معرفی روش های حکاکی فلزات

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه

روش های حکاکی فلزات را می توان به 7 قسمت تقسیم کرد که در متن ذیل به تفضیل در رابطه با آنها صحبت خواهد شد و معایب و محاسن آنها توضیح داده می شود.

 • حکاکی ضربه ای ، کوبشی ، سوزنی ( Indent Marking )
 • حکاکی اسکرایب، خراشی
 • حکاکی رول مارکینگ ( نورد غلطکی )
 • حکاکی لیزری
 • حکاکی براده برداری
 • حکاکی پرسی
 • حکاکی الکتروشیمیایی
دستگاه حکاکی ضربه ای
حکاکی روی مس توسط دستگاه حکاکی ضربه ای

انتخاب روش های حکاکی فلزات مناسب برای محصولات بسته به نوع  ، جنس محصول ساختار تولیدی ( کارخانه ، کارگاه و … ) ( خط تولید ) و شرایط تولید کننده ، بازار محصول و مصرف کننده بستگی دارد.

در انتخاب روش های حکاکی فلزات عواملی چون

 1.  کیفیت
 2.  سرعت
 3. میزان عمق
 4.  حجم صدا 
 5. قیمت تاثیر گذار است.

حکاکی ضربه ای از پرفروش ترین روش های حکاکی فلزات

حک ضربه ای که به حک سوزنی، کوبشی یا ایندنت (indent) نیز معروف است روشی است بسیار کارآمد جهت حک انواع شماره متن یا طرح برروی انواع فلزات یا مواد سختی که قابل فشرده سازی سطح می باشد.

دراین روش سوزن از جنس تنگستن کارباید با فرکانس بالا به سطح مورد نظر ضربه زده و عملیات حکاکی را انجام میدهد.در واقع این روش رایجترین سیستم حکاکی در صنعت می باشد.

ویژگی های این روش از حکاکی قابلیت اطمینان بالا کیفیت حک مناسب سرعت خوب و هزینه های پایین می باشد.

این روش محدودیتهای چندانی برای حک روی انواع قطعات فلزی ندارد و در صنعت برای حک روی آهن حک روی استیل حک روی آلومینیوم حکاکی بر روی مس و انواع ورق و پروفیل از این روش استفاده می شود.

دستگاه های حک ضربه ای برای ایجاد نیرو در ضربه به دو روش پنوماتیک و مگنتیک متکی هستند که در روش حک پنوماتیک سوزن دستگاه با نیروی باد به حرکت در آمده و به سطح کار ضربه میزند.از مزیتهای دستگاه های پنوماتیکی می توان به اصطکاک پایین دقت و سرعت بالا اشاره کرد.

حکاکی ضربه ای از پرفروش ترین روش های حکاکی فلزات
دستگاه حکاکی ضربه ای

سیستم مگنتیک دستگاه حکاکی ضربه ای

در سیستم مگنتیک سوزن دستگاه به وسیله القای جریان در یک سلف الکتریکی به حرکت در آمده بزرگترین مزیت این سیستم کم صدا بودن آن است که دستگاههای را جهت کاردر فضاهای بسته تبدیل به یک گزینه مناسب می کند.

انواع قطعات را می توان به روش حک ضربه ای حکاکی کرد و کاربر میتواند با کیفیت مطلوب و تیراژبالا حک بر روی انواع قطعات خودرو،حک شفت،حک انواع دیسک و فلنج،حک قطعات ماشین آلات صنعتی،حک انواع پلاک،حک شماره شاسی خودرو،حک شماره اتاق خودرو،حک شماره موتور،حک بر روی انواع قطعات مدور،حک بر روی لوله،حک روی انواع کپسولها و …. را انجام داد.

پرکاربردترین اطلاعات برای حک روی انواع پلاک و قطعات ،شماره سریال،تاریخ تولید،سری ساخت،آرم و لوگوی سازنده مواردی از این قبیل است.انواع فونتهای و طرح ها به راحتی توسط این دستگاه ها اجرا می شوند.

 • محاسن: سرعت ، کیفیت ،هزینه مصرفی کم ، تعمیرات و نگهداری آسان، سهولت فیکسچرسازی می باشد.
 •  معایب : ایجاد سر وصدا می باشد.
دستگاه حکاکی خراشی در مشهد
حکاکی خراشی

حکاکی خراشی ازبی صداترین روش های حکاکی فلزات

شیوه ای بسیار مدرن جهت حکاکی با کیفیت بسیار بالا و بدون هیچ آلودگی صوتی(بی صدا)در مواردی که محدودیت هایی در رابطه با آلودگی صوتی وجود دارد بهترین گزینه موجود می باشد. این روش در صنعت خودرو سازی ( حک اتاق و شاسی ) روز دنیا مانند بنز و بی ام و، فراری و … رواج بسیاری پیدا کرده است و از فلز نرم تا فلزی به سختی ۵۵ راکول را حک می کند.

در این روش فشار و کشش ابزار ( بدون کویبدن و چرخش ) بر روی سطح فلز عملیات حک را بدون کوچکترین صدایی انجام می دهد.

حکاکی به روش اسکرایب یا خراشی یکی از جدیدترین روش های حکاکی فلزات در دنیا می باشد. در این روش سوزن دستگاه که معمولا از جنس تنگستن کارباید می باشد در سطح قطعه یا ورق مورد نظر نفوذ کرده و سپس عملیلت حکاکی را انجام می دهد.

محدودیت چندانی در جنس قطعه مورد نظر در این روش حکاکی وجود ندارد و انواع فلزات و سایر مواد سخت به شرطی که شکننده نباشند می توان با این روش حک کرد.

تفاوت دو روش ضربه ای و خراشی

دستگاه های حک اسکرایب نسبت به دستگاه های حک کوبشی پیچیده تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارند اما کیفیت حکاکی آنها بسیار بالاست و عملکرد بی صدای آنها بسیار مورد توجه قرار دارد.

امروزه در بسیاری از شرکت های خودرو سازی جهت حک شاسی خودرو ها از سیستم اسکرایب استفاده می شود که این مسئله به دلیل کیفیت بالای متن حکاکی شده است.

نیروی حرکت سوزن در دستگاه های حک اسکرایب معمولا از نیروی باد تامین می گردد این نیرو معمولا بین ۶ تا ۸ بار می باشد . یکی از مواردی که این نوع دستگاه برای آن بسیار مناسب است حک انواع پلاک است اما سایر قطعات مانند قطعات خودرو ، فلنچ و … نیز به راحتی توسط این دستگاه ها حک می گردد.

 • محاسن : کیفیت فوق العاده ، هزینه مصرفی کم ، تعمیر و نگهداری نسبتاٌ آسان می باشد.
 • معایب : سرعت پایین تر نسبت به حک کوبشی و فیکسچرسازی دشوارترمیباشد.

از سریع ترین روش های حکاکی فلزات گرد:  حکاکی رول مارکینگ

یک روش خاص جهت موارد خاص در این روش از فشار و چرخش جهت حکاکی استفاده می شود و به این شکل که سمبه ها حرف چینی شده قطعه درون دستگاه قرار میگیرد و در اثر فشار درون رولیک می چرخد و حروف بر روی قطعه حک می شود موارد مورد استفاده در صنعت فلنج سازی و اتصالات ، کپسول ها و غیره است.

 • محاسن : فوق العاده سریع ، عمیق ، با کیفیت ، تعمیر و نگهداری ساده و هزینه مصرفی کم می باشد
 • معایب : عدم کانتر سریال و متغیر بودن نوشته ها ( البته این مشکل با هزینه بیشتر و اضافه کردن طول چنجر قابل حل است ) ، عمومی نبودن دستگاه ( مختص قطعه ای خاص ) می باشد.
دستگاه حکاکی رول مارکینگ
دستگاه حکاکی رول مارکینگ مخصوص فیتینگ

شرکت شایا حک اولین و تنها تولیدکندده دستگاه های حکاکی رول مارکینگ  زنجیری ، رومیزی ، هیدرولیکی و.. به صورت تخصصی میباشد. 

حکاکی لیزری از زیباترین روش های حکاکی فلزات

لیزر خود به دوشاخه دستگاه حکاکی لیزر فایبر و CO2 تقسیم می شود که خود آنها به بخش های مختلف حکاکی و برش تقسیم می گردد به طور خلاصه فایبر مخصوص فلزات ( برخی غیر فلزات ) بوده که با توجه به توان آن برای حکاکی و برش استفاده می شود و CO2 مخصوص غیر فلزات می باشد. تنوع در لیزر بسیار بالا بوده و با توجه به جنس کیفیت مورد نیاز و غیره مدل و توان دستگاه را انتخاب می کند .

 

کلیت کار به زبان ساده به این طریق است که : اشعه از طریق تحریک مواد مولد لیزر توسط تخلیه الکتریکی یا تابش یک لامپ در یک محفظه تولید می شود و پرتو با استفاده از آینه منعکس می شود تا انرژی لازم انرژی لازم برای تبدیل شدن به یک جریان نور را بدست اورد . آینه معمولا برای هدایت نور به لنز مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق انز نور به شی می تابد و حکاکی صورت می گیرد.

حکاکی لیزری روی باتری
حکاکی لیزری روی باتری
 • محاسن : کیفیت فوق العاده ، رنگ متمایز از محصول ، سرعت بالا و عدم آلودگی صو تی می باشد
 • معایب :قیمت بالای دستگاه ، هزینه مصرفی زیاد ، تعمیرات و نگهداری پر هزینه و وابستگی به فروشنده جهت خدمات می باشد.

حکاکی دروازه ای ،براده بردار از دقیق ترین روش های حکاکی فلزات

ساختار این دستگاه بصورت Geteway ((دروازه ای )) بوده مناسب جهت حک پلاک و ورق ها در سایزهای  بسیار کوچک ((توانایی حک همزمان چند پلاک)) و سایزهای بسیار بزرگ را با کیفیت بسیار بالا را دارا بوده  و شیوه حک بصورت براده برداری می باشد.

دستگاه سنبه زن دروازه ای
دستگاه دروازه ای و سنبه زن شایا حک

حکاکی پرسی از قوی ترین روش های حکاکی فلزات

حک پرسی از روش های قدیمی و غیر هوشمند حکاکی بوده و بزرگترین مشکل آن ثابت بودن طرح حکاکی و عدم یکنواختی حک بر روی محصول و ایجاد فشار و احتمال خرابی قطعه را دارد و حسن آن سرعت انجام کار است.

حکاکی پلاک برجسته
نمونه حکاکی پلاک برجسته توسط دستگاه حکاکی پرسی

از ارزان ترین روش های حکاکی فلزات : حکاکی الکتروشیمیایی

در این روش با استفاده از شابلون و مواد شیمیایی حکاکی انجام می شود . یعنی یک کلیشه مثلا لوگو شرکت ساخته شده روی محصول قرار میگیرد و با استفاده از مواد شیمیایی و در نهایت پد دستگاه یک اکسیداسیون نازک بر روی سطح قطعه  صورت می گیرد در نتیجه برای سریال زدن و … نمی توان از این سیستم استفاده کرد فقط طرح ثابت که کلیشه آن از قبل ساخته شده است .

 • محاسن : قیمت پایین دستگاه
 • معایب : عدم تغییر سریال و طرح و … ، عمق بسیار کم ، وابسته بودن به فروشنده جهت کلیشه سازی
قیمت دستگاه حک الکتروشیمیایی
حکاکی الکتروشیمیایی
نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

21 پاسخ

 1. با سلام
  به جای دستگاه لیزر چه دستگاهی میتونیم تهیه کنیم متاسفانه دستگاه لیزر قیمتاش خیلی بالاس ؟

  1. با سلام و احترام
   بله متاسفانه چون دستگاه های لیزری وارداتی هستن با قیمت دلار خرید و فروش میشن ولی برای اینکه دستگاهی جایگزین لیزر بهتون معرفی کنیم نیاز دارین نوع قطعتون ، ابعاد قطعه و چند مشخصات دیگه رو بدونیم اگر با شماره تماس های شرکت تماس بگیرید یا فرم تماس با ما رو پر کنید حتما واحد فروش شرکت برای مشاوره باهاتون تماس میگیرن و راهنمایی های لازم رو خدمتتون انجام میدهند. و همچنین به مقاله زیر هم میتونید مراجعه کنید :
   https://shayahak.com/proper-selection-of-metal-engraving-machine/

 2. سلام. الان برای حکاکی پلاک مشخصات شرکتمون شما روش خراشی رو پیشنهاد میدید یا روش ضربه ای ؟ چوم نوشتید خراشی قیمت بالاتری داره میخوام ببینم مزیتهاش تا چه اندازش که بینشون انتخاب کنیم!! ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر.
   جواب این سوال به تیراژ حکاکی ، ابعاد پلاک و محیط کاربری دستگاه بستگی داره برای مثال اگر در محیط دفتری(ساکت) بخواهید کار حکاکی پلاک رو انجام بدید با توجه به بی صدا بودن شیوه اسکرایب باید از این روش استفاده کنید اما اگر تیراژ بالایی دارید با توجه به سریعتر بودن شیوه ضربه ای این روش به شما پیشنهاد میشه.
   برای آشنایی بیشتر با دستگاه های پلاک زنی و مقایسه آنها با هم میتوانید به مقاله زیر هم مراجعه کنید.
   https://shayahak.com/license-plate-engraving-machine/

  2. سلام از کجا باید تهیه کرد و برای حکاکی روی لیوان از چه نوع دستگاهی باید استفاده کرد

  1. سلام وقتتون بخیر. دستگاه الکتروشیمیایی محدود به کلیشه ها یا شابلون ها هستش اگر منظورتون به حکاکی سریالی روی پلاک هستش این دستگاه پیشنهاد نمشه چون نیاز به شابلون های بسیار زیادی میشه . نکته بعدی پلاکتون باید رسانا باشه و رنگ نشده باشه.

  2. سلام از کجا باید تهیه کرد و برای حکاکی روی لیوان از چه نوع دستگاهی باید استفاده کرد

   1. سلام و عرض ادب اگر منظورتون دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی هستش که از مراکز معتبر میتونید تهیه کنید اگر با شماره های شرکت تماس بگیرید کارشناس های فروش راهنماییتون خواهند کرد و اما برای حکاکی روی لیوان بهترین شیوه حکاکی لیزری هستش الکتروشیمیایی امکان پذیر نیست چون همانطور که عرض شده قطعه باید رسانا باشه و حکاکی خیلی ماندگاری براتون نخواهد داشت.

  1. سلام وقتتون بخیر . دستگاه های رول مارکینگ معمولا بر اساس نوع قطعه طراحی و اجرا میشن اما به دلیل استقبال زیاد از این نوع دستگاه که تخصصی توسط شایا حک تولید میشه معمولا موجود هست برای بازدید با شماره های شرکت تماس بگیرید در خدمتتون هستیم .

  2. سلام
   آیا کلیشه فولادی که در حکاکی رولینگ مورد استفاده قرار میگیرد باید نوشته ها مانند چاقو تیز باشد تا فرایند حکاکی صورت بگیرد یا خیر؟

   1. سلام وقتتون بخیر بستگی به پهنی و نازکی خطی که میخوایم حک کنیم دارد ، اگر خط نازک و عمیق تر مد نظر باشه باید نوک تیز باشه و اگر خطوط پهن تر مد نظر باشه میتونه سنبه از حالت تیزی در بیاید.

  1. سلام وقتتون بخیر . برای این دو دستگاه نحوه کاکردشون کاملا باهم متفاوت هستن . برای حکاکی برجسته دستگاه حکاکی پلاک برجسته امبوسر بهتون پیشنهاد میشه که تنها تولیدکننده داخلی این دستگاه دستگاه شرکت ما هستش و برای حکاکی پلاک به اصلاح خودتون فرورفته چندین مدل تولید میشه که پیشنهاد میکنیم مقاله دستگاه حکاکی پلاک رو مطالعه بفرمایید تا بهتر بتونید انتخاب کنید.

  1. سلام وقتتون بخیر دستگاه های دستی به دستگاهی گفته میشه که قابل حمل باشه و اپراتور بتونه حکاکی راحتی باهاش انجام بده پس این امر امکان پذیره که دستگاه پرتابل شیوه ای تولید بشه اما به معنای واقعی پرتابل نباشه . به همین دلیل بیشترین استفاده از دستگاه های حکاکی ماندگار دستی در روش سوزنی انجام میشه . این بدین معنا نیست که روش لیزری و روش اسکرایب پرتابل ندارند هر دو دستگاه پرتابل هم دارند اما هر کدوام به نحوی حالت پرتابل بودن دستگاه حکاکی رو نقض میکنن : برای مثال: دستگاه حکاکی لیزری به کامپیوتر وصل میشه و حکاکی در زمان وصل بودن به کامپیوتر و لپ تاپ سخت میشه و دستگاه پرتابل اسکرایب از وزن بالایی برخوردار هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *