5 نکته مهم خرید دستگاه حکاکی

مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

در این مقاله قصد داریم  به 5 نکته اصلی و مهم جهت خرید دستگاه حکاکی فلزات بپردازیم :

  1. کیفیت حکاکی
  2. سرعت حکاکی
  3. فیکس کردن قطعه 
  4. هزینه مصرفی دستگاه حکاکی
  5. عوامل محیطی موثر در خرید دستگاه حکاکی

اصولا یک تولیدکننده های صنعتی  جهت برند سازی و یا برای کدگزاری و ایجاد شماره سریال در محصولات خود خرید دستگاه حکاکی را جز نیازهای اصلی خود میداند . دستگاه های حکاکی مخصوص فلزات بهترین گزینه برای این امر محسوب میشوند که هم حکاکی ماندگاری به جا میگذارند و هم از کپی برداری و سوء استفاده اشخاص جلوگیری میکنند. 

موارد ذکر شده جز مهمترین عوامل تاثیر گزاردر تصمیم گیری خرید دستگاه حکاکی هستند اما عوامل موثر دیگری نیز جهت انتخاب موثرند که قطعا در مقالات دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت حکاکی مهم ترین عامل خرید دستگاه حکاکی

Quality

در واقع ریشه و علت اصلی حکاکی قطعات به نمایش گذاشتن برند و کدزنی جهت ردیابی میباشد. حال اگر حکاکی از کیفیت مناسب( از جهت خوانایی و زیبایی ) ، عمق (برای ماندگاری حک ) برخوردار نباشد لزوما علت انجام هزینه و زمان اضافه شده به تولید از بین میرود و خرید دستگاه حکاکی منطقی نیست . در نتیجه مهم ترین عامل در حکاکی کیفیت آن است.

کیفیت حکاکی باعث زیباتر نشان دادن برند به خریدار میشود زمانی که روی قطعه نیاز به حکاکی آرم و لوگو شرکت باشد این مساله مهمتر میشود . 

 

چاپ پلاک رنگی

فیکس کردن قطعه

Fix

یکی از مهمترین عوامل انواع دستگاه حکاکی فیکس کردن قطعه محسوب میشود. کلا فیکس قطعات به معنای ثابت و گونیا بودن قطعه نسبت به ابزار دستگاه حکاکی میباشد. گاهی فیکس توسط دست اپراتور ( در مدل دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی ) و گاهی توسط ابزار ساده و در مواقعی حتی میتواند بازوی رباتیک باشد.

 در بعضی از روش ها مثل اسکرایب به فیکس قوی تر و در بعضی دیگر مانند حکاکی ضربه ای به فیکس ساده تری نیاز است.

فیکسچر دستگاه حکاکی
فیکس پلاک مشخصات در دستگاه حکاکی اسکرایب

سرعت دستگاه حکاکی

Speed

سریع بودن عملیات حکاکی یکی از عوامل مهم و تاثیرگزار است که باعث کوتاه شدن فرایند تولید قطعات شده و کاهش هزینه های تولید را در پی دارد . از عوامل تاثیرگزار در سرعت انتخاب نوع دستگاه و فیکسچر ( نگهدارنده قطعه ) میباشد که انتخاب دستگاه و فیکسچر هم به نوع قطعه بستگی دارد. در نتیجه میبایست با توجه به نوع قطعه سریعترین روش حکاکی را برای آن انتخاب کرد.

هزینه مصرفی دستگاه حکاکی

Consumption cost

هزینه مصرفی شامل میزان استفاده از انرژی ( برق و .. ) ، قطعات مصرفی آن دستگاه میباشد که عموما اغلب روشها از جمله حکاکی کوبشی و حکاکی خراشی و رول مارکینگ کم مصرف ترین آنها و الکتروشیمیایی به علت نیاز به کلیشه ها پرمصرف ترین آنها میباشد.

عوامل محیطی موثر در خرید دستگاه حکاکی

Environmental factors

عوامل محیطی به معنای شرایط کارخانه یا کارگاه و محیطی که دستگاه در آن استفاده میشود است.

 محیط در انتخاب دستگاه حکاکی نقش عمده ای دارد. به طور مثال در کارگاه های کوچک نمیتوان از دستگاه حکاکی با کانوایر بلند استفاده کرد یا در محیط دفتری امکان استفاده از دستگاه های پرسرو صدا که باعث ایجاد آلودگی صوتی میشود نیست.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *