دستگاه حکاکی پلاک زنی

پلاک ، نیم پلیت ، مشخصات فنی و … یکی از کاربردترین مصارف دستگاه های حکاکی می باشد. پلاک ها میتوانند از متریال های مختلف آهن ، آلومینیوم ، استیل ، گالوانیزه و … باشند که رایج ترین آنها استیل و آلومینیوم هستند .

در دنیا دستگاه حکاکی پلاک زنی را به چهار شیوه : کوبشی ، اسکرایب ، لیزر و  امبوسر  تقسیم میکنند که روش چهارم بسیار کم مصرف بوده و بیشتر در خودرو سازی استفاده میشود.

در این مقاله با بیان محاسن و معایب این روشها یک مقایسه اجمالی بین روشها صورت میپذرد که در پایان مخاطب با توجه به شرایط خود بتواند بهترین انتخاب را انجام دهد.

روش اول : دستگاه حکاکی پلاک به شیوه کوبشی ، ضربه ای یا سوزنی (Indent marking)

از محاسن حکاکی ضربه ای میتوان به سرعت بالا – تیراژ بالا ، حکاکی با کیفیت ، توانایی حک انواع متریال ، هزینه مصرفی پایین ، هزینه خرید پایین دستگاه ، و بزرگترین عیب آن ایجاد سروصدا ( حاصل از برخورد دو فلز با هم در فرکانس بالا ) اشاره کرد.

سرعت عملکرد load و unload  ( بزار و بردار قطعه ) و سرعت حکاکی باعث شده این شیوه یکی از پر تیراژ ترین دستگاه های حکاکی لقب بگیرد .از لحاظ کیفیت حکاکی نیز در رده های بالا حک پلاک محسوب میشود و میتوان رزولیشن آن را بین 400 تا 1500 DPI) ) بسته به نوع درایور دستگاه انتخاب کرد.

یکی دیگر از محاسن آن توانایی حک انواع متریال تا سختی 70 راکول میباشد و از باب تعمیرات و نگهداری این دستگاه جز کم دردسرترین شیوه ها میباشد. و هزینه مصرفی آن نزدیک به صفر است.

 

حک پلاک استیل

در نهایت هزینه خرید این روش نسبت به سایر روشها پایین تر بوده و این دستگاه را جز بهترین ها برای حکاکی پلاک انتخاب میکند. به بزرگترین عیب این شیوه ایجاد سروصدا ( حاصل هر برخورد دو فلز در فرکانس بالا ) میتوان اشاره کرد که میتوان با شیوه کابین صدا از ایجادآلودگی صوتی جلوگیری کرد.

حکاکی پلاک خراشی بی صدا

روش دوم : دستگاه حکاکی پلاک به شیوه اسکرایب یا خراشی

اسکرایب یا شیوه خراشی هم یکی از گزینه های مطلوب جهت حکاکی پلاک میباشد که به روش ایجاد خراش در پلاک عملیات حکاکی را انجام میدهد . این دستگاه تمامی محاسن دستگاه حکاکی کوبشی را دارا میباشد با این تفاوت که رزولیشن بالاتر و با توجه به خراشی بودن ، حکاکی براق تر و زیباتری نسبت به روش اول دارد.

بزرگترین حسن آن بی صدا بودن آن است که قابلیت استفاده در تمامی محیط ها را فراهم میکند . اما سرعت عملکرد پایین تر ( تقریبا 30% ) و هزینه خرید بالاتر آن از معایب این شیوه به حساب می آید.

روش سوم : دستگاه حکاکی پلاک به شیوه لیزری

حکاکی پلاک توسط دستگاه  لیزر فایبر به وسیله  اشعه و با ایجاد سوزش سطح ایجاد میشود سرعت  بالا و حکاکی زیبا  با رنگ متفاوت قطعه و همچنین بی صدا بودن از محاسن بزرگ لیزر فایبر به حساب می آید که این روش را به یکی از شیوه ها برای حکاکی پلاک تبدیل کرده است.  اما خدمات پس از فروش ضعیف تر ( به دلیل وارداتی بودن کل دستگاه )  نسبت به دستگاه هاهی ساخت داخل و هزینه خرید 4 برار خود دستگاه نسبت به سایر روش ها از بزرگترین معایب آن میباشد که در خرید آن باید با تفکر بیشتری عمل کرد.

دستگاه حکاکی لیزر فایبر

نتیجه گیری : با توجه به قیمت دستگاه ها ، هزینه مصرفی ، سرعت و عملکرد خروجی میتوان شیوه Indent marking ( کوبشی ) را بهترین روش بین دستگاه های حکاکی پلاک زنی دانست .

لازم به ذکر است در خرید دستگاه و ماشین آلات هر شخص یا شرکت و کارخانه ای باید با توجه به شرایط خود عمل می کند .

شرکت شایا حک با توجه به تولید کننده و وارد کننده بودن تمامی روش ها را موجود دارد  پس تفاوت و تعصب خاصی نسبت به شیوه های حکاکی نداریم و  در مقالات سعی بر روشن نمودن مسیر خرید برای مشتریان عزیز داریم و اما در نهایت نظر کارشناسی خود را نیز بیان میکنیم .

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

8 پاسخ

 1. چقد این دستگاه حکاکی خراشی خوبه
  من چند نمونه پلاک دارم که با دستگاه خراشی شما میزنم فوق‌العاده عالیه

 2. یه سوال داشتم من جز این خراشی یه دستگاه قدیمی چینی دارم که بلااستفادس شما میتونید درستش کنید

 3. جنس پلاک برای این دستگاه حکاکی هاتون مهمه ؟ آهن و آلومینیوم بودن یا استیل بودن منظورمه؟

  1. سلام وقتتون بخیر . دستگاه های حکاکی ضربه ای و خراشی روی همه نوع فلزات حکاکی رو انجام میدن و جنس براشون مهم نیست اما دستگاه لیزری قابلیت فقط حکاکی روی مس رو نداره و روی دیگر فلزات به راحتی حکاکی میکنه.
   روی آهن و الومینیوم و استیلی که فرمودید هر سه دستگاه حکاکی شکیلی خواهند داشت.

  1. سلام وقتتون بخیر برای دریافت قیمت دستگاه ها میتوانید با شماره های شرکت تماس بگیرید بنا به درخواستتون دستگاه مورد نظر خدمتتون معرفی میشه و قیمتش اعلام میشه اما به صورت کلی از قیمت بالا به پایین دستگاه ها به صورت زیر هستن .
   دستگاه حکاکی لیزری
   دستگاه حکاکی خراشی
   دستگاه حکاکی ضربه ای یا کوبشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *