انواع دستگاه حکاکی

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

برای معرفی انواع دستگاه حکاکی باید شناخت نسبی درباره روش های حکاکی روی فلزات داشته باشیم :

شیوه های حکاکی روی فلزات به 7 نوع تقسیم میشوند که بارها در مقالات مختلف به آنها پرداخته ایم ؛ اما مساله مهم این است که هر شیوه برای نوع خاصی از قطعات با توجه به توقعات خریدار بر اساس قیمت و کارایی معرفی میشوند. بسیاری از تولیدکنندگان برای حکاکی روی قطعه خود الزام به خرید دستگاه حکاکی خاصی دارند و اگر غیر از ان دستگاه را تهیه کنند قطعا در بازار مورد تایید نخواهد بود. برای آشنایی بیشتر با تمامی دستگاه ها متناسب با انواع قطعات میتوانید به مقاله انتخاب دستگاه حکاکی بر اساس نوع قطعه مراجعه فرمایید. 

اما مساله دیگر که حائز اهمیت است و دستگاه های حکاکی را به غیر از شیوه حکاکی به انواع مختلف تقسیم میکند قابل حمل بودن و ثابت بودن دستگاه هاست. 

تقریبا تمام شیوه های حکاکی به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم میشوند.

اما به تازگی و با توجه به درخواست بالا دستگاه حکاکی دومنظوره نیز وارد بازار حکاکی شده دستگاهی که از هر دوحالت ثابت و پرتابل تبعیت میکند. 

انواع دستگاه حکاکی بر اساس شیوه حکاکی

اگر دستگاه ها را بر اساس شیوه حکاکی تقسیم کنیم به ترتیب زیر خواهیم رسید:

  • دستگاه حکاکی سوزنی یا ضربه ای (پرفروش ترین دستگاه حکاکی)
  • دستگاه حکاکی لیزری (زیبا ترین نوع حکاکی)
  • دستگاه حکاکی اسکرایب (بی صداترین دستگاه حکاکی)
  • دستگاه حکاکی رول مارکینگ (سریعترین دستگاه حکاکی)
  • دستگاه حکاکی براده بردار (دقیقترین دستگاه حکاکی)
  • دستگاه حکاکی پرسی (قویترین دستگاه حکاکی)
  • دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی (ارزان ترین دستگاه حکاکی)

هر کدام از این شیوه ها خود به تنهایی توانایی های خاصی دارند و برخی فقط برای حکاکی قطعات خاص طراحی و تولید شده اند. 

برای مثال دستگاه حکاکی رول مارکینگ جهت حکاکی روی فلنج و اتصالات بهترین شیوه حکاکی محسوب میشود. سریع ترین شیوه حکاکی دنیاست که هم در ابعاد کوچک برای قطعات کوچک خودرویی و هم در ابعاد بزرگ برای حکاکی فلنج و اتصالات طراحی و تولید میشوند. 

شرکت شایا حک تنها تولیدکننده اختصاصی دستگاه حکاکی رول مارکینگ در انواع مختلف زنجیری ، هیدرولیکی ، رومیزی ، مخصوص فلنج ، مخصوص اتصالات ، تمام اتوماتیک و کانتینیوس مخصوص پروفیل و… میباشد. 

انواع دستگاه حکاکی بر اساس ابعاد قطعه

اگر دستگاه های حکاکی را بر اساس نوع قطعات تقسیم بندی کنیم به دو دسته دستگاه حکاکی ثابت (رومیزی) و دستگاه حکاکی پرتابل(قابل حمل یا دستی) تقسیم میشوند.

اما یک نوع دیگر نیز به تولید دستگاه حکاکی ضربه ای اضافه شده که دستگاه حکاکی I-Multi-3 نامگذاری شده . این دستگاه هم حالت ثابت (رومیزی) را اجرا میکند و هم حالت پرتابل و در مواقعی که نیاز به حکاکی قطعات گرد باشد با اضافه کردن فیکسچر روتاری این امر را نیز امکان پذیر خواهد کرد. 

  • دستگاه حکاکی ثابت (رومیزی مخصوص قطعات کوچک و قابل حمل)
  • دستگاه حکاکی پرتابل ( دستی و قابل حمل ؛مخصوص قطعات بزرگ و حجیم و غیر قابل حمل و حکاکی روی شاسی و سیلندر )
  • دستگاه حکاکی دومنظوره (امکان حکاکی پرتابل و ثابت)

قطعا دستگاه حکاکی پرتابل از پرطرفدارترین دستگاه های حکاکی محسوب میشود به این دلیل که قابل حمل است و این امکان را به اپراتور می دهد که در مکان مورد نظر دستگاه را قرار دهد و حکاکی را انجام دهد. 

تمامی دستگاه های حکاکی تولید شرکت شایا حک کلیه عملیات های حکاکی اعم از حکاکی فارسی و انگلیسی ، اعداد و حروف ، حکاکی آرم ولوگو ، حکاکی فایل اکسل ، حکاکی شماره سریال و تاریخ تولید و… را بدون نیاز به کامپیوتر انجام میدهد. 

انواع دستگاه حکاکی فلزات

دستگاه حکاکی دومنظوره برای تولیدکننده هایی که هم قطعات بزرگ و غیر قابل حمل دارند و هم قطعات کوچک و قابل حمل تولید میکنند مناسب ترین گزینه است چرا که با این نمونه دستگاه حکاکی به جای خرید دو دستگاه حکاکی پرتابل و ثابت با خرید یک دستگاه میتوانند هر دو دستگاه را داشته باشند و هزینه کمتری نیز بپردازند. 

دستگاه حکاکی دومنظوره شایا حک مزایای متفاوتی نسبت به دستگاه های مشابه خود دارد. یکی از این مزایا دقت بسیار بالای دستگاه و داشتن محور z دقیق دستگاه در حالت پرتابل آن است.