حکاکی روی لوله

حکاکی روی لوله به عواملی چون قطر لوله ، ضخامت ، گوشت لوله ، طول لوله ، جهت حکاکی که بر روی آرک لوله باشد یا روی طول حکاکی شود و همچنین تیراژ حکاکی بستگی دارد.

تک تک عوامل ذکر شده در این حکاکی بسیار تاثیرگزاراست .

عموما دو شیوه حک ماندگار ( حکاکی با چاپ متفاوت است ) بر روی لوله مورد استفاده قرار میگیرد.

  • حکاکی کوبشی به همراه روتاری
  • حکاکی رول مارکینگ

دستگاه حکاکی روتاریدستگاه حکاکی کوبشی به همراه روتاری

در حکاکی کوبشی اگر بخواهیم در طول لوله حکاکی کنیم نباید  قطر و ضخامت از یک حد کوچکتر باشد . در لوله های با طول کم از دستگاه حک ثابت و در ولوله هایی با طول و وزن زیاد از دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی استفاده میکنیم .

البته میتوان از مدل I-MULTI-3 (دستگاه حکاکی دومنظوره) نیز استفاده کرد که هم قابلیت حک به صورت ثابت و هم به صورت پرتابل را به ما میدهد.

اما اگر بخواهیم حکاکی سوزنی داشته باشیم و بر روی آرک لوله ( قطر لوله) حکاکی کنیم حتما باید از فیکسچر روتاری استفاده شود.  روتاری لوله را فیکس کرده و در حین حکاکی تحت فرمان می چرخاند تا عملیات حکاکی به زیبایی صورت گیرد. تنها محدودیت روتاری در قطر بالا ، سرعت و هزینه است. در واقع چرخاندن( ROTATE) کردن قطعات بزرگ و سنگین و حجیم ، سرعت حکاکی را پایین آورده و هزینه زیادی دربرمیگرد.

حکاکی روی لوله
حکاکی روی لوله توسط دستگاه حکاکی روتاری

عوامل موثر حکاکی روی لوله در دستگاه کوبشی با روتاری

  • قطر لوله :

در لوله هایی با قطر کم در زیر 15 میلیمتر حکاکی سوزنی سخت و با کیفیت پایین تری انجام میگیرد . بهترین حالت حک رول مارکینگ در سایز کوچک است.

  • ضخامت لوله :

در مقوله ضخامت در لوله ها و اجناس گرد هرچه ضخامت کمتر باشد(چند دهم میلیمتر) عملیات سخت تر شده و نیاز به پرکردن زیرکار حک (از دورن قطعه) دارد.

  • طول لوله :

طول لوله که وزن تابعی از آن است در حکاکی بسیار تاثیرگزار است . یک لوله چندمتری سنگین را با هزینه گزافی میتوان rotate کرد .پس بهتر است از دستگاه حکاکی پرتابل یا رول مارکینگ استفاده شود.

  • تیراژ حکاکی روی لوله :

تیراژ حکاکی از عوامل تعیین کننده نوع دستگاه حکاکی میباشد برای مثال لوله های کمک فنر خودرو حتما باید برای حکاکی از رول مارکینگ استفاده شود.

حکاکی روی لوله

همانطور که از اسم روش حکاکی پیداست رول مارکینگ روش تخصصی قطعات گرد میباشد و در ابتدا یک ابهام مهمه را برطرف میکینم :

آیا رول مارکینگ فقط به صورت دوار حک میکند؟

خیر رول مارکینگ هم به صورت دوار و هم به صورت خطی توانایی حکاکی دارد. و بسیاری از عوامل اذیت کننده همچون تیراژ ، سرعت ، عمق ، محدویت قطر ، طول و … در این روش حل میشود.

رول مارکینگ سریع ترین روش حکاکی دنیا میباشد که سرعت آن با چاپ های کانتینیوس برابری میکند. از نظر عمق بالاترین عمق را بر روی سخت ترین متریال ها ارائه میدهد . در طول های بلند و وزن های سنگین به سادگی عملیات حکاکی را انجام میدهد و اصطحکاک و هزینه مصرفی پایین دارد در نتیجه این شیوه برای حکاکی روی لوله و قطعات دوار از جمله فلنج و سه راهی ، فیتینگ و اتصالات  و… بهترین روش محسوب میشود.

رول در استراکچرهایی با ابعاد مختلفی ساخته میشود از یک دستگاه کوچک رومیزی جهت حکاکی شمع خودرو گرفته تا رول مارکینگی با توانایی حکاکی قطر 1 متر و 20 سانتی.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

  1. سلام
    احسنت آقا چه دستگاه خوبی ساختید کیف کردیم مزاحمتون میشیم برای رول مارکینگ فیتینگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *