دستگاه cnc حکاکی روی فلز

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای آشنایی با دستگاه CNC حکاکی روی فلز ابتدا با مفهوم اصلی دستگاه CNC آشنا میشویم و در ادامه به معرفی انواع دستگاه CNC حک می پردازیم .

CNC  کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control بوده و به معنی دستگاه کنترل کننده اعداد میباشد. دستگاه های CNC انواع بسیار زیادی دارند از CNC برش و جوش تا انواع فرز CNC و هوا برش یا برش CNC هواساز و… که در این صورت میتوان 101 مدل دستگاه CNC را نام برد.

شناخته شده ترین دستگاه های CNC در ایران دستگاه CNC حکاکی روی فلز و دستگاه CNC برش میباشد که  این دستگاه ها از یک  کامپیوتر صنعتی و یا کامپیوتر معمولی جهت حکاکی و برش بهره میبرند  که در اصل به عنوان واحد کنترل دستگاه عمل میکند. این کامپیوتر ها وظیفه ارسال برنامه‌های مورد نظر کاربر جهت برش و یا حکاکی روی  فلز و غیر فلز را بر عهده میگیرند .

تفاوت دستگاه CNC و NC

نسل اولیه این دستگاه NC نام داشت که انجام دستورات کاربر توسط پنل کنار دستگاه انجام میشود که کد های اجرایی به صورت دستی در پنل صنعتی NC وارد شده و دستورات انجام میشود اما در دستگاهCNC  این کد ها توسط برنامه مجزا برای هر قطعه طراحی و به دستگاه اعمال میشود و نیازی به وارد کردن کدها به صورت دستی توسط کاربر نیست .

برای مثال در دستگاه برش CNC  برنامه در حافظه کامپیوتر ذخیره شده  و کاربر به راحتی می‌تواند برنامه‌ها ، کدها و الزامات طراحی را نوشته و ویرایش کند. برنامه نوشته شده قابلیت استفاده در قسمت‌های مختلف را دارد و نیازی به تکرار دوباره نیست. 

در کنار همه اینها یک مدل دستی یا MANUAL نیز وجود دارد که دیتا به صورت کاملا دستی توسط کاربر اجرا و اعمال میشود.

حال که با مفهموم اصلی دستگاه CNC  و انواع آن آشنا شدیم در ادامه به دستگاه CNC حکاکی روی فلز می پردازیم 

انواع دستگاه CNC حکاکی

دستگاه های CNC حکاکی در دو نوع اصلی حکاکی روی فلز و حکاکی روی غیر فلزات تقسیم میشوند.

دستگاه های CNCحکاکی روی فلز در انواع بسیار متنوع بسته به نوع قطعه ،ابعاد و جنس و … و روش های اصلی حکاکی تولید میشوند که روش های حکاکی ضربه ای ، حکاکی لیزرفایبر ، حکاکی اسکرایب از مهمترین آنها هستند.

دستگاه های حکاکی CNC  روی غیر فلزات همان دستگاه حکاکی CO2 مخصوص غیر فلزات است که علاوه بر حکاکی امکان برش هم به کاربر میدهد. این دستگاه حکاکی روی انواع چوب ، پلاستیک ، چرم ، کاشی و سرامیک و… را به راحتی انجام میدهدو برای انجام این کار نیاز به اتصال به کامپیوتر دارد.

دستگاه CNC حکاکی روی فلز
یک نمونه از دستگاه CNC حکاکی روی فلز تولید شایاحک

شرکت شایا حک تولیدکننده انواع دستگاه CNC حکاکی روی فلزات میباشد که تمامی آنها عملیات های حکاکی اعم از حکاکی آرم ولوگو ، حکاکی شماره سریال و تاریخ تولید، اعداد و حروف ، فارسی و انگلیسی ، حکاکی بارکدخوان و … را بدون نیاز به کامپیوتر انجام میدهند. 

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *