دستگاه حکاکی لیزر فایبر

مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

دستگاه حکاکی لیزری را میتوان به دو دسته دستگاه حکاکی لیزری فلزات و غیر فلزات تقسیم بندی کرد. این دو در ذات کارکرد ،شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند اما در استراکچر کلی تفاوت هایی هم شامل میشوند. 

دستگاه حکاکی لیزر فایبر/ حکاکی فلزات

دستگاه های حکاکی لیزری فلزات را فایبر می نامند که یک سیستم رومیزی کوچک با ساختار C فریم میباشد که در نسخه های خاص میتواند متفاوت باشد .

مساله قابل توجه در رابطه با دستگاه حکاکی لیزر فایبر نوع حکاکی و عمق آن است همانطور که پیش تر گفته شد حکاکی لیزری توسط اشعه انجام میشود و اثر حکاکی آن سوزش سطح قطعه است که در توان بالا یا در اثر تکرار میتوانند عمق ایجاد کند. نکته قابل توجه دیگر که از نکات خوب لیزر فایبر است تفاوت رنگ در سطح قطعه بعد از حکاکی که باعث ایجاد جلوه بصری بهتری میشود ولی میتوان طیف بین مشکی و طلایی و سفید را ایجاد کرد.

عموما دستگاه حکاکی لیزر فایبر با توجه به سرعت در انجام عملیات حکاکی و ایجاد سروصدای کم جز روشهای محبوب در سالیان اخیر میباشد اما با توجه به وارداتی بودن دستگاه و نرخ دلار امروزه جز شیوه های گران قیمت مارک زنی فلزات میباشد. 

سورس دستگاه حکاکی لیزر فایبر

بخش دیگر دستگاه شامل سورس که همان منبع تامین انرژی اشعه لیزر حکاکی است که بسته به توان و ساعت کارکرد متغیر میباشد.

نکته قابل تامل در دستگاه های حکاکی لیزر به ویژه فایبرها مصرفی بودن سورس آنهاست که متاسفانه توسط شرکت های فروشنده به مشتری اعلام نمیگردد که خود هزینه قابل توجهی دارد برای مثال یک دستگاه 30 هزار ساعته بعد از اتمام این مدت زمان نیاز به تعویض و یا شارژ مجدد سورس دارد که حتمادر حین خرید باید به آن توجه شود. و بهتر است دستگاهی با مدت زمان های بالاتر مثل 100 هزار ساعته و … خریداری شود.

دستگاه حکاکی لیزر CO2/ حکاکی غیر فلزات

عموما دستگاه های حکاکی لیزری غیر فلزات را CO2 می نامند که دارای استراکچر GATWAY می باشد.که  دستگاه دارای یک دروازه است و ابزار در محیط آن حرکت کرده و عملیات حکاکی را انجام می دهد که دارای یک کفی ثابت ، ستون ثابت و یک هد ثابت است که کل مجموعه هد جهت تنظیم ارتفاع روی ستون بالا و پایین میرود در این دستگاه لنز حکاکی ثابت بوده و جهت حکاکی در مناطق مختلف صفحه از زاویه گرفتن آینه های دورن هد استفاده میشود. 

دستگاه حکاکی روی شیشه
حکاکی لیزری روی شیشه
دستگاه حکاکی لیزر فایبر
حکاکی لیزری پلاک استیل
حکاکی لیزری روی چوب
حکاکی لیزری روی چوب
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *