دستگاه حکاکی لیزر co2 مخصوص غیر فلزات

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

در همین ابتدا بگوییم که دستگاه حکاکی لیزر co2 علاوه بر حکاکی روی غیر فلزات توانایی برش را نیز دارا میباشد این بدان معناست که طیف وسیعی از مشاغل برای خرید این دستگاه اقدام میکنند.  پس در ادامه به توضیح کامل دستگاه حکاکی لیزری co2 مخصوص غیر فلزات می پردازیم و و معایب و محاسن این دستگاه را مورد بررسی قرار میدهیم .

موارد استفاده از دستگاه حکاکی لیزر co2

دستگاه حکاکی لیزری co2 بیشتر در حوزه تبلیغاتی و تابلوسازی کاربرد دارد اما این بدان معنا نیست که مشاغل دیگر از این دستگاه استفاده نمیکنند. برای مثال برای حکاکی روی سنگ مزار از این دستگاه استفاده میکنند که در طراحی چهره بسیار دقیق عمل میکند همچنین جهت حکاکی روی شیشه  و سنگ عقیق انگشتر هم از این شیوه حکاکی استفاده بسیار زیادی میشود. 
در مورد کارآرایی برش دستگاه حکاکی حکاکی لیزری co2 میتوانیم به برش در صنعت پوشاک نام ببریم . برش و حکاکی چرم برای تولیدات کیف و کفش بسیار پر کاربرد است و دیگر استفاده از شیوه های قدیمی برای تولیدات انبوه منطقی نیست.

دستگاه های حکاکی لیزری در دو نوع مخصوص فلزات و مخصوص غیر فلزات رایج هستند که برای حاکی فلزات از لیزر فایبر و برای حکاکی روی غیر فلزات از لیزر co2 استفاده میشود. نکته اصلی در مورد تمامی دستگاه های حکاکی لیزری باید بگوییم این است که این دستگاه ها وارداتی میباشند و مانند دیگر محصولات تولیدی شرکت شایا بدون نیاز به کامپیوتر نیستند . در واقع در صنعت حکاکی 7 روش اصلی حکاکی وجود دارد که شرکت شایا حک 6 روش را تولید و تنها یک روش حکاکی لیزری را وارد میکند. 

موارد کاربرد دستگاه حکاکی لیزر co2

از این دستگاه جهت حکاکی  و برش روی چوب و ام دی اف، انواع سنگ و سرامیک ، سنگ عقیق و کاشی ، کریستال  و شیشه ، پلاستیک و لاستیک ، پارچه و چرم  و انواع دیگر غیر فلزات میتوان استفاده کرد . 

این دامنه وسیع حکاکی و برش متریال نشانگر د پرکاربرد بردن در بیشتر صنایع و تولیدات در ایران باشد. 

این دستگاه به کمک کامپیوتر عملیات های حکاکی و برش را انجام میدهد. به این صورت که طرح مورد نظر را در نرم افزار های گرافیکی مانند کرل و اتوکد طراحی میکنیم و به کامپیوتر انتقال میدهیم و دستگاه پس از دریافت اطلاعات از کامپیوتر روی قطعه مورد نظر حکاکی یا برش را اجرا میکند. 

دستگاه حکاکی لیزر co2

محاسن و معایب دستگاه حکاکی لیزر co2

برخی از معایب و محاسن این شیوه از حکاکی که مخصوص غیر فلزات است به شرح زیر میباشد:

محاسن

 • دقت بسیار بالا در حکاکی و برش
 • سرعت بالا
 • انعطاف در حکاکی و برش طراحی های پیچیده 
 • عدم نیاز به فیکسچر
 • حکاکی زیبا و شکیل

معایب

 • انجام عملیات حکاکی به کمک کامپیوتر
 • قیمت بالا دستگاه و این شیوه از حکاکی
 • هزینه مصرفی بالا
 • نیاز به گاز جهت مصرف بالای برق
 • سرعت برش پایین در ضخامت کم

مقایسه دستگاه حکاکی لیزر فایبر با لیزر co2

 1. دستگاه لیزر co2  از طریق آینه پرتو لیزر انتقال میدهد و عملیات حکاکی و برش انجام میشود اما در لیزر فایبر از طریق کابل نوری لیزر انتقال می یابد و همین امر باعث افزایش به بهره وری انرژی در لیزر co2 میشود.   
 2. طول موج لیزر co2  ده برابر دستگاه لیزر فایبر میباشد .
 3. یک دستگاه لیزر CO۲ با تعویض قطعات دستگاه نیز نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب و سالانه دارد که می تواند حتی بیشتر از یک دستگاه لیزر فایبر همرده خود، برای مصرف کننده هزینه داشته باشد.
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *