انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از پرفروش ترین و پرطرفدارترین دستگاه های حکاکی موجود در دنیا دستگاه حکاکی ضربه ای یا ( حکاکی کوبشی ، سوزنی ) میباشد. 

برخی از دلایل این محبویت میتواند: 

 • تنوع در محصولات 
 • کاربری اسان 
 • قابلیت حکاکی روی تمام متریال فلزی 
 • قیمت مناسب نسبت به دیگر شیوه های حکاکی روی فلزات و… باشد. 

زمانی که از تنوع محصولات صحبت میکنیم میتوانیم به انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز اشاره کنیم تا دقیقا متوجه شویم که برای تمامی متریال و تمامی درخواست ها یک نوع منحصر به فرد از حکاکی ضربه ای طراحی و تولید شده است. 

شناخت انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز

در کل تمامی دستگاه های ضربه ای به دو حالت ثابت (رومیزی) و پرتابل ( دستی ) تقسیم میشوند .که حالت ثابت برای قطعات قابل حمل و سبک وکوچک مورد استفاده قرار میگیرد و دستگاه های حکاکی پرتابل برای قطعات بزرگ و حجیم و غیر قابل حمل مورد استفاده قرار میگیرد. 

انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز به شرح ذیل میباشد:

 1. دستگاه حکاکی ثابت یا رومیزی مدل I-1710 و I-2030
 2. دستگاه حکاکی ثابت به همراه روتاری مدل I-1710-R
 3. دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی مدل  I-1310-P
 4. دستگاه حکاکی پرتابل سبک دسته تفنگی مدل I-1203-P
 5. دستگاه حکاکی دومنظوره مدل I-Multi-3
 6. دستگاه حکاکی عمیق زن مخصوص سوله سازی و گریتینگ مدل  I-2010-D
 7. دستگاه حکاکی دروازه ای ضربه ای (سنبه زن) مدل Gateway G1000

تمامی دستگاه های فوق در حالت پنوماتیک (دستگاه حکاکی بادی ) تولید میشوند اما برخی از آنها مانند دستگاه ثابت و پرتابل امکان تولید در حالت مگنتیک(برقی ) را نیز دارا میباشند. 

دستگاه حکاکی ضربه ای پرتابل شرکت شایا حک در دو مدل تولید میشود؛ یکی مدل I-1310-P با ابعاد حکاکی 100*130 میلیمتر و وزن 8کیلوگرم و دیگری I-1203-P که سبکترین دستگاه حکاکی پرتابل دنیا محسوب میشود با ابعاد 30*120 میلیمتر و وزن با پایه 3کیلو و 900 گرم ارائه میشود. 

انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلز
انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلزات

عملکرد انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلزات

اصولا دستگاه حکاکی ضربه ای را با نام های حکاکی سوزنی و حکاکی کوبشی نیز می شناسند. و عملکرد این نوع از حکاکی به این صورت است که با ضربه زدن قلم حکاکی دستگاه با فرکانس بالا درهر ثانیه نقاط تشکیل شده و از همپوشانی نقاط خط ایجاد میشود.

حال اگر دستگاه حکاکی پنوماتیک باشد این عمل توسط باد و اگر برقی باشد توسط مغناطیس انجام میشود.

حکاکی عمیق توسط دستگاه حکاکی ضربه ای

دستگاه های حکاکی ضربه ای اصولا به علت تنوع بالایی که دارند برای تمامی تولیدکنندگان مورد استفاده قرار میگیرد . برای مثال دستگاه حکاکی عمیق زن برای فلزات سخت و سوله سازی طراحی و تولید شده است . به این صورت که با داشتن استابیلی بالا و همچنین دو ستون بودن دستگاه قدرت بسیار بالایی داشته و ایجاد عمق بالا روی فلزات سخت را امکان پذیر میکند و حتی پس از رنگ ، سند بلاست و… حکاکی روی قطعه از بین نمیرود. 

حکاکی قطعات گرد توسط دستگاه حکاکی ضربه ای

برای حکاکی قطعات گرد روش های مختلفی وجود دارد و  بسته به نوع قطعه شیوه حکاکی پیشنهاد میشود . برای مثال اگر قطعه شما فلنج و اتصالات است علاوه بر اینکه دستگاه حکاکی ضربه ای مدل I-1710-R پیشنهاد میشود قطعا دستگاه حکاکی رول مارکینگ مخصوص حکاکی روی فلنج و فیتینگ در اولویت روش ها قرار میگیرد. 

اما اگر حکاکی روی لوله و یا هر قطعه دیگری مد نظر باشد و هزینه خرید دستگاه از شرایط مهم خریدار باشد گزینه دستگاه حکاکی ضربه ای بسیار مناسب است .

حکاکی قطعات بزرگ و کوچک توسط دستگاه حکاکی ضربه ای

یک مساله مهم برای برخی تولید کنندگان مطرح شده است که اگر تولیدکننده هم قطعات بسیار بزرگ و هم قطعات کوچک و قابل حمل تولید میکند آیا باید هم دستگاه حکاکی ثابت و هم دستگاه حکاکی پرتابل را تهیه کند ؟

پاسخ ما دستگاه حکاکی مدل I-Multi-3 میباشد. 

این دستگاه قابلیت حکاکی پرتابل و ثابت را به صورت همزمان دارا میباشد. به این صورت که دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی قطعات بزرگ و غیر قابل حمل را حکاکی میکند و در زمان نیاز به حکاکی قطععات کوچک روی یک ستونی و کفی با استابیلیتی بسیار بالا قرار میگیرد و حکاکی را انجام میدهد. 

قیمت انواع دستگاه حکاکی ضربه ای روی فلزات

اگر نیاز به حکاکی قطعات گرد بود نیز با اضافه کردن یک فیکسچر روتاری امکان حکاکی قطعات گرد را هم خواهد داشت . یک دستگاه بسیار کارآمد برای تمامی قطعات با ابعاد مختلف. 

نکته بسیار مهم این است که تغییر وضعیت این دستگاه از حالت ثابت به پرتابل و برعکس در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به ابزار انجام میشود.در آخر باید یادآور شویم که تمامی دستگاه های حکاکی ضربه ای نام برده قابلیت حکاکی اعداد و حروف ، حکاکی آرم لوگو ، فارسی و انگلیسی ، فایل اکسل و شماره سریال و… را بدون نیاز به کامپیوتر دارا میباشند.نویسنده : نیما غفاری

نویسنده : نیما غفاری

لطفاً دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *