کدام دستگاه لیزر حک چه کاربردی دارد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه دستگاه لیزر حک فایبر و CO2 به وسیله استفاده از تکنولوژی روز دنیا و تکنیک های منحصر به فرد حکاکی و برش فلزات و غیر فلزات در صنعت به جایگاه خوبی دست یافته است. اما اگربه دنیال تهیه دستگاه حکاکی مورد نیازتان هستید در ابتدا باید بدانید که تمامی دستگاه های حکاکی روی فلزات بر اساس نوع قطعه ، جنس ، ابعاد حکاکی مورد نیاز و ابعاد قطعه به 7 شیوه حکاکی تقسیم بندی شده و هر کدام از دستگاه های حکاکی جایگاه ویژه ای داشته و روش های حکاکی کاملا با هم متفاوت هستند .

اگر هنوز نمیدانید که چه دستگاه حکاکی مناسب قطعه شماست میتوانید به مقاله انتخاب دستگاه حکاکی بر اساس نوع قطعه مراجعه نمایید و در صورتی که نوع دستگاه حکاکی مورد نیازتان را میدانید و آن دستگاه فقط دستگاه لیزر حک میباشد در ادامه همراه ما باشید تا با انواع دستگاه حکاکی لیزری و کاربرد آن ها آشنا شویم.

دستگاه لیزر حکاکی چیست؟

تمامی دستگاه های لیزر حکاکی و البته برش (زیرا قادر به برش نیز هستند)  وارداتی بوده و توسط کامپیوتر کنترل میشوند به این صورت که اگر طرحمان را در نرم افزارهای گرافیکی طراحی کنیم و به دستگاه ارسال کنیم به صورت اتومات حکاکی و یا برش را انجام میدهند. اما این دستگاه به صورت  جدا از کامپیوتر کاربری نداشته و مانند تمامی محصولات تولید شایا حک بدون نیاز به کامپیوتر عملیات های حکاکی را انجام نمیدهد.

هنگامی که یک طرح به دستگاه های لیزر حکاکی منتقل میشود دستگاه از طریق پرتو محدود شده دستگاه شروع  به برش زدن و حکاکی روی متریال میکند که این عملیات به صورت اتومات و تمیز انجام می شود.

خرید دستگاه لیزر حک
حکاکی لیزری روی چرم و فلز

انواع دستگاه لیزر حک

Types of laser engraving machine

دستگاه های لیزر حکاکی بنا بر جنس قطعه به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

  • دستگاه لیزر حک فایبر مخصوص فلزات و برخی از غیر فلزات
  • دستگاه لیزر حک CO2 مخصوص غیر فلزات 

برخی از محاسن و معایب دستگاه حک لیزری به شرح ذیل میباشد:

  • محاسن :حکاکی زیبا و ایجاد رنگ متفاوت از قطعه ،بدون ایجاد آلودگی صوتی ، سرعت بالا ، عدم نیاز به فیکسچر ، تیراژی بودن
  • معایب : قیمت بالا به دلیل وارداتی بودن ، عدم توانایی عمق بالا ، عدم توانایی حک روی مس ، نیاز به استفاده از عینک مخصوص به جهت جلوگیری از آسیب به چشم ، نیاز به کامپیوتر جهت انجام عملیات حکاکی

فیلم حکاکی هر دو دستگاه لیزر حکاکی

معرفی دستگاه حک لیزر فایبر و

دستگاه لیزر حکاکی فایبر به جهت حکاکی بر روی سطح تمامی فلزات به جز فلز مس مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه بر روی تقریبا هفتاد درصد از غیر فلزات نیز کاربرد داشته و مکانیزم عملکرد لیزر فایبر بر پایه ایجاد تغیر در ساختار مولکول های متریال در مقیاس میکروسکوپی (سوزاندن سطح توسط اشعه) انجام می گردد.

عمل انتقال اشعه لیزر از سورس دستگاه به آینه های گالوو اسکنر از طریق فیبر نوری صورت می گیرد و در انتها به وسیله لنز بر روی قطعه تابیده می شود. برخورد اشعه بر روی سطح فلزات باعث تبخیر شدن لایه ای از سطح فلز و ایجاد فرو رفتگی شده و عمل حکاکی انجام می شود.

دستگاه لیزر حک فایبر با همان نرم افزار  EZCAD کار کرده که استفاده از آن در اکثر دستگاه های لیزر متداول است و منابع سورس دستگاه لیزر 30 وات الی 50 وات وجود دارند.

دستگاه حک لیزر فایبر بیشترین کاربرد را در صنایع زیر دارد: (این دستگاه حکاکی بر روی متریال شفاف و نیمه شفاف امکان حکاکی ندارد.)

برای دستگاه لیزر فایبر معمولا از لنزهای Ronar سنگاپور که از باکیفیت ترین برخوردار هستند استفاده می شود که علاوه بر کیفیت ، دقت بالایی هم دارند .این دستگاه قابلیت تنظیم فضای کار (work Space) برای تمامی لنز های 5، 7، 11، 17، 30 را دارند. 

در انتخاب لنز نکته قابل توجه این است که اگر اندازه لنز کوچکتر باشد فاصله کار تا قطعه کمتر و انرژی بیشتر میشود.و این افزایش انرژی برای برش بهتر طلا یا برنج می توان استفاده کرد.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

  1. توضیحاتتون بسیار جامع و خوب بود سپاسگزارم . و اینکه الان دستگاه لیزر 30 وات موجود دارید ؟

    1. سلام وقتتون بخیر. از رضایتتون بسیار خرسندیم . بله موجود هستش برای دریافت اطلاعات کامل دستگاه ها و مشاوره رایگان تخصصی حک میتونید با شماره های شرکت تماس بگیرید درخدمتتون هستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *