تگ کابل چیست ؟

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

تگ کابل را با اسامی چون لیبل کابل یا پلاک کابل و یا تگ نامبر می شناسیم.

در واقع مشخصات اصلی و استاندارد تگ کابل به شرح زیر میباشد :

یک پلاک فلزی از جنس استنلس استیل با گریدهای عموما 304 و 316 ( استیل نگیر ) ، در ابعاد استاندارد 15*90 و 15*120 میلیمتر،  با ضخامت استاندارد 0.7 تا 0.8 میلیمتر و ایجاد دو نک در دو طرف تگ کابل جهت بستن بست کمربندی

این مشخصات مربوط به تگ کابل های استاندارد موجود در بازار هستند و میتوان هم ابعاد و هم ضخامت تگ کابل را بسته به درخواست خریدار تولید کرد.

تقریبا همه استانداردها ابعادی و متریالی تدوین شده ، بصورت یکپارچه در تمام سیستم های نفت، گاز و پتروشیمی و عموما ساخت سایت های صنعتی بزرگ مورد قبول واقع شده و اجرا میگردد.

نکته لازم به ذکر این است که این استانداردها باسیستم های کشورهای اروپایی و چینی ( با توجه به همکاری شرکت های اروپایی و چینی در عسلویه ) نیز تقریبا یکسان است.

استاندارد حکاکی  تگ کابل چیست؟

از لحاظ استاندارد حکاکی تگ کابل نیز به دو روش حکاکی ضربه ای و حکاکی لیزری در تمام دنیا  مورد استفاده قرار میگیرد و در ایران نیز هر دو روش موجود و مورد استفاده میباشند.

از روش حکاکی ضربه ای یا حکاکی سوزنی برای تگ های دفنی و از روش حکاکی لیزری برای تگ های روی سطح استفاده میشود.

در واقع تگ کابل یا همان لیبل کابل توسط دو بست کمربندی استیل بر روی کابل الصاق شده و کد حک شده بر روی ان عموما سیر کابل کشی را مشخص مینماید. که باعث سهولت کابل کشی و مهم تر از آن سهولت در تعمیرات و نگهداری بعدی میشود . از متریال 304 به صورت عمومی هم در تگ های دفنی هم در سطح و تابلو استفاده میشود. و همچنین در محیط های اسیدی ، دریایی و محیط های خاص از متریال 316 استفاده میشود .

نکات قابل توجه در خرید تگ کابل :

  1. تولیدکننده حتما از ورق گرید استاندارد استفاده کند . متاسفانه برخی افراد سودجو در لابه لای تگ های تیراژی مقداری از آلیاژهای دیگر نیز استفاده میکنند.
  2. تولیدکننده از ورق های ضایعات فلزی استیل برای کاهش هزینه استفاده نکرده باشد ، این امرباعث ایجاد عدم ضخامت یکسان در تمام تگ کابل ها خواهد شد که به دستگاه حکاکی آسیب جدی وارد میکند.  استفاده از خود ورق  از اهمیت بالایی برخوردار است
  3. در تگ های استاندارد که توسط قالب استاندارد ضرب میشود زیر تگ نامبر هیچ گونه پلیسه و لبه ای دیده نشود زیرا برای حکاکی تگ کابل را روی فیکسچر قرار داده و در صورت بروز لبه و پلیسه حکاکی نامناسبی خواهیم داشت و به مرور زمان باعث ایجاد آسیب به دستگاه حکاکی میشود.
  4. نک های دو طرف پلاک چه از نظر سایز چه از نظر هم راستا بودن و ابعاد در شرایط یکسانی قرار داشته باشند و در نهایت باید به این نکته توجه داشت که خرید تگ کابل نامرغوب در کوتاه مدت به فیکسچر و دستگاه حکاکی و همچنین زمان اپراتور برای حکاکی آسیب جدی وارد میکند و در بلند مدت نیز امکان زنگ زدگی و از بین رفتن تگ کابل و بهم خوردن تعمیرات یک پالایشگاه را به دنبال خواهد داشت.
تگ کابل حک شده
تگ کابل و بست کمربندی استیل

نتیجتا تمام موارد ذکر شده در خرید تگ کابل از اهمیت بالایی برخوردار است و تولیدکننده ها موظف به ارائه تگ کابل با مشخصات اصلی ذکر شده و با بالاترین کیفیت هستند.

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

    1. سلام وقتتون بخیر تگ کابل های استاندارد 15*90 و 15*120 به صورت روتین تولید میشه و موجود هستن اما پلاک های سفارشی مثل 6*6 رو باید سفارش بدید به تعداد درخواستیتون ثبت و تولید میشه. برای سفارش هم میتونید با شماره های شرکت تماس بگیرید. سپاس
      https://shayahak.com/contact-us/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *