دستگاه حکاکی بادی چیست؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

در صنعت حکاکی دستگاه حکاکی بادی یا پنوماتیک به دستگاهی گفته میشود که برای انجام عملیات های حکاکی نیاز به کمپرسور باد داشته باشد.

در انواع دستگاه های حکاکی و 7 روش های اصلی حکاکی اصولا دستگاه های زیر نیاز به کمپرسور باد داشته در واقع با برق و باد کار میکنند. 

کلیه دستگاه های حکاکی تولید شایا حک تمامی عملیات های حکاکی اعم از فارسی و انگلیسی ، حکاکی اعداد و حروف ، حکاکی آرم و ولوگو ، فایل اکسل و بارکدخوان و… را بدون نیاز به کامپیوتر انجام میدهد.جهت آشنایی با نحوه کارکرد دستگاه بدون نیاز به کامپیوتر میتوانید به مقاله 5 نکته مهم کار با دستگاه حکاکی فلزات مراجعه فرمایید. 

نحوه عملکرد دستگاه حکاکی بادی

دستگاه حکاکی بادی یا پنوماتیکی توسط فونت های برداری عمل میکنند. این بدان معناست که عملکرد این دستگاه به این صورت میباشد که باد داخل مخزن کمپرسور به دستگاه حکاکی (پشت شیربرقی) انتقال پیدا میکند و با فرمان ما توسط یونیت کنترل متصل به دستگاه برای انجام عملیات حکاکی ، شیر برقی در نقاط مورد نظر باز و بسته شده و حکاکی انجام میشود.

برای مثال برای حکاکی یک خط روی قطعه مورد نظر شیر برقی در ابتدای حکاکی خط باز شده و در انتهای حکاکی همان خط بسته میشود و به همین صورت خطوط را پشت هم حکاکی کرده و عملیات باز و بسته شدن شیر برقی صورت میگیرد. 

قلم حکاکی میتواند در کمترین حالت 80 ضربه و بیشترین حالت 400 ضربه در ثانیه فرکانس داشته باشد و قطعا شیر برقی نمیتواند 400 بار در ثانیه باز و بسته شود این مکانیزم توسط ویبریشن قلم حکاکی اتفاق می افتد.

قلم حکاکی به صورت رفت و برگشت ویبره داشته که خط را تشکیل داده و در اثر هم پوشانی نقاط و پیوستگی آنها ما این نقاط را به صورت خط میبینیم اما در واقع شیوه حکاکی به صورت رفت و برگشت قلم است که با بالا بودن این فرکانس باعث پیوسته دیده شدن خطوط می شود.

downloadحکاکی نقطه ای با  دستگاه حکاکی پنوماتیک

نکته دیگر این است دستگاه حکاکی پنوماتیک توانایی حکاکی به صورت نقطه ی را نیز دارا میباشد. به این صورت که به دستگاه فرمان میدهیم که نقاط رو با فاصله حکاکی کن و در این نوع از حکاکی هم از فونت های برداری تبعیت میکند. به این صورت که به جای اینکه از ابتدای یک خط تا انتهای همان خط شیر برقی باز باشد و ابتدای نقطه مورد نظر ما شیر برقی باز شده و پس از حک نقطه بسته شده و به سراغ نقطه بعدی میرود.  

محاسن دستگاه حکاکی بادی

از محاسن دستگاه حکاکی بادی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت مناسب این نوع از شیوه حکاکی
  • تیراژی بودن
  • سرعت حکاکی بالا
  • بدون نیاز به کامپیوتر
  • کاربری آسان
  • هزینه مصرفی نزدیک به صفر
  • تعمیرات و نگهداری آسان 
  • عمق حکاکی بالا
انواع دستگاه حکاکی بادی
انواع دستگاه حکاکی بادی

انواع دستگاه حکاکی بادی

دستگاه های حکاکی بادی یا پنوماتیکی به دو نوع دستگاه حکاکی ثابت و دستگاه حکاکی پرتابل تقسیم میشوند.

اما این دو نوع دستگاه شیوه های مختلفی برای حکاکی دارا میباشند که شیوه های حکاکی و دستگاه های تولید شده پنوماتیکی را در ابتدای مقاله معرفی کردیم.

تمامی دستگاه های حکاکی بادی امکان مگنتیک بودن آنها نیز وجود دارد به این صورت که به جای استفاده از باد فقط از برق برای حکاکی استفاده میشود این شیوه از حکاکی نسبت به پنوماتیک دارای عمق حکاکی کمتر و آلودگی صوتی به مراتب کمتری نیز میباشد. 

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

    1. سلام وقتتون بخیر دستگاه های بادی انرژی ضربه شون توسط باد تهیه میشه و دستگاه مگنت نیرو ضربهشون توسط الکتریسته مگنت تهیه میشه و دیگه نیازی به کمپرسور باد ندارن. سرعت حرکت خطی جفتشون یکی هستش ولی ویبرشین قلم (تعداد ضربات در ثانیه ) پنوماتیک یا بادی بیشتر هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *