چرا دستگاه حکاکی دومنظوره انتخاب کنیم ؟

مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه 

امروزه با توجه به پیشرفت ماشین آلات و دیوایس های صنعتی و حتی خانگی مبحثی جدید به عنوان دستگاه های چند منظوره چه صنعتی و چه خانگی ایجاد شده است که البته در صنعت خانگی خیلی زودتر و با سرعت بیشتری انجام شد.

مفهومی به این معنا که هر دستگاه توانایی انجام چند کار را در حد استاندارد داشته باشد.

مثال : دستگاه های غذاساز خانگی که کارهایی از قبیل خوردکن ، مخلوط کن ، رنده ، آبمیوه گیری و… را میتواند به صورت همزمان و در حد استاندارد انجام دهد. که خرید اینگونه محصولات را مقرون به صرفه و جذاب تر میکند.

با گذشت زمان این مساله به دستگاه های صنعتی انتقال پیدا کرد و باتوجه به جذابیت هایی که در قیمت و کارایی ایجاد کرد ( به این معنا که جمع قیمت خرید هر کدام از دستگاه ها به صورت جداگانه چند برابر یک دستگاه مولتی میباشد. ) مورد توجه بخش صنعتی نیز قرار گرفت.

دستگاه حکاکی دومنظوره در صنعت حکاکی

دستگاه حکاکی دومنظوره
دستگاه حکاکی دومنظوره

صنعت حکاکی نیز از این قاعده مستثنی نیست و مساله دستگاه حکاکی چند منظوره حکاکی مورد توجه قرار گرفت و طراحی و  ساخت دستگاه حکاکی multi صورت گرفت. که توانایی حکاکی قطعات کوچک ( قطعاتی که نیاز به دستگاه حکاکی ثابت و رومیزی باشد. ) مثل قطعات خودرویی و صنعتی و پلاک و تگ کابل و … و قطعات بزرگ و غیر قابل حمل ( قطعات که برای حکاکی نیاز به دستگاه پرتابل و قابل حمل باشد. )  مانند شاسی خودرو و قطعات صنعتی بزرگ و حجیم و غیر قابل حمل دارد.

یک نکته بسیار مهم که در مورد دستگاه های چندمنظوره Multi  باید به آن توجه کرد این است که در زمان طراحی دستگاه های چند منظوره محدودیت هایی با توجه به چندکاره بودن دستگاه ایجاد میشود که باعث کاهش راندمان کاری میشود که این مبحث به هیچ وجه به معنی ضعف دستگاه نیست اما در مقام مقایسه با دستگاه تک کاره مشابه درصدی کار را ضعیف تر انجام میدهد اما همچنان درحد استاندارد است بایک مثال موضوع را بیشتر روشن میکنیم.

یک غذاساز چندمنظوره را درنظر بگیریدمیتواند میوه را به راحتی آبگیری کند اما در مقام مقایسه با اب میوه گیری تک کاره با سرعت کمتری این کار را انجام میدهد دقت شود آب میوه را میگیرد اما کندتر.

پس نتیجه میگیریم زمانی از دستگاه حکاکی دومنظوره استفاده میکنیم که واقعا نیاز باشد اگر فقط فرم قطعات به نحوی است که حکاکی با دستگاه ثابت انجام میشود بهتر است از دستگاه اختصاصی آن استفاده شود. و توصیه ما برای خرید دستگاه چندمنظوره زمانی ست که قطعات متنوع بوده و ابعاد قطعات از بزرگ به کوچک متغییر است.

حال با استانداردهای مهم طراحی و ساخت  
دستگاه حکاکی دومنظوره 
دستگاه حکاکی دومنظوره 
 آشنا میشویم :

  1. دارای ستون و کفی استاندارد و طراحی شده مخصوص این مدل : به این معنی که استراکچری مخصوص خود داشته باشد نه اینکه به هر ستونی و کفی یک جداشونده بزنیم و بگوییم دومنظوره ساخته شده.
  2. نوع قرارگیری دستگاه حالت استاندارد  : قرارگیری دقیقا مشابه یک دستگاه ثابت باشد و نیازی نباشد که جهت نشستن  اپراتور و ورود و خروج قطعه برای حکاکی تغییر کند .
  3. بازو بست سریع و آسان و تبدیل دو حالت به هم : دستگاه باید جوری طراحی شود که تبدیل آن از حالت ثابت به پرتابل و بالعکس در کمتر از 15 ثانیه و بدون نیاز به ابزار و آچار انجام شود و کار اپراتوری خاصی نخواهد. با استراکچر پرتابل دسته تفنگی بازو بست آسان بدون نیاز به آچار و تراز کردن میباشد که نیاز حکاکی اکثر قطعات را جواب میدهد.
  4. تراز بودن دستگاه در دو حالت ثابت و پرتابل : نکته بسیار مهم این است که زمانی که از حالت پرتابل به ثابت تبدیل شد دستگاه تراز باشد و برای هربار باز و بست نیاز به تراز کردن نباشد که کار بسیار سخت و زمان بری است و این زمان است که طراحی درست صنعتی خودش را نشان میدهد.
  5. انجام عملیات حکاکی استاندارد در دو حالت : یعنی هم در حالت پرتابل و هم ثابت حکی با کیفیت و با عمق استاندارد داشته باشیم .

در تمام موراد ذکر شده اگر دستگاهی با استراکچر مخصوص Multi  داشته باشیم و دستگاه پرتابل دسته تفنگی باشد بسیار ساده تر و بهتر انجام میشود. شرکت شایا حک افتخار این را دارد که اولین و تنها تولید کننده دستگاه حکاکی دو منظوره استاندارد در ایران میباشد. ( با توجه به استانداردهای جهانی که ذکر کردیم )

 

دستگاه حکاکی سوزنی در بوشهر
دستگاه حکاکی ثابت و دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی

حکاکی قطعات گرد با دستگاه دومنظوره

این دستگاه با نام I-Multi-3 یک قالب دیگر هم با عنوان روتاری نیز دارا میباشد. که با اضافه کردن روتاری سه منظوره شده و تکمیل ترین پکیج حکاکی را ارائه میکند که توانایی حکاکی انواع قطعات سنگین و سبک ( صنعتی و خودرویی و پلاک و تگ کابل و همچنین قطعات دوار را نیز دارا میباشد. ) پرتابل دسته تفنگی شایا حک دارای محور z بسیار دقیقی است که سرعت عمل اپراتوری  در حالت تبدیل پرتابل به ثابت و بالعکس و حکاکی را بسیار بالا میبرد .

نکته قابل توجه این است که برای تبدیل شدن دستگاه پرتابل به دستگاه حکاکی دومنظوره نیاز به باز کردن دسته تفنگی دستگاه پرتابل نیست و عملا بسیار ساده این کار صورت میگیرد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ دستگاه چندمنظوره شایا حک به لینک زیر مراجعه کنید.