عمق دستگاه حکاکی روی فلزات

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله سعی بر توضیح ساده مسائل عمق دستگاه حکاکی روی فلزات را داریم .

چند سوال مهم در رابطه با مساله عمق مطرح میشود که با پاسخ به آن بسیاری از موارد روشن خواهد شد.

اولین و مهمترین مساله چقدر است ؟

هر شیوه حکاکی با توجه به نوع مدل های آن روش توانایی ایجاد عمق های مختلفی را دارد پس باید max و min عمق هر روش را بدانیم که بتوانی یک عدد را به عنوان شاخص در آن روش انتخاب کنیم .

تمامی روش های حکاکی در مقاله معرفی روش های حکاکی به طور کامل شرح داده شده است .

به طور مثال در شیوه حکاکی سوزنی (ضربه ای ، کوبشی) کمترین عمق 0.01 میلیمتر و بیشترین عمق 2 میلیمتر است.

در نتیجه از روش حکاکی سوزنی نمیتوان انتظار عمق 3 میلیمتری را داشت . نکته حائز اهمیت این است که در روش سوزنی هم بعضی از مدل ها توانایی رسیدن به عمق 2 میلیمتر را ندارند . برای مثال عموما در تمام دستگاه های حکاکی پرتابل هیچ گاه به عمق دستگاه حکاکی ثابت که روی یک استراکچر ( پایه و کفی ) سوار است نمیرسیم.

عمق دستگاه حکاکی روی فلزات
انواع دستگاه حکاکی سوزنی

ایجاد عمق دستگاه حکاکی روی فلزات به چه عواملی بستگی دارد؟

ایجاد عمق به عواملی چون فشار باد ، فاصله سوزن تا سطح کار ، نوع قلم ، سختی قطعه و سرعت پیش روی محور بستگی دارد. در مواردی میزان فشار باد حداکثر و فاصله سوزن ایده آل میباشد اما عمق کافی نیست !!! در این موارد باید قلم تعویض گردد و قلم قوی تر جایگزین شود.

در دستگاه های حکاکی لیزر توان سورس و فوکوس روی نقطه حک تعیین کننده میباشد. در سیستم های رول مارکینگ هیدرولیکی توان مجموعه و زاویه سنبه تعیین کننده است.

حکاکی روی فولاد
حکاکی عمیق روی ST-37 قبل از رنگ

عمق دستگاه حکاکیعمق مورد نیاز در حکاکی چقدر است ؟

نکته بسیار مهم این سوال این است که واقعا ما به چه میزان عمق نیاز داریم !!! در حکاکی میزان عمق مورد نیاز بسته به نوع آن قطعه تعریف میشود . بعضی از قطعات حتی اگر توانایی ایجاد عمق بالا هم داشته باشند مجاز به انجام اینکار نیستیم در نتیجه در جواب این سوال میگوییم در مبحث عمق دستگاه حکاکی روی فلزات همه بر یک تعریف اتفاق نظر داریم : که انتظار ما از عمق این است که حک در اثر مدت زمان و فرسایش و زنگ زدگی و … عملیاتی چون رنگ زدن و سندبلاست و گالوانیزه و آب کاری از بین نرود و خوانا و زیبا باقی بماند . با توجه به تعریف بالا پس از عمق عدد جایگاهی ندارد مهم عوامل ذکر شده هستند.

شرکت شایا حک تنها تولیدکننده دستگاه حکاکی عمیق زن دو ستون در ایران میباشد که با طراحی جدید عمق بسیار بالایی در فلزات سخت به دست می آید . این دستگاه از سه جهت باز بوده و امکان حکاکی را برای اپراتور مانندمدلهای دیگر حکاکی سوزنی آسان نموده است. مشابه این دستگاه در تولیدات دیگر داخل ایران تنها از دو جهت باز بوده و کاربری دستگاه را سخت میکند.

آیا عمق بالا برای دستگاه مضراست و استهلاک را بالا میبرد؟

در واقع اگر استراکچر دستگاه به صورت اصولی طراحی شده باشد و از قطعات استاندارد با برندهای مرغوب استفاده شود رسیدن به میزان حداکثر عمق هر دستگاه، مقدار کمی در استهلاک دستگاه تاثیر میگذارد و شاید 15% بسته به نوع دستگاه عمر مفید را کاهش دهد. اما ضرر به معنای عدم استفاده از حداکثر عمق دستگاه حکاکی روی فلزات نخواهد داشت.

میزان عمق بالا مصرف سوزن را به چقدر افزایش میدهد؟

نکته مهمی در رسیدن به این میزان عمق قطعی است ؛ این است که میزان مصرف سوزن دستگاه را بیشتر میکند. در دستگاه های کوبشی و اسکرایب شایا حک با بهره مندی از سوزن آلمانی با سختی 80 راکول( عموما در سطح بازار 60 راکول میباشد ) این عدد را به حداقل رسانده ایم.  

عمق دستگاه حکاکی روی فلزات
حکاکی ظریف روی استیل

برای عمق کم و ناخونی چه باید کرد ؟

همیشه عمق بالا دغدغه نیست در بعضی از موارد به کمترین و سطحی ترین عمق نیاز است در ابتدا باید ببینیم از کدام شیوه حکاکی بهره میبریم . هر کدام از روش های حکاکی شیوه خاص خود را در رسیدن به عمق ظریف دارند.

در شیوه کوبشی با کم کردن فشار باد و استفاده از قلم ویبریشن ( قلم فرکانس بالا) میتوان به این عمق دست یافت . در شیوه لیزر با تعیین سطح قدرت تابش اشعه و در رول مارکینگ با کم کردن فشار جک های هیدرولیک به این مهم دست میابیم.

آیا عمق به سایز سوزن بستگی دارد ؟

در واقع در قلم ها با تغییر سایز سوزن بطور هم زمان تغییرات دیگری هم در قلم رخ میدهد . پس از لحاظ فنی این مورد را نمیتوانیم تایید کنیم اما در حالت کلی و با توضیح داده شده سایز سوزن میزان عمق را تغییر میدهد و سایز سوزن بیشتر عمق بیشتر را به ما میدهد و برعکس .

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

4 پاسخ

  1. جناب من دستگاه عمیق زنتونو مشاهده کردم واقعا متفاوت و خاص بود فقط خواستم تبریک بگم بهتون بابت این همه مهندسی و سلیقه در کنار هم .

  2. سلام
    با دستگاه های حکاکی عمیقتون امکان زدن حک نازک یا ظریف هم هست یا مدل ظریف زنتون فرق داره؟

    1. سلام وقتتون بخیر . با تعویض قلم بله توانایی حک ظریف رو هم داره اما اگر مقصود فقط حک ظریف باشه نیازی به هزینه بیشتر جهت خرید دستگاه عمیق زن نیست دستگاه دیگه ای برای این کار هست اما اگر هم حک عمیق مدنظر هست هم ظریف بله با تعویض قلم انجام میشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *