دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

در فرهنگ های لغت فارسی کلمه پرتابل عموما به چند معنی قابل حمل و نقل ؛ سفری ؛ سبک ؛ دستی ؛ ترابر پذیر و کلمات مشابه دیگر اشاره شده است . دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل عموما از این قاعده مستثنی نیست و شمال دستگاه های حکاکی میشود که هم قابل حمل باشند و هم توانایی حکاکی روی تمامی فلزات را داشته باشند.

این دو شرط اساسی باعث میشود که در انواع دستگاه حکاکی و شیوه های آن غربال انجام دهیم و فقط دستگاه هایی را معرفی کنیم که از این دو شرط پیروی میکنند.

آشنایی با شرط اصلی دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل

بیاییم در همین ابتدا به دو شرط بالا یک شرط حیاتی دیگر هم اضافه کنیم : انجام تمامی عملیات های حکاکی بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر.

این امر که بارها در مقالات دیگر به آن اشاره کردیم مساله بسیار مهمی در خصوص دستگاه های پرتابل است که در نبود این شرط میتوانیم عملا بگوییم حتی اگر دستگاه قابل حمل باشد و توانایی حکاکی روی تمامی فلزات را داشته باشد باز هم پرتابل محسوب نمی شود زیرا:

هر دستگاه حکاکی روی فلز پرتابلی که برای انجام عملیات های حکاکی اعم از حکاکی شماره سریال و تاریخ تولید؛ حکاکی آرم ولوگو ؛ حکاکی مشخصات فنی و… نیاز به اتصال به کامپیوتر و لپ تاپ را داشته باشد این بدین معناست که همیشه باید یک سیستم با تمامی متعلقات و کابل و.. به دستگاه متصل باشد پس این امر دو اتفاق مهمه را رقم میزند:

  1. به دلیل اتصال به کامپیوتر در زمان حکاکی قابل حمل بودن دستگاه را از بین میبرد. 
  2.  هزینه خرید حکاکی و انجام عملیات حکاکی را به نیاز به اتصال به کامپیوتر بالا می برد.

با توجه به شروط بالا بهترین و ارزنده ترین شیوه حکاکی که باقی می ماند دستگاه حکاکی پرتابل ( ضربه ای ) است که به شیوه حکاکی سوزنی یا کوبشی نیز در صنعت شناخته شده است .

چه زمانی به دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل نیازمندیم:

دستگاه حکاکی پرتابل جهت حکاکی روی فلزات زمانی به شما پیشنهاد میشود که قطعه مورد نظرتان از حجم و ابعاد بزرگی برخوردار باشد. گاها این اشتباه پیش می آید که خریدار احساس میکند چون قطعه کوچک است پس نیاز به دستگاه حکاکی کوچک و جمع و جور داشته که بتوانند راحت حکاکی را انجام دهند.

این یکی از باورهای غلط در خرید دستگاه حکاکی محسوب میشود. دستگاه پرتابل فقط برای قطعات بزرگ و غیر قابل حمل و یا جهت حکاکی روی شاسی و سیلندر خودرو استفاده میشود. برای درک بیشتر این مساله توضیحات بیشتری میدهیم:

دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل
دونمونه دستگاه حکاکی پرتابل روی فلزات تولید اختصاصی شایا حک

برای حکاکی روی فلزات به دو نوع فیکس کردن  نیازداریم :

  • فیکس کردن قطعه در زیر دستگاه حکاکی

مرحله اول برای قطعات کوچک و قابل حمل استفاده میشود که حتما باید جهت حکاکی فیکس شده باشد که این امر میتواند توسط دست؛ گیره ؛ کلمپ و یا حتی فیکسچرهای بزرگ و طراحی شده مخصوص قطعات باشد که ان امر گاها توسط تولیدکنندگان دستگاه حکاکی متناسب با نوع قطعه طراحی و ساخته میشود. در این مرحله دیگر دستگاه های کوچک و قابل حمل پیشنهاد نمیشود استفاده از دستگاه ثابت برای قطعات کوچک به دلیل ثابت بودن دستگاه خود به خود فیکس کردن نوع دوم را حذف میکند و حکاکی فقط با فیکس قطعه انجام میشود.

این مساله مربوط به قطعاتی میشود که بزرگ و غیر قابل حمل هستند و دیگر امکان جابه جایی برای انجام حکاکی و قرار دادن قطعه در زیر دستگاه ثابت وجود ندارد. پیشنهاد ما دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل خواهد بود که به دلیل ثابت بودن قطعه خودبه خود فیکس کردن نوع اول اتفاق افتاده و ما فقط دستگاه حکاکی قابل حمل را در محل قطعه برده و فیکس دستگاه صورت میگیرد و حکاکی به راحتی انجام میشود. 

شرکت شایا حک تولیدکننده انواع دستگاه حکاکی روی فلزات بدون نیاز به کامپیوتر میباشد که علاوه بر تولید دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی که دارای محور z دقیق بوده و در ایران نمونه مشابهی هم ندارد همچنین موفق به تولید سبک ترین دستگاه حکاکی روی فلز پرتابل دسته تفنگی با وزن 3 کیلو و 900 گرم شده است .

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *