دستگاه شماره کوب موتور سیکلت چیست؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

شماره کوب موتور سیکلت به 3 بخش اصلی تنه (شاسی)؛ انجین موتور و پلاک مشخصات فنی (پلاک کوچک ) تقسیم می شود. که در این مقاله به حکاکی هر سه بخش می پردازیم .

از منظر شیوه حکاکی هر 3 بخش در اکثر سیکلت های تولیدی از شیوه حکاکی ضربه ای (Indent marking) استفاده می شود. اما تفاوت بزرگ در استراکچر های این دستگاه ها می باشد که در ادامه به صورت کامل به آن می پردازیم

دستگاه شماره کوب تنه موتور سیکلت

در ابتدا به حک تنه یا همان شاسی می پردازیم . در خطوط تولید بعد از مونتاژ تنه در ابتدای خط زمانی که بدنه خام است به زیردستگاه حکاکی ضربه ای (سوزنی) ثابت رفته و شماره آن حک میشود. که نحوه قرار گیری تنه را میتوانید در عکس مشاهده کنید.

اما یک شیوه دیگر نیز برای این منظور استفاده میشود که به جای ابتدای خط در انتهای خط و بعد از مونتاژ و تکمیل شن بدنه حکاکی صورت می پذیرد . برای این منظور از دستگاه حکاکی پرتابل به همراه فیکسچر متصل کننده به بدنه استفاده شده  و عملیات حکاکی بر روی موتور سیکلت تکمیل شده انجام می گیرد.

برای انجام این امر دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی مدل I-1310-P معرفی میشود که با مشاهده مشخصات این محصول شایا حک تفاوت های اساسی آن را با دیگر دستگاه های پرتابل بازار آشنا میشوید. 

دستگاه شماره کوب موتور سیکلت

در نهایت و به صورت خلاصه باید بگوییم که شماره کوبی بدنه موتور سیکلت به شیوه ضربه ای یا سوزنی انجام میشود .

  • برای حکاکی تنه خام استفاده از دستگاه حکاکی سوزنی ثابت یا رومیزی مدل I-1710
  • برای حکاکی تنه موتورسیکلت کامل استفاده از دستگاه حکاکی سوزنی پرتابل مدل I-1310-P

فروش دستگاه حکاکی شاسی و سیلندر خودرو فقط به کارخانه های سازنده خودرو ، موتور سیکلت و همچنین نمایندگان مجاز دارای مجوز رسمی امکان پذیر است و برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از فروش دستگاه شماره کوب موتور سیکلت ، سیلندر و شاسی به غیر معذوریم و همچنین امکان حکاکی توسط شرکت شایا حک به هیچ عنوان وجود ندارد.

دستگاه شماره کوب انجین و پلاک مشخصات موتور سیکلت

از بابت حکاکی پلاک های کوچک موتورسیکت ها باید بگوییم که این پلاک ها از جنس آلومینیوم در ابعاد 4*8 سانتی متر میباشد و آیتم های روی آن به صورت استاندارد توسط راهور مشخص شده و برای شرکت های مختلف نهایتا فقط نام بالای پلاک تغییر میکند.

که همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد نحوه حکاکی توسط دستگاه حکاکی رومیزی انجام میشود. 

در نهایت انجین موتورسیکلت نیز مشابه تنه در دو حالت حکاکی انجین مونتاژ نشده توسط دستگاه ثابت و حکاکی انجین مونتاژ شده بر روی موتورسیکلت توسط سیستم پرتابل انجام میشود. 

نکته قابل توجه در هر بخش فیکس بودن دستگاه و قلم است که به بهبود کیفیت حکاکی کمک شایانی می کند. 

دستگاه شماره کوب پلاک موتورسیکلت

پیشنهاد ویژه شایا حک برای انجام تمامی عملیات های حکاکی شماره کوبی موتورسیکلت استفاده از یک دستگاه حکاکی چندمنظوره I-MULTI-3 به جای دو دستگاه ثابت و پرتابل نمی باشد. 

به این صورت که برای انجام عملیات حکاکی تنه و انجین در حالت مونتاژ شده از حالت پرتابل این دستگاه استفاده کرد و هم برای انجام عملیات حکاکی تنه و انجین مونتاژ نشده و پلاک موتورسیکلت از حالت ثابت دستگاه استفاده کرد.