دستگاه شماره کوب سیلندر وشاسی

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

در این مقاله سعی بر جواب دادن به سوالات زیر به زبان ساده داریم .

  • فلسفه شماره کوب سیلندر وشاسی چیست ؟
  • روشهای استاندارد برای این قطعات چیست؟
  • برای حکاکی سیلندر و شاسی از کدام دستگاه ها استفاده میشود ؟

فلسفه شماره کوب سیلندر وشاسی چیست ؟

در خودرو ها بنا به دلایل امنیتی ردیابی و شناسایی خودرو بسیار هائز اهمیت است. در همین راستا قطعات اصلی شاسی( در سواری ها به اتاق شاسی میگویند ) و سیلندر موتور را حکاکی ماندگار ( غیر قابل پاک شدن ) انجام میدهند.

به منظور یکسان سازی عملیات حکاکی از طرف مرجع شماره گزار ( پلیس راهور ) یک سری استاندارد ها حداقل و حداکثری برای خودروسازان تعریف میشود که اعم از حدود محل حکاکی ، اندازه وسایز کاراکتر و حتی تائید فونت حکاکی میباشد و  خودرو ساز موظف به رعایت آنها میشود.

خودروساز بعد از مونتاژ اولین نمونه از هر خودرویی موظف به گرفتن تائید حکاکی از راهور بوده و سپس خودرو را بر اساس موارد ثبت شده تولید میکنند. این امر زمانی حائز اهمیت میشود که اگر شخصی اقدام  به تقلب و جعل کند به سادگی توسط پلیس شناسایی شود.

هرگونه مغایرت سایز ، فونت و نوع حک در صورت شک کردن پلیس و شماره گزاری قابلیت تعلیق پذیری و چک شدن با نمونه اصلی را دارد.

روش های استاندارد شماره کوب سیلندر وشاسی چیست؟

دستگاه حکاکی روی سیلندر

عموما در تمام دنیا شیوه حکاکی ضربه ای ( سوزنی یا کوبشی ) و شیوه حکاکی اسکرایب یا خراشی به عنوان دو شیوه استاندارد مورد استفاده قرار میگیرند.

دلایل اصلی این انتخاب از بین نرفتن این شیوه ها ، سهولت کاربری ، تنوع فونت و … در خط تولید میباشد.

در بعضی از مدل های قدیمی از شیوه پرسی هم به ندرت استفاده میشد که امروزه تقریبا منسوخ شده است. در سیستم خودروسازی داخلی بیش از 80% شاسی ها توسط دستگاه حکاکی سوزنی و 20 % آنها توسط دستگاه حکاکی اسکرایب حک میشود اما در خودرو های اروپایی و ژاپنی و حتی کره ای این اعداد کاملا برعکس است.

در مورد سیلندر ها چه داخلی و چه خارجی عموما بیش از 90% توسط دستگاه حکاکی سوزنی حک میشود .

برای حکاکی سیلندر و شاسی از کدام دستگاه ها استفاده میشود ؟

برای شماره کوب سیلندر وشاسی از دستگاه حکاکی پرتابل ( دستی و قابل حمل )چه در شیوه سوزنی وچه در شیوه اسکرایب استفاده میشود. در پرتابل های سوزنی مدل دسته تفنگی بهترین نوع دستگاه برای این امر محسوب میشود.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب ما نمایندگی ایران خودرو هستیم میتونید راهنمایی کنید خراشی بگیریم یا ضربه ای؟

    1. سلام وقتتون بخیر . برای نمایندگی ایران خودرو که مجوز حکاکی دارید ملزم به حکاکی مانند کارخانه ایران خودرو هستید که در این صورت ایران خودرو در یک سری از خودروها سوزنی حکاکی میکنه و یک سری ها روهم اسکرایب (خراشی) حکاکی میکند حالا با توجه به نوع خودروهایی که تو نمایندگی کار میکنید باید انتخاب کنید کدوم دستگاه رو تهیه کنید اما اگر میخواهید تمام خودروهارو پوشش بدید میتونید از دستگاه دوحالته استفاده کنید که هم توانایی اسکرایب وهم سوزنی رو دارد.
      در صورت نیاز میتوانید با شماره های شرکت تماس بگیرید واحد فروش جهت مشاوره رایگان تخصصی درخدمتتون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *