حکاکی لیزری چگونه کار می کند؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

حکاکی لیزری چیست؟

حکاکی لیزری فرآیندی است که مواد را به بخار تبدیل می کند تا علائم دائمی و عمیق حکاکی شود. پرتو لیزر مانند یک اسکنر عمل می کند و با برداشتن لایه ها از سطح مواد، علائم را برش می دهد. لیزر به نواحی موضعی با سطوح عظیم انرژی برخورد می کند تا گرمای بالایی که برای تبخیر شدن لازم است تولید کند.

در این مقاله، اطلاعات عمیقی در مورد نحوه عملکرد حکاکی لیزری و نحوه پیدا کردن دستگاه حکاکی لیزری خواهید یافت.

اما ابتدا در اینجا یک ویدیوی کوتاه وجود دارد که فرآیند حکاکی لیزر فایبر را در عمل نشان می دهد. در این ویدئو، کنتراست های با کیفیت بالا، سرعت حکاکی و دودهای ایجاد شده در حین حکاکی لیزری را مشاهده خواهید کرد.

ما به صورت رایگان روی قطعات شما حکاکی مدنظرتان را انجام میدهیم تا نتیجه کار را قبل از خرید دستگاه ببینید و تصمیم گیری نمایید.

شما میتوانید برای شناخت بیشتر دستگاه حکاکی مد نظرتان با مشاوران تخصصی ما در زمینه حکاکی تماس بگیرید: 

آیا باید حکاکی لیزری را انتخاب کنید؟

برای انتخاب فرآیند حکاکی لیزری مناسب، باید بر سه عامل تکیه کنید:

  • مقاومت حکاکی: ظرفیت آن برای خوانا ماندن در شرایط سخت
  • سرعت حکاکی لیزری: زمان حکاکی که از گلوگاه های تولید جلوگیری می کند
  • جنس مورد حکاکی: سازگاری آن با روش حکاکی روی فلزات و برخی غیر فلزات

فناوری حکاکی لیزر فایبر معمولاً برای حکاکی قطعات فلزی استفاده می شود که در معرض انواع مختلف سایش و عملیات های صنعتی قرار می گیرند. حکاکی فلز با فولاد و آلومینیوم ( از جمله آلومینیوم آنودایز و ریخته گری) کار می کند.

برجسته ترین ویژگی این فرآیند ، توانایی آن در حکاکی کدهای دو بعدی است که نرخ خوانایی بالایی را پس ازسایش های سطحی حفظ می کند.

اما اگر حکاکی مقاوم‌ترین شناسه‌ها مورد نیاز نباشد، اچ لیزری به طور کلی ترجیح داده می‌شود زیرا این روشی با سرعت بالا است که به شدت به فرسایش متکی نیست.

شما می توانید طیف وسیع تری از مواد از جمله فولاد، آلومینیوم، آلومینیوم آنودایز شده، سرب، منیزیم ، روی ، طلا و نقره  را با لیزر حکاکی کنید.

از جامد تا گاز: حکاکی لیزری چگونه کار می کند ؟

در حالی که حکاکی لیزری سطح ماده را ذوب می کند تا زبری آن را تغییر دهد و لیزر سطح ماده را تصعید می کند تا شکاف های عمیق ایجاد کند. این بدان معنی است که سطح فوراً انرژی کافی را جذب می کند تا از جامد به گاز تبدیل شود بدون اینکه هرگز به مایع تبدیل شود.

 

برای دستیابی به تصعید، سیستم حکاکی لیزری باید انرژی کافی تولید کند تا سطح ماده به دمای تبخیر خود در چند میلی ثانیه برسد. با توجه به دماهای شدید مورد نیاز برای تصعید، حکاکی های لیزری ابزار بسیار قدرتمندی هستند.

دمای تبخیر فلزات مختلف

جنس فلزات
دمای تبخیر
آلومینیوم
2327°C
فلز مس
2595°C
آهن
3000°C
منیزیم
1110°C
زینک
906°C

 منبع : Corrected Values for Boiling Points and Enthalpies of Vaporization of Elements in Handbooks

توجه: برای آلیاژهای فلزی (مانند فولاد)، دمای تبخیر با توجه به ترکیب آلیاژ متفاوت است.

یک دستگاه حکاکی لیزری مناسب پیدا کنید

اگر به دنبال دستگاه حکاکی لیزری هستید، این لیست به شما کمک می کند لیزر مناسب را پیدا کنید:

  • اگر به دستگاه حکاکی روی فلزات نیازدارید از لیزر فایبر و اگر حکاکی روی غیر فلزات مانند شیشه و … نیاز دارید از لیزر CO2 استفاده کنید 
  • نکته مهم این است که اگر در کنار قطعات فلزی برخی غیر فلزات را مارک زنی میکنید مانند چوب ، پلاستیک ، لاستیک و… میتوانید از لیزر فایبر ها هم استفاده کنید و هر دو دستگاه را تهیه نکنید. 
  • دستگاه های لیزر فایبر توانایی برش در کنار حکاکی نیز دارند که بسته به جنس فلزات و ضخامت مدت زمان و قدرت لیزر متفاوت میباشد. 
  • توجه داشته باشید که در خصوص خرید لیزر مارکینگ ها از سورس های NO NAME تهیه نکنید، معتبرترین سورس در ایران در حال حاضر برند ریکاس (RACUS) میباشد. 
حکاکی لیزری چیست
حکاکی لیزری روی پلاستیک توسط لیزر فایبر