فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

در این مقاله سعی بر آن داریم که به سوالات زیر جهت فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل پاسخ دهیم :

  1. کلمه فیکسچر به چه معناست؟
  2. فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل به چه معناست ؟
  3. آیا دستگاه حکاکی پرتابل به فیکسچر نیاز دارد ؟
  4. فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل چه تاثیری در کیفیت و عمق حکاکی ایجاد میکند ؟
  5. هزینه فیکس کردن دستگاه حک پرتابل چقدر است ؟
فیکس کردن دستگاه حک پرتابل

کلمه فیکسچر به چه معناست ؟

در واقع کلمه فیکسچربه معنای نگهدارنده قطعه میباشد . در بعضی از فیکسچرها در کنار وظیفه نگهداری ، وظیفه هدایت قطعه نیز تعریف میشود. و در مرحله بعدی از فیکسچر کلمه ( جیگ ) قرار میگیرد که همان وظایف فیکسچر را به عهده دارد با این تفاوت که هدایت ابزار هم به آن اضافه میشود.

فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل

در دستگاه های حکاکی فیکس کردن به دسته تقسیم میشود :

  • فیکس برای دستگاه حکاکی ثابت

فیکس در دستگاه های حکاکی ثابت به معنای نگه داشتن قطعه در زیر دستگاه جهت انجام عملیات حکاکی میباشد.

  • فیکس برای دستگاه حکاکی پرتابل

اما فیکسچر و فیکس کردن در دستگاه حکاکی پرتابل مفهوم متفاوتی دارد برای درک بهتر این موضوع یک توضیح کوتاه در رابطه با کاربری دستگاه حکاکی پرتابل می دهیم :

قاعده استفاده از دستگاه حکاکی پرتابل ( قابل حمل ) در جایی است که قطعه بزرگ ، حجیم و سنگین است و قابلیت حمل و قرار گرفتن در زیر دستگاه را ندارد در نتیجه دستگاه کوچک و قابل حمل استفاده میشود و دستگاه بر روی قطعه قرار میگیرد .

با توجه به قاعده استفاده پرتابل که در بالا توضیح داده شد به معنای فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل بازمیگردیم .

زمانی که خود قطعه حجیم و سنگین است یعنی فیکس بوده و فیکس کردن قطعه معنایی ندارد اما چون دستگاه سبک و کوچک است نیاز به فیکس دارد یعنی ما به جای فیکس قطعه ، دستگاه را روی قطعه فیکس میکنیم.

فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل
فیکسچر دستگاه حکاکی پرتابل

آیا دستگاه حکاکی پرتابل

در نسل های قدیمی که یک عدد دسته دستگاه  از بالا نصب میشود حکاکی بدون فیکسچر مخصوصا در جاهای افقی را بسیار سخت کرده ، اما با تغییر شکل به پرتابل دسته تفنگی این عمل را بسیار ساده تر کرده است.

در دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی با توجه به نوع جاگیری دسته ها و نوع دسته تفنگی و پایه مخصوص آن به کمترین میزان فیکس کردن نیاز خواهیم داشت . در واقع جواب این سوال به شکل قطعه ، محل حک ، و میزان عمق مورد نیاز بستگی دارد. .

اگر شکل قطعه امکان قرارگیری پایه ای زیرین دستگاه را بدهد و میزان عمق متناسبی را بخواهیم بدون نیاز به فیکسچر هم میتوانیم عملیات حکاکی را انجام دهیم.

دستگاه حکاکی پرتابل سبک
دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی

فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل چه تاثیری در کیفیت و عمق حکاکی ایجاد میکند ؟

قطعا هرچه دستگاه حکاکی پرتابل بر روی قطعه فیکس تر باشد ( چه با دست چه با فیکسچر ) در حین عملیات حکاکی لرزش نداشته باشیم کیفیت و حتی عمق بالاتری خواهیم داشت .

فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل با کیفیت حکاکی رابطه مستقیم دارند .و هر چه فیکس بودن دستگاه اصولی تر باشد به عمق بهتری میرسیم حتی اگر این فیکس فقط با دست انجام شود.

هزینه فیکس کردن دستگاه حکاکی پرتابل

فیکس کردن در دستگاه حکاکی پرتابل گاهی با استفاده از دو پیچ امکان پذیر میشود و گاهی اوقات استفاده از کلمپ و در مواقعی به جک و … اطلاق میشود. اما هدف کلی این است که قطعه در حین عملیات در جای خود محکم باشد و با سوزن گونیا ( سوزن عمود به قطعه ) حکاکی صورت پذیرد.

نکته به جا مانده در مورد برخی از قطعات مانند اتاق و سیلندر خودرو که خاص و گران هستند حتما برای حکاکی آنها نیاز به استفاده از فیکسچر میباشد و دلیل آن هم این است که حکاکی دستی بدون فیکسچر امکان خطای اپراتوری داشته و یا در صورت قطعی برق به مشکل برخواهیم خورد. در نتیجه در این تیپ قطعات بهتر است از فیکسچر استفاده کنیم .

نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

2 پاسخ

  1. سلام با تشکر از توضیحاتتون من نمیدونستم فیکسچر لازم داریم . آیا خودتونم فیکسچر میسازید با دستگاه دستی یا باید از جای دیگه سفارش بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *