخامت فلزمون مهمه و تا چه ضخامتی رو میتونه برامون برش بزنه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *